Kapverdské ostrovy vstupná brána do exotiky

Aktuality
Kapverdské ostrovy vstupná brána do exotiky

Kapverdské ostrovy vstupná brána do exotiky

1.9.2015

Kapverdská republika je demokratický ostrovný štát, leží blízko afrického kontinentu v Atlantickom oceáne, len pár kilometrov od Zeleného mysu. Kedysi neobývané ostrovy objavili v roku 1460 a navštívil ich aj Krištof Kolumbus. Neskôr slúžili pre obchod s otrokmi. Bývalá portugalská kolónia získala svoju nezávislosť v roku 1975. Súostrovie sa skladá z 10 väčších ostrovov, z ktorých 9 je obývaných a z piatich menších, ktoré sú neobývané. Tieto takmer nepreskúmané ostrovy sú ideálnou destináciou pre tých, ktorí túžia po relaxačnom pobyte.

Ostrovy sú vulkanického pôvodu. Na každom z nich sopečné kužele sa nachádzajú na pobrežnej planine, najvyšším bodom je Pico do Fogo (2829 m, Fogo je dodnes aktívne) a Topo da Coroa (1979 m).

Ideálnym príkladom je ostrov Santa Luzia, ktorý bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Pred zaľudnením na ostrove bolo sladkovodné jazero, ktoré vzniklo nahromadením dažďovej vody. Po uplynutí 400 rokov jazero vyschlo a zachovalo sa len zopár malých potôčikov. Dnes už len 4 ostrovy sa pýšia trvalými zdrojmi sladkej vody, ale kvôli nadmernej spotrebe aj tieto ohrozuje vysychanie.

Počasie je kvôli pasátom suché, vlhkosť vzduchu je 70 %, klíma je príjemná oceánska. Teploty sa po celý rok pohybujú okolo 23-30 °C. Teplota vody je 22-27 °C, čo je veľmi lákavé pre turistov. Ostrovy na základe geografickej polohy sa delia do dvoch skupín: náveterné (Boa Vista, Sal, São Nicolau, Santa Luzia, São Vicente, Santo Antão) a záveterné (Brava, Fogo, Maio, Santiago).

Kapverdy charakterizuje rozmanitý svet živočíchov, žije tu napríklad dážďovník Alexandrov, trsteniarik kapverdský a veľký kapverdský gekon.

Hlavným mestom republiky je Praia, ktorá sa nachádza na najľudnatejšom ostrove Santiago. Úradným jazykom je portugalčina, ale používa sa aj kreolčina.

Na ostrovy sa najľahšie dostanete lietadlom, medzi jednotlivými ostrovmi sa môžete pohybovať lietadlom alebo trajektom.

Okrem príjemnej klíme ostrovy majú aj nádherné pláže, čo ocenia najmä milovníci plachtenia, surfovania a potápania. Horolezci a milovníci turistiky si tiež prídu na svoje. Kapverdy sa pýšia jednou z najbohatších kultúr v Afrike (literatúra, hudba, maliarstvo), pre Európanov aj všedné dni a sviatky sú atraktívne.