Cyprus

Detail štátu

Cyprus Cyprus - transparent

Ponúkame 140 ubytovacích kapacít za cenu 324,30 € - 7 983 €.

Doba letu 3:10h (Viedeň) 3:20h (Mníchov)
Časový posun GMT + 2 (voči ČR +1)
Mena euro (EUR)
Víza Slovenskí občania nepotrebujú k ceste na ostrov Cyprus (oficiálne Cyperská republika) víza.

 

Cyprus Unikátne miesto, kde je možné na okúsiť na vlastnej koži tri rôzne kultúry, grécku, rímsku a osmanskú. Cyprus je otrovom slnka a jedinečnej histórie. Cyprus vás pozýva na návštevu.

 

Cyprus je ostrovný štát nachádzajúci sa vo východnej časti Stredozemného mora južne od Turecka. Územie ostrova je rozdelené na 2 časti - Cyperská republika (grécka časť na juhozápade ostrova) a Turecká republika severného Cypru (turecká časť na severovýchode ostrova). Obe územia sú od seba oddelené tzv. Zelenou líniou stráženú misiou OSN.

Hlavnou destináciou pre dovolenku na Cypre je grécka časť, ktorá je od 1. 5. 2004 členom EÚ a používa ako funkčné menu euro (EUR).

+ Kedy je vhodný čas dovolenky na Cypre?

Ak obľubujete horúčavy, tak choďte na Cyprus v júli a auguste. Aj more je už poriadne vyhriate. V auguste však začínajú dovolenkovať aj domáci a tak zapĺňajú pláže aj cez týždeň. Vtedy sa musí ísť na pláž veľmi skoro, aby ste našli ležadlo, slnečník či miesto pre svoj uterák.

Priemerné denné teploty v lete Lefkosia / Severná Nikózia ležia medzi 22 ° C a 37 ° C, ale často dosiahnu aj 40 ° C alebo viac. Od decembra do marca klesá teplota v okolí masívu Troodos až pod bod mrazu.

Mesiace október až máj sú na Cypre pokojné mesiace jesene, zimy a jari, kedy je krajina pokrytá divokými kvetmi vo farbách dúhy. Ak hľadáte aktívnu dovolenku na Cypre, je chôdza v masíve Troodos alebo na polostrove Akamas alebo jazda na bicykli po polostrove Karpas (Kırpaşa) na severe najpríjemnejšia v jesenných a jarných mesiacoch.

Priebeh jesene v októbri a jari v apríli a v máji je rýchly, rovnako ako následný nástup zimy a leta. Zrážky možno očakávať najčastejšie počas jesene a zimy, mimo tieto mesiace je dážď vzácny.Zimy na Cypre sú premenlivé so striedavými teplejšími a studenšími dňami. Podnebie sa tiež mení v závislosti na nadmorskej výške. Na masíve Troodos sa zvyčajne vyskytuje sneh a od januára do polovice marca je tiež možné si zalyžovať na Olympe v južnej časti ostrova.

Najlepší čas pre dovolenku na Cypre závisí na druhu dovolenky a zážitkov, ktoré chcete mať. Na Cypre všeobecne panuje intenzívne stredomorské podnebie a jeho priebeh je ľahko predvídateľný. Letné mesiace jún až september sú horúce, živé, plné akcií so všetkými službami na maximálnej úrovni a dostupnosti. Najmä august je vrcholom turistickej sezóny na Cypre.

+ Bezpečnostná situácia na Cypre

Cyprus je pokladaný za veľmi bezpečnú krajinu, kde sa nekradne ani neobťažuje. Cyperčania sú väčšinou veľmi čestní, čo však nemusí platiť o ostatných turistoch. Odporúča sa preto dbať na to, aby ste zamykali automobil a peniaze a šperky si uschovali v hotelovom sejfe. Sťažnosti sa v tejto pohostinnej krajine nevyskytujú príliš často, ale ak by ste mali nejaké problémy, pohovorte si s vedúcim alebo majiteľom zariadenia, kompetentným zodpovedať vaše otázky. Vašej sťažnosti bude väčšinou okamžite venovaná pozornosť, väčšina Cyperčanov sa snaží vždy vyhovieť.

+ Cestovateľské tipy

Čo sa týka očkovania, to povinné nie je, ale odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu. Pre vstup na Cyprus potrebujete platný cestovný doklad. Na Cyprus je možné sa dostať leteckou, ale aj lodnou dopravou. Na ostrove sú medzinárodné letiská v Larnake a Paphose.

Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní. Banky sú otvorené tiež počas pracovných dní. Na Cypre je veľa zmenární. Cyprus rovnako ako väčšina stredomorských zemí poskytuje svojim návštevníkom výber zo širokej ponuky kožených a keramických výrobkov, nástenných kobercov a strieborných predmetov.

Cyperskou delikatesou je zapečený grilovaný „halloumi“ syr. Je podávaný s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebom. Okrem syru halloumi na Cypre oceníte syr fetta. Skúsiť môžete taktiež Macaroni Pastitsio - jedlo zložené z niekoľkých druhov syra, bešamelu, muškátového oriešku a škorice. Miestni ho zbožňujú. Takisto ako v Grécku i tu si pochutnáte na moussace. A záver nezabudnite vychutnať v podobe presláveného likérového vína Commandaria.

Na Cypre platí východoeurópsky čas (i letný), preto si našinci musia posunúť hodiny vždy o hodinu dopredu. Domácou menou na juhu je euro (€), ktoré má 100 centov. Na severe sa platí tureckými lírami (TL); vzhľadom na vysokú mieru inflácie odporúčame meniť len menšie sumy priamo na mieste.

Krása Cypru nezostáva nepovšimnutá a každým rokom sa zväčšuje záujem turistov a dovolenkárov o túto destináciu. Veď koho by nelákalo prežiť aspoň pár dní v tomto útulnom prostredí v obklopení príjemných morských vĺn a prechádzkou po malebných mestečkách?

Cyprus je tiež ideálny pre trávenie športovej dovolenky, nájdete tu vybavené tenisové kurty s umelým osvetlením a niekoľko golfových ihrísk. Najmä 18-jamkové ihrisko Aphrodite Hills Golf Resort s nádherným výhľadom na more patrí k najvyhľadávanejším v oblasti Stredomoria.

+ Najnavštevovanejšie miesta na Cypre

Rôznorodé prírodné prostredie Cypru ponúka nespočetne veľa možností pre aktívnu dovolenku. Na mori si môžete vybrať zo širokej ponuky vodných športov od vodných skútrov, windsurfingu až po jachting. Hory uspokoja Vaše lyžiarske, turistické alebo horolezecké chúťky. Pre milovníkov výletov sú v ponuke aquaparky, safari, či výlety na lodi. Okrem horúcich piesočnatých pláží a krištáľovo čistého Stredozemného mora, je Cyprus vyhľadávaný i kvôli nespočetnému množstvu historických a kultúrnych pamiatok. Kolískou histórie tohto ostrova je jeho hlavné mesto Nikózia, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Zaujímavým miestom dovolenkárov je i letovisko Famagusta, ktoré leží na východnom pobreží Severného Cypru a pýši sa vcelku bohatou históriou. V prístave je známa pevnosť Othellova veža, ďalej v meste nájdete famagustské hradby, krivolaké uličky či mešitu Laly Mustafa Pashi. Medzi často navštevované miesta patrí tiež kostol a kláštor Svätého Barnabáša s múzeom, ktorý leží na západnom konci náleziska Salamis. Famagusta ponúka aj bohatý nočný život pre vrtkých, ktorý si chcú užiť každú minútu svojej dovolenky. Od letiska v Ercane je Famagusta vzdialená asi 50 km.

+ Obľúbené lokality pre dovolenku na Cypre

Agia Napa (Ayia Napa)

Jednoznačne najobľúbenejšie turistické letovisko na Cypre, najmä vďaka svojim krásnym plážam a neprebernej možnosti vodných športov. Veľmi známou je pláž Nissi Beach s belostným jemným pieskom a skaliskami po oboch svojich koncoch. Letovisko Agia Napa ponúka aj veľmi dobrú možnosť nočného vyžitia, nachádza sa tu veľké množstvo reštaurácií, kaviarní a barov.

Limassol(Limasol)

Najväčší prístav na Cypre skrýva mnoho historických a archeologických pamiatok, je centrom vinárskeho priemyslu a je tiež ideálnym východiskovým bodom pre výlety do masívu Troodos a ostatných miest Cypru.

Historickou perlou Limassola je stredoveký hrad, kde sa roku 1191 konala svadba anglického kráľa Richarda Levie srdce a kde je v súčasnej dobe umiestnené múzeum týchto dávnych čias. Okrem historickej časti je Limassol tiež moderným mestom so skvelou ponukou reštaurácií, barov a klubov pre večerné vyžitie.

