Egypt

Detail štátu

Egypt Egypt - transparent

Ponúkame 253 ubytovacích kapacít za cenu 248 € - 5 220 €.

Doba letu 4:40 h (Viedeň) 3:50 h (Bratislava)
Časový posun GMT + 1
Mena egyptská libra (L.E.)
Víza Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup na egyptské územie cestovný pas s minimálne polročnou platnosťou. Vízum je možné získať na letisku po prílete. Vízum vám bude nalepené do pasu a je platné len pre jeden vstup do krajiny s maximálnou dĺžkou pobytu jeden mesiac.

 

Egypt Egypt to sú nekonečné saharské duny, tajomná Sfinga, piramídy, potápanie v koralových útesoch, jedinečná atmosféra a kultúra nasiaknutá históriou faraónov.

 

Egypt sa nachádza v severnej Afrike, na pobreží Stredozemného mora, na hranici medzi Afrikou a Áziou. Z východu ho ohraničuje Červené more. Krajina hraničí s Líbyou, Sudánom, Izraelom a Pásmom Gazy.

Krajina je miestom vzniku najstaršej nepretržitej civilizácie v histórii ľudstva. Už grécky učenec Herodotos nazval Egypt ako „dar Nílu“. Rieka Níl je jediným významným vodným zdrojom v krajine.

Najvýznamnejšími a najväčšími mestami v krajine sú hlavné mesto Káhira a Alexandria. Hurghada je najväčším centrom Egyptu. Toto letovisko, ktoré leží na pobreží Červeného mora, láka turistov najmä krištáľovo čistou vodou a krásnymi útesmi. Každoročne sem mieri tiež mnoho potápačov. K popularite tohto miesta prispieva aj to, že Luxor a Káhira sú relatívne blízko.

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť pyramídy v Gíze - práve ony sú tou najstaršou turistickou atrakciou na svete a  jediným, stále existujúcim divom sveta.

Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie destinácie pre dovolenku v Egypte patrí napr. Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba, Marsa Alam, Makadi, Safaga, El Gouna a Soma Bay.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky v Egypte

Egypt má výrazne púštne podnebie. Takmer po celý rok je v Egypte horúco a sucho. Inak je tomu len v zimných mesiacoch.

To znamená, že najmä v lete tu panujú väčšie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, než na ktoré sme zvyknutí. Cez deň je horúco a sucho, v noci naopak chladno s občasnými vetrami. Čím hlbšie sa ocitáte v púšti, tým sú samozrejme rozdiely výraznejšie.

V decembri, januári a februári býva celkom chladno a veterno. Priemerná ročná teplota je 22,5°C. V lete teploty presahujú 40°C a v niektorých južných, predovšetkým púštnych oblastiach aj 50 °C. V zime sa teploty držia na 20 - 25 ° C.

Většina náboženských a státních svátků v Egyptě trvá pouze jeden nebo dva dny, Vaše cestovní plány by tak neměly být nijak zásadně narušeny. Zvažte ovšem cestu do Egypta během postního období Ramadán, kdy jsou za denního světla uzavřeny kavárny a restaurace a bary většinou kompletně přerušují své podnikání.

+ Bezpečnostná situácia v Egypte

Nakoľko v Egypte je situácia nevyspytateľná a prichádza k rôznym útokom a nie je vylúčená ani hrozba terorizmu, je preto dôležité zvážiť cestu do tejto krajiny plnej nepokojov. Ak sa už rozhodnete stráviť dovolenku v Egypte, treba dodržiavať maximálnu opatrnosť, vyhýbať sa demonštráciám a zhromaždeniam osôb, sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie v médiách pred vycestovaním.

+ Cestovateľské tipy

Ak cestujete do Egypta s priateľom či len s kamarátom, v každom prípade sa Vám oplatí hrať zosobášený pár. Egyptskí muži si potom na Vás nič nedovolia, maximálne budú Vášmu partnerovi skladať poklony na Vašu krásu a pôvab a automaticky tým stúpnete v očiach miestnych, pretože už ste založili to, čo je jednou z hlavných egyptských rolí v živote - rodinu. Pokiaľ ale cestujete sama alebo s ďalšou ženou, musíte sa pripraviť na to, že možno budete musieť čeliť vtieravosti mužov. Tí podľa zásad islamu nesmú koketovať s cudzou ženou, ale cudzinka je pre nich možnosťou, ako toto "nariadenie" obísť. Budú sa s Vami chcieť baviť o čomkoľvek, len aby nadviazali konverzáciu.

