Curaçao tradičná holandká kultúra so štipkou latinskej kultúry

Aktuality
Curaçao tradičná holandká kultúra so štipkou latinskej kultúry

Curaçao tradičná holandká kultúra so štipkou latinskej kultúry

16.10.2015

Názov "Curaçao" označuje nielen ostrov, ale spája sa aj s koktejlom sýto modrej farby.

Tradičná holandská architektúra pripomínajúca šarm domčeka pre bábiky očarí každého návštevníka. Milovníkov krásnych pláží a potápania čakájú Holandské Antily. Spojiť dva až tak odlišné kultúry je bravúrne, a na Curaçao sa im to podarilo. Holandská organizovanosť a kľud v spojení so živými farbami a energickosťou Karibiku vytvára magickú atmosféru.

Curaçao a neobývané Malé Curaçao sa nachádzajú v južnej časti Karibského mora  pri pobreží Venezuely. Zaujímavosťou je, že spomínané ostrovy sú súčasťou Holandského kráľovstva, preto oficiálnym jazykom je holandčina a miestne papiamento, ktoré v sebe spája holandské, anglické a španielske prvky.
Holandsko si ostrov podmanilo v 17. storočí, potom ako Španieli už zdecimovali domorodcov. Prístav ostrova sa pýšil dobrým potenciálom, vďaka čomu sa okrem iného stal centrom obchodu s otrokmi. Aj keď ostrov niekoľkokrát zmenil majiteľa, od 19. storočia je natrvalo v holandských rukách. V 20. storočí rafinéria ropy zohrala dôležitú úlohu v živote obyvateľov ostrova.

Curaçao je najväčším a najobývanejším ostrovom Malých Antíl, na skalnatom severnom pobreží sú silné morské prúdy, ale na južnom brehu je voda pokojná, jeho piesočnaté pláže patria medzi 10 najkrajších pláží sveta. Je obľúbeným rajom pre milovníkov potápania, keďže 30-100 metrov od brehu sa nachádza tzv. "modrý okraj", kde hĺbka mora klesá až na 60 metrov. Susedné neobývané Malé Curaçao je tiež populárnou destináciou pre potápačov, ale iba na pár dní, keďže tam nie je pitná voda.
Národným stromom je divi divi. Ďalšou známou rastlinou ostrova je laraha - zelený horký pomaranč, ktorého kôra dáva charakteristickú príchuť likéru Curaçao. V miestnej továrni na likéry je dostupné čisté, červené, zelené alebo pomarančové Curaçao.
Fauna ostrova je tiež atraktívna, pretože na rozdiel od iných tropických destinácií nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre návštevníkov. Okolitý morský život je súčasťou prírodnej rezervácie. Potápačov čaká fascinujúci svet koralov, korytnačky a vzácne druhy rýb.