Larnaka (Larnaca)

Larnaka je tretie najväčšie mesto na Cypre a jej obchod je takmer výhradne založený na príjmoch z turizmu. Pre trávenie dovolenky je skôr vhodný pre tých, ktorí chcú kombinovať kúpanie s návštevou a večernými prechádzkami v meste. Prímorská promenáda začína pri tureckej pevnosti zo 17. storočia a pokračuje pozdĺž hotelov až k maríne. Po ceste miniete aj tzv. Lazarov kostol, kde sú údajne uložené pozostatky tohto svätca vzkrieseného Ježišom. Rovnako ako Nicosia je aj Larnaka rozdelená na grécku a tureckú časť., Na svojej dovolenke tak máte možnosť spoznať moslimskú a kresťanskú kultúru v stredomorí.

Západne od Larnaky sa rozprestiera jazero Larnaka Salt Lake, kde zimu prečkávajú tisíce plameniakov a iných vtákov. V blízkosti jazera sa nachádza aj posvätné miesto islamu Hala Sultan, kde sú údajne uložené pozostatky proroka Mohameda.

Pafos (Paphos)

Toto letovisko na juhozápadnom kraji Cypra je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, najmä vďaka početným archeologickým nálezom (napr. Čarokrásnej mozaiky z 3. až 5. storočia z domov Dionýza, Orfea a Aion alebo vily Thésée, hrobky kráľov v Kato Pafos). Neďaleko Pafose sa nachádza aj bájna pláž Petra tou Romi, kde sa podľa legendy zrodila bohyňa Afrodité.

+ Odporúčame navštíviť

Cyprus uspokojí všetkých, ktorí hľadajú krásne pieskové pláže, teplé more, slnečné počasie, ale aj bohatú históriu popretkávanú mytologickými príbehmi. Keďže jedna z legiend hovorí, že práve tu sa zrodila bohyňa Afrodita, nazýva sa Cyprus aj ostrovom lásky.

Najlákavejšími dovolenkovými destináciami v južnej časti Cypru sú Larnaka, Ayia Napa, Protaras či Limassol. Larnaka sa zaraďuje medzi zaujímavé mestá s autentickou cyperskou atmosférou, kde sa krčia tradičné prízemné domčeky vedľa moderných novostavieb.

Veľa turistov vyhľadáva dovolenkové stredisko Ayia Napa. Pláže so zlatým pieskom a čisté more sú hlavnými trumfami pre klasickú dovolenku pri mori. Nechýba zábavný park, morský park, vyhliadkové plavby, rôzne reštaurácie, kluby, diskotéky, kino i obchody. V centre mesta sa nachádza Múzeum mora.

Neďaleko od Agia Napa v Makronissose boli objavené zaujímavé archeologické pamiatky - komplex hrobov z helenistického a rímskeho obdobia. V stredisku Protaras ležia najväčšie pláže a milovníci vodných športov sa tu počas dovolenky môžu venovať rôznym aktivitám - windsurfingu, potápaniu, jachtingu i lietaniu na padákoch. Má jedny z najkrajších pláží na ostrove, jemný piesok, krištáľovo čistú vodu.

Limassol je známy ako centrum vinárskeho priemyslu a obchodu s nápojmi. Medzi najznámejšie pamiatky patrí hrad Limassol, dnes spojený s múzeom byzantských predmetov, brnení a keramiky a najväčšia mešita v meste Minaret. V okolí hradu sú tržnice ponúkajúce rôzne ručne vyrábané výrobky, korenie, olivy, dary mora.

Asi najpôvabnejším letoviskom na Cypre je starobylé mestečko Paphos. Prenádherným zážitkom pre návštevníka Paphosu bude iste tzv. Afroditina cesta, ktorá spája všetky miesta späté s pamiatkou na bohyňu lásky a krásy. Absolvujte ju aj vy.

Navštívte Koukliu – múzeum na mieste bývalého Afroditinho chrámu, nezabudnite vypiť dúšok vody z jazierka v národnom parku Akamas, v ktorom sa bohyňa kúpala s Adonisom. Paphos je cyperskejší ako celý zvyšok ostrova. Túlajte sa spleťou jeho uličiek s množstvom taverien, kaviarní, štýlových reštaurácií, zábavných podnikov a vnímajte jeho jedinečnú autentickú atmosféru.

Letovisko je skvelým dovolenkovým cieľom aj pre milovníkov golfu, pre športových nadšencov, surfistov, jachtárov a je ideálnym cieľom i pre potápačov. Počas letných dní prehriatych slnkom vám iste dobre padne „adrenalínové osvieženie“ v miestnom vodnom parku Afrodita.

 

Vyberte si svoju dovolenku na Cypre

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.