História Egypta je poznamenaná niekoľkonásobnými vplyvmi, a to sa samozrejme odráža aj v tamojšej gastronómii. Tá je ovplyvnená nielen kuchyňou arabskou, ale aj gréckou, libanonskou, sýrskou, tureckou či palestínskou. Najtypickejším prvkom egyptského jedálnička je samozrejme korenie. Jeho pre nás netypická aróma dokáže aj z bežných surovín vykúzliť kráľovské hody. Medzi najpoužívanejšie patrí rasca, korenie a zázvor. Mäso je drahšou záležitosťou, preto sa podáva v malom množstve. Zato čerstvej zeleniny a ovocia nie je nikdy dosť. Prílohy najčastejšie tvoria ryža a chlieb, ktorého v Egypte nájdete nespočetné množstvo druhov. Od chlebovej kapsy, pita, až po dlhé "francúzske" bagety.

Hlavnou sezónou sa v Egypte rozumie čas od jesene zhruba do apríla. Jednak tu nie je také teplo ako v lete, kedy sa teploty pohybujú od 40 do 50 C, ale pritom je celkom príjemné, keď si odskočíte zo snehovej fujavice k moru o teplote okolo 20 ° C.

Majte pri sebe neustále dostatočné množstvo balenej vody (pre všetky prípady sa vyhnite aj vode pri stánkoch) a dbajte na pravidelný prísun potravín! Umývajte si ruky, kde sa dá, a pre istotu majte po ruke balíček navlhčených obrúskov.

Egypt ťaží zo svojho dedičstva antickej kultúry, no nielen z neho. Je to krajina nesmierne lákavá a bohatá na mnohé pozoruhodnosti, ktoré sem priťahujú húfy turistov. Nechajte sa aj vy zlákať nádhernými pamiatkami a bohatstvami tejto tropickej krajiny a prežite tú najkrajšiu a nezabudnuteľnú dovolenku v živote!

+ Najnavštevovanejšie miesta v Egypte

Dovolenka v Egypte láka každoročne tisícky turistov zo všetkých kútov sveta a to hneď z viacerých dôvodov – skvelé miesto pre letnú dovolenku s celou rodinou, obrovské množstvo pamiatok ešte z čias staroveku a tiež exotika islamskej krajiny.

Pravdepodobne najznámejší a najstarší div sveta a zároveň symbol celého Egyptu – to sú Pyramídy pri Gíze. Hoci v celom Egypte nájdete až okolo stovky pyramíd, tie najznámejšie sa nachádzajú práve pri meste Gíza (Al Džíza), ktoré leží na západnom brehu rieky Níl. Pyramídy síce patria medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie pamiatky Egypta, no hneď na druhom mieste sa nachádza komplex starovekých chrámov s názvom Abu Simbel, ktorý tiež nemôžeme opomenúť. Toto miesto však nie je iba pre milovníkov histórie! Každý rok sa tu totižto až dvakrát koná Festival slnka, na ktorom sa môžete zabaviť pri tradičnej egyptskej hudbe!

Ak sa už rozhodnete pre dovolenku v Egypte, určite by ste nemali vynechať ani jeho najväčšie mesto. Odporúčame vám navštíviť samotné jadro Káhiry, ktoré je nasiaknuté dávnou históriou a v ktorom nájdete nespočetné množstvo mešít, kostolov a kostolíkov či brány mesta z čias stredoveku.

+ Obľúbené miesta a letoviská v Egypte

Hurghada

Hurghada je zřejmě nejznámějším egyptským letoviskem, má co nabídnout pro odpočinkovou relaxační dovolenou, tak pro milovníky aktivních nebo poznávacích dovolených. Letovisko samo stojí v místech původní malé rybářské osady, která je od 70. let minulého století systematicky přeměňována na moderní resorty pro převážně evropské turisty.

