Grécky Kos ostrovom utečencov

Aktuality
Grécky Kos ostrovom utečencov

Grécky Kos ostrovom utečencov

25.8.2015

Grécky ostrov Kos sa kvôli utečencom v poslednej dobe stal stredobodom pozornosti médií.
Niektoré mediálne orgány, ako napríklad britský denník Daily Mail uviedli, že imigranti vo veľkej miere komplikujú život miestnych obyvateľov. Dokonca niektoré spravodajstvá hovoria o aktuálnej situácii ako o „apokalypse".
Je to skutočne tak, alebo len úmyselne zveličujú problém? Oslovili sme pani Lindu Koulias, ktorá žije na tomto ostrove už 12 rokov.

Máte pocit, že situácia je naozaj taká zlá, ako to prezentujú britské médiá?

Nemyslím si to. Uznávam, že na ostrov prichádza viac prisťahovalcov ako v predošlých rokoch, ale oni chcú len jedno, ísť ďalej. Kos je pre nich len dočasná zastávka.
Nechodia sem na dovolenku, alebo niekoho obťažovať. Pre nich je to najbližšie miesto, kam sa z ázijského kontinentu môžu dostať. Strávia tu 2-3 noci, kým si vybavia papiere na miestnej polícii – lekárske vyšetrenie, odtlačky atď. Potom putujú ďalej.
Pre Kos apokalypsu predstavujú všetky tie negatívne správy, ktoré kolujú v médiách a vystrašia turistov, čomu sa ani nečudujem. Nemyslím si o nich nič zlé, v dnešnom svete každý musí byť obozretný.

Máte pocit, že migranti predstavujú hrozbu pre Vašu bezpečnosť a zdravie? Ohrozujú nejakým spôsobom obyvateľov ostrova?

Neohrozujú nás. Nemajú na to žiaden dôvod. Títo ľudia sa len snažia uniknúť vojne, nebezpečenstvu a chcú začať nový život niekde inde.
Práve naopak, miestni obyvatelia sa snažia pomôcť – väčšinou prostredníctvom kostola a Červeného kríža – organizujeme zbierku potravín a základných hygienických potrieb.

Gréci sú veľmi ochotní ľudia. Napriek tomu, že sami bojujú s hospodárskou krízou, aj to málo, čo majú, zdieľajú s ľuďmi, ktorí to potrebujú viac než oni. Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, každý prisťahovalec musí podstúpiť rôzne vyšetrenia – starajú sa o nich lekári. Nedávno jedna žena porodila v miestnej nemocnici zdravé dievčatko a myslíte si, že to nejako ohrozilo ostatné tehotné ženy?

Médiá sa zaoberajú najmä s názormi turistov, ktorí ostrov navštívili. Sťažujú sa na smutné pohľady utečencov počas večere, na skupiny túlajúce sa po uliciach a podobne. Je to pravda, že migranti znepríjemňujú dovolenkujúcim pobyt?

Ešte stále neviem pochopiť, kde vidia tie smutné pohľady utečencov pri reštauráciách. Ja ich vidím iba v meste, ale rozhodne nežobrú a nikoho neobťažujú.
Áno, uznávam, že skupiny utečencov prechádzajú mestom keď idú z polície do hotela – ale nejako sa tam musia dostať nie? Ešte nikomu nespôsobili nepríjemnosti a dúfam, že turisti, ktorí tu boli, alebo sem zavítajú, mi dajú za pravdu.

Keďže som českého pôvodu, vyjadrila som svoj názor českým médiám. Mimo kamery naznačili, že nemôžu ísť domov s prázdnymi rukami, nestačia zábery čistého mora, historických pamiatok, centra mesta, či západu slnka, lebo to už nikoho nezaujíma.
Napriek tomu im ďakujem, lebo dúfam, že aspoň čo to sa dostane do sveta z toho, čo som im povedala, aby si ľudia mohli vytvoriť svoj vlastný názor o skutočnej situácii na Kose.