Kréta - tak trochu iné Grécko

Aktuality
Kréta - tak trochu iné Grécko

Kréta - tak trochu iné Grécko

6.6.2018

Najväčší grécky ostrov a predpokladané miesto zrodenia najvyššieho z gréckych bohov Dia je obľúbeným cieľom turistov. Je súčasťou Grécka, ale napriek tomu je to aj taký vlastný svet, kde mnoho miestnych, mimo Krétu nikdy nezavítal, prečo taky ... majú tam predsa všetko ...

Keď sa tým človek nezaoberá príliš do detailu, je to vlastne pravda. Krásne pláže a naozaj malebné scenérie zálivov, priesmykov a prírodných parkov ako Paleochora, Elafonisi, Samaria pod. Priamo vyzývajú k prechádzke aj väčším turistickým výkonom za miestnymi krásami. Hory siahajúce do výšky nad 2 000 metrov potom predstavujú skutočnú výzvu, nielen preto, že často stúpate naozaj z bodu 0 metrov nad morom, ale tiež vďaka nevyzpytatelnému počasie, ktoré tu často vládne.

Luxus, komfort a kvalita služieb v letoviskách rovnako ako infraštruktúry v okolí zabezpečuje príjemný zážitok z dovolenky a grécka pohostinnosť, ktorá je aj na Kréte veľmi zrejmá potom zabezpečí tú správnu atmosféru. Navyše morské plody začerstva pripravené na váš tanier si tu môžete užiť do sýtosti, zvykom je často objednávať v tavernách vo veľkom a všetci potom jedia všetko, na jedlo a kávu si tu naozaj potrpia.

Kréta
Kréta
Kréta

 

Ak neradi čakáte, odporúčame prenajať si auto, miestna doprava môže byť bez preháňania označená za nespoľahlivú, a to vrátane hlavného mesta. Na zastávkach často nenájdete cestovné poriadky, a tak proste čakáte.

Hlavné mesto Heraklion je častým východiskovým bodom a hlavným dopravným uzlom ostrova. V malých roztomilých a zapadnutých uličkách sa ľahko a radi stratíte, malé kaviarničky a taverny lákajú k návšteve a úslužní obsluhujúci vás milo prekvapí. Antické prvky nenájdete len v hlavnom meste, ale naprieč celým ostrovom.

Ostrov môžeme s nadsádzkou označiť za mierne schizofrenické, každá časť ostrova je niečím špecifická a má isté čaro a pridanú hodnotu. Nech už sa ale vypravíte na západ, východ či do stredu ostrova či sa rozhodnete cestovať do všetkých častí, jedna návšteva zrejme stačiť nebude.