V Hurghadě se nachází resorty s různým stupněm vybavenosti a rozsahu služeb, dle Vašich požadavků a možností je možné vybrat ten pravý hotel. Oblíbenost Hurghady pramení zejména s příjemných dlouhých písčitých pláží, krásných lokalit na potápění v Rudém moři (bohužel je třeba za těmi nejkrásnějšími neporušenými místy cestovat lodí), možností výletů do pouště na čtyřkolkách nebo velbloudech a také zde najdou své milovníci arabské kultury – pokud opustíte hotelový areál, máte možnost navštívit centrum Hurghady se všemi typickými atributy.

Hurghada je také ideálním místem pro poznávací výlety za historií Egypta – zamíříte-li na sever, čeká Vás Gíza a starobylé pyramidy, zamíříte-li na jihozápad, dostanete se až do Luxoru s úchvatným Údolím králů a komplexem chrámu v Karnaku.

Sharm El Sheikh

Toto egyptské letovisko se díky svým nádherným korálovým útesům a bohatému mořskému životu v Rudém moři stalo jedním z nejvyhledávanějších míst pro potápění na světě. Sharm El Sheikh nabízí ovšem více možností na trávení dovolené, máte možnost relaxovat v kvalitních resortech na pobřeží, věnovat se šnorchlování nebo doprovodným programům, podniknout dobrodužnou výpravu do pouště na čtyřkolkách s obědem v beduínské vesnici nebo si projí starobylou tržnici s nepřeberným množstvím suvenýrů a večer zakončit u vodní dýmky s výhledem na přístav.

Většina luxusních resortů se rozkládá v okolí zátoky Naama Bay, která je tak přirozeným centrem celého letoviska. Máte zde také možnost si vyzkoušet některý z populárních vodních sportů jako vodní lyže, windsurfing, paragliding atd.

Máte ale i možnost udělat si výlet mimo letovisko, za vidění stojí zejména tzv. Mojžíšova hora, kde se po zdolání 3500 schodů ocitnete na místě, kde údajně Mojžíš obdržel desatero Božích přikázání. Scenérie při východu slunce je zde nezapomenutelná. Dalším tipem na výlet je klášter sv. Kateřiny, který se nachází v nadmořské výšce 1570 m a pochází z dob římské vlády císaře Konstantina.

V hotelech v Sharm El Sheiku také máte možnost si zajistit kurz potápění za velmi příznivou cenu, kdy budete během krátké chvíle schopní v doprovodu instruktora poznávat krásy podmořského života. Ale i při prostém šnorchlování uvidíte u korálů nepřeberné množství ryb, při troše štěstí uvidíte i rejnoky, murény, chobotnice nebo barakudy. Pro zkušené potápěče je jednoznačnou destinací mořský národní park Ras Mohamed nacházející se asi 30km od Sharm El Sheikhu. Při ideální konstelaci zde máte šanci vidět vznešené a až mystické manty obrovské. 

Taba

Letovisko Taba Heights se nachází na severovýchodě Sinajského poloostrova v počátku Akabského (nebo Eilatského) zálivu. Taba je i hraničním přechodem mezi Egyptem a Izraelem a až do roku 1989 bylo toto území vlastněno Izraelem jako následek tzv. Šestidenní války.

Taba je jako dovolenkové letovisko specifická v tom, že hotelové komplexy jsou zcela izolovány na pobřeží bez možnosti návštěvy měst nebo nakupování, pro zájemce o klidnou a relaxační dovolenou je to tak ideální místo. Pláže v Tabě jsou kamenité, přístup do moře je nejčastěji přes hotelové molo – toto je výhoda při šnorchlování, na konci na schůdkách pohodlně nasadíte ploutve a jste rovnou u korálů.

Díky své poloze je Taba skvělým výchozím místem pro výlety do Izraele nebo do Jordánska, které se nachází na druhém břehu Akabského zálivu. Do Izraele se nejčastěji jezdí na výlety do Jeruzaléma se zastávkou u Mrtvého moře. Koupaní v Mrtvém moři je unikátní zážitek, díky své konzistenci a hustotě Vás voda nadnáší do té míry, že si můžete číst noviny nebo jen tak polehávat. V Jeruzalémě si nenechejte ujít návštěvu Chrámové hory a Zdi nářků, kde Vás atmosféra a všudypřítomná historie naprosto pohltí.

