Srí Lanka, „ostrov večného jasu“

Aktuality
Srí Lanka, „ostrov večného jasu“

Srí Lanka, „ostrov večného jasu“

14.9.2015

Srí Lanka, pôvodne známa ako Ceylon, je ostrov v tvare slzy pri pobreží Indie. Podľa viery prvý ľudský pár po vyhnaní z Raja si našiel útočisko práve na tomto ostrove. Je to úplne pochopiteľné, ostrov Adamovi a Eve pravdepodobne pripomínal ich „starý domov v raji".

Trblietavé piesočnaté pláže s palmami, rozmanitá krajina, bohatá kultúra, exotická flóra a fauna, milí hostitelia, to všetko je Srí Lanka. Od roku 2009 je aj ostrovom pokoja, odvtedy sa krajina začala prudko rozvíjať. Ostrov v tvare slzy ponúka návštevníkom širokú škálu zábavných možností.


Krajina je sama o sebe zaujímavá: okrem nádherných pláží vo vnútri ostrova nájdeme bujné dažďové pralesy s národnými parkmi. Tunajšie prírodné rezervácie (dažďový prales Sinharaja a centrálna vysočina Srí Lanky) sú súčasťou svetového prírodného dedičstva. Zaujímavé prírodné javy, ako napríklad Adamov most (spája Srí Lanku s Indiou) Vás určite očaria. Po stáročia sa tu stretávali rôzne kultúry – budhistická, hinduistická a islamská, vďaka tomu ostrov ponúka pestrú paletu kultúrnych pamiatok. Všetky tri náboženstvá majú svoje posvätné miesta na ostrove.

Napríklad Adamov vrch je posvätným miestom nielen pre spomínané svetové náboženstvá, ale aj pre kresťanov. Sväté mestá Anuradhapura a Kandy, Zlatý chrám Dambulla, Sigirija a Polonnaruva a pevnosť Galle sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že vďaka bohatej zmesi kultúr na Srí Lanke je najviac sviatkov na svete.


Podnebie je tropické, teplé s jemným vánkom a vysokou vlhkosťou, v horách je chladnejšie. Návštevníci si môžu užívať príjemné teplé počasie po celý rok, na pláži 27 °C, v horách dokonca až 16 °C. Rozloženie zrážok v niektorých oblastiach nie je rovnomerné.
Vďaka priaznivému počasiu sa tu pestuje ryža, čaj, guma, kokos a rôzne korenia. V baniach ťažia viac ako 50 rôznych drahokamov. 400 karátový modrý zafír v korune kráľovnej Alžbety (Blue Belle) pochádza z ostrova. Drahokam zvaný „Hviezda Indie" bol tiež nájdený na Srí Lanke a obohacuje zbierku múzea v New Yorku.

Kuchyňa je veľmi rozmanitá, odzrkadľuje indické chute, ale aj kolonizácia (portugalská, holandská a najmä anglická) zanechala svoje stopy. Medzi typické suroviny patrí veľa ovocia a zeleniny, plody mora a ryža. Neodporúča sa piť vodu z kohútika. Kokosové mlieko, známy cejlónsky čaj a kvalitná balená voda to kompenzujú.
Srí Lanka ponúka množstvo zábavných možností, z ktorých si každý člen rodiny nájde to svoje. Leňošenie na pláži, výlet do národných parkov, objavenie zaujímavých kultúrnych pamiatok. To všetko garantuje nezabudnuteľnú dovolenku.