Madeira - malá ostrovná kráska

Aktuality
Madeira - malá ostrovná kráska

Madeira - malá ostrovná kráska

28.5.2018

Vody medzi Portugalskom a Marokom omývajú ostrov Madeira, vlastne ich tak často nazývané celej miestnej súostrovia. Táto malá portugalská kráska je dávno objaveným rajom, ktorý nevyniká svojou veľkosťou, ale o to lákavejším miestom pre turistické radovánky sa stáva.

Hovorí sa mu ostrov večnej jari, ale nemusíte sa báť chladnejšieho počasia, v letnej sezóne, a aj pár mesiacov okolo sa teploty šplhajú príjemne vysoko tak ako sa na správne prímorskej dovolenky sluší a patrí. Sopečný ostrov, ktorý sa prejavil ako extrémne úrodný láka milovníkov kvetín, dovoleniek, delfínov a tiež vína, ktorý je obľúbeným suvenírom miestnych cestovateľov.

Madeira
Madeira
Madeira

 

Víno vlastne tak trochu môže za dnešnú podobu ostrova, miestnu klímu pre jeho pestovanie historicky nadchlo nadšencov z Anglicka, ktorí sa v hojnom počte na ostrov vypravili, vystavali honosné sídla a založili nádherné záhrady s exotickou flórou z celého sveta. Pre udržanie zelene bol vystavaný dômyselný systém zavlažovacích kanálov, tzv. Levada. Tieto kanály predstavujú jedinečnú podívanou a sú súčasťou atmosféry ostrova, ktorú inde nezažijete. Hustá sieť týchto kanálov je prirodzenou súčasťou miestneho života a nabáda k prechádzke po chodníčkoch ktoré ich obklopujú. Na čo sa pri prechádzke pripraviť? Mohla by sa vám hodiť baterka, občas sa ocitnete v jaskyni. Suché oblečenie by taky nemuselo byť od veci, občasné spŕške sa pri vodných prepadoch a vodopádcích nevyhnete. Pripravte sa tiež na občasné brodenie, chodníčky totiž rady miznú a objavujú sa až na druhej strane za kanálom.

Ako, že je to tu s leňošením na pláži? Letoviská sú dokonale vybavené vrátane bazénov a prístupov na pláž, ak sa ale vydáte mimo all inclusive zónu a máte dobrodružnejšie povahy, môžete sa pri troche snahy, rozumejte horší terén, improvizované lanovky a podobne, dostať na krásnu maličkú pláž, čo budete mať len pre seba. Okolité ostrovy v rámci súostrovia sú pre leňošenie ako stvorené a nie je problém urobiť si výlet a objaviť krásu týchto susedov.

Ďalšími lákadlami Madeiry sú horské masívy a túry rôznych úrovní kde si aj nároční turisti prídu na svoje. Vavrínové lesy, ktoré sa datujú späť snáď až do obdobia treťohôr. Výrazná kuchyne, o ktoré niektorí hovoria, že je to taká tá "buď ju miluješ alebo nenávidíš". A plavby loďou s pozorovaním veľrýb a / alebo delfínov sú populárne najmä u rodín s deťmi.

Madeira je naozajstným cestovateľským klenotom a býva objavovaná čoraz častejšie aj českými dovolenkári. Z nepreberné ponuky zážitkov je naozaj ľahké vyberať.