Na zážitky stejně bohatý je i výlet do Jordánska do skalního města Petra, které vzniklo pravděpodobně již ve 3 stol.př.n.l. za kultury Nabatejců. Po působivém příchodu hlubokým kaňonem se Vám otevře neuvěřitelný pohled na světoznámou Pokladnici a další hrobky vytesané přímo ve skále. Petra je světoznámým místem, scenérie byla použita v několika filmech jako Indiana Jones a poslední křížová výprava nebo Mumie se vrací, je součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a od roku 2007 je zařazena na seznam novodobých divů světa.

Marsa Alam

Jedná se o nejjižnější turistické letovisko v Egyptě. Svým rozsahem a historií je poměrně menší ve srovnání s tradičními egyptskými resorty, nicméně turismus zde poslední dobou velmi dobře rozvíjí.

Dovolená v tomto letovisku je vhodná pro všechny, kteří hledají klidnou relaxační dovolenou, pohodu na písešné pláží a průzračné moře se šnorchlováním nad neporušenými korály. Z letoviska je možné podniknout výlet do Kleopatřiných dolů, kde se ve starověku těžily smaragdy.

El Gouna

Resort se nachází přibližně 25 km severně od Hurghady a byl uměle vytvořen tak, že byly prokopány kanály spojující laguny s volným mořem. Kolem lagun pak byly vystavěny převážně luxusní hotely. Atmosféra luxusu a komfortu je El Gounu charakteristická, v přístavu kotví impozantní soukromé jachty, resort má vlastní 18-ti jamkové golfové hřiště, kasino a hotely nabízí vysoký standard služeb.

Každý hotel má své centrum pro potápění a na své dovolené máte možnost si vybrat koupání přímo v laguně nebo na hotelové pláži u volného moře, kam Vás v pravidelných intervalech odveze hotelová lodička-taxi zdarma.

Makadi

Stejně jako El Gouna je i Makadi uměle vybudovaným resortem. Nachází se přibližně 30 km jižně od Hurghady a tvoří jej komplex několika luxusnějších hotelů s umělými lagunami a centrem, které tvoří dvě ulice s obchody, restauracemi, směnárnou, diskotékou, internetovou kavárnou a dalšími službami pro komfortní dovolenou.

V Makadi se také nachází nově vybudované golfové hřiště. Po sportovním výkonu můžete relaxovat šnorchlováním nebo potápěním na nádherném korálovém útesu.

+ Odporúčame navštíviť

Múmie, egyptskí bohovia a kniha mŕtvych je iba časť z toho, čím nás fascinovali starovekí Egypťania. Ale i legendárna strážkyňa pyramíd v Gíze - Sfinga ukrýva mnoho tajomstiev a patrí medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie stavby Egypta. Nezabudnite navštíviť mestské trhy a bazáre, v ktorých si nájdete a kúpite naozaj všetko, od kvalitných kobercov, cez štýlové oblečenie, kvalitné šperky až po malé suveníry, ktoré si môžete doniesť domov ako darček z Egypta. V Egypte sa nachádza i veľa letovísk, najviac ich je na severe krajiny a pri Červenom mori.

Ak sa vyberiete do Hurghady, nenechajte si ujsť prehliadku mesta, počas ktorej objavíte jeho fascinujúcu históriu a prezriete si hlavné pamätihodnosti. Takisto môžete navštíviť park piesočných sôch známych a slávnych, kde pred očami ožijú napríklad hviezdy strieborného plátna. Budete mať tiež možnosť pozrieť sa do obchodov s výrobkami pre krásu a zdravie.

Stačia dve slová – staroveké Téby. Okrem tzv. Memnónových kolosov pôjdete do „mesta mŕtvych“, Údolia kráľov, kde odpočíva mnoho faraónov, vrátane Tutanchamona a Ramzesa Veľkého. Uvidíte chrám najslávnejšej egyptskej kráľovnej, Hatšepsut, kde pravidelne hrávajú Verdiho operu Aida. Napokon si na druhom brehu vychutnáte chrámové komplexy v Karnaku.

Jedinečná príležitosť nazrieť do sveta koptskej ortodoxnej cirkvi sa naskytá v prehliadkach kláštorov, ukrytých vo Východnej púšti. Do kláštorov sv. Antona Veľkého, prvého z tzv. púštnych otcov a sv. Pavla Tébskeho dodnes prúdia zástupy pútnikov. Kým kláštor sv. Antona je najstaršou stavbou svojