Nielen známa mexická kuchyňa ale aj pláže, kultúrne dedičstvo, príroda všetko v jednom

Aktuality
Nielen známa mexická kuchyňa ale aj pláže, kultúrne dedičstvo, príroda všetko v jednom

Nielen známa mexická kuchyňa ale aj pláže, kultúrne dedičstvo, príroda všetko v jednom

7.9.2015

Prečo by sme sa mali rozhodnúť pre Spojené štáty mexické? Pretože nám odhalí nový a krásny svet. Všetko, čo k dobrej dovolenke patrí, je tu dané: pláž, vzácne živočíchy, kultúrne dedičstvo, pôvabné mestá, prírodné rezervácie. Domorodci, ako aj dobyvatelia zanechali úžasné hodnoty. Rôzne stavby a starobylé mestá sa stali súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Samozrejme, väčšina z nás navštívi Mexiko najmä kvôli nádherným karibským plážam, avšak liaheň obrých korytnačiek a prezimovanie plameniakov je rovnako pôsobivé. V pralese máte možnosť pozorovať exotické vtáky v ich prirodzenom prostredí, alebo môžete obdivovať krásu koralových útesov.

Navyše v Mexiku viac veľkých miest je súčasťou svetového dedičstva. Staroveké chrámy a starobylé mestá mayskej civilizácie sú hlavným lákadlom turistov a odzrkadľujú aj bohatý štýl španielskych dobyvateľov. Zaujímavosťou je, že na pôvod Aztékov na erbe poukazuje orol sediaci na opuncii, ktorý drží v zobáku hada.

Klímu ovplyvňuje obratník Raka, ktorý delí krajinu na mierne a tropické podnebie, preto teplotný rozdiel medzi niektorými mestami môže byť až 10 °C. Priemerná denná teplota sa pohybuje okolo 27-28 °C.

Povrch krajiny je rozmanitý: sú tu planiny, močiare, hory, aktívne sopky, lagúny, koralové útesy a púšte. Flóra je tiež pestrá: prérie a púšte, na juhu tropické dažďové pralesy. Kto by uhádol, že domorodým mexickým plemenom je čivava a xoloitzcuintle (mexický naháč). Ich pôvod je dodnes záhadou.

Mexická kuchyňa spája americké, európske a indické chute. Najdôležitejším jedlom dňa je obed, národným nápojom je tequila, mezcal a pulque. Kto by nechcel vyskúšať tieto autentické chute, ktoré poznáme z filmov.

Ďalšie pozitívum je to, že nepotrebujete vízum, ale cestovný pas musí byť platný 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.

Neodporúča sa piť vodu z kohútika, očkovanie nie je povinné, ale odporúča sa vakcína proti hepatitíde A a B, proti týfusu a tabletky proti malárii.

Okrem oficiálnej meny (mexické peso, MXN) môžete platiť aj americkým dolárom a v niektorých prípadoch aj kreditnou kartou (napr. požičanie auta), ktorá slúži ako záruka, preto sa oplatí zobrať so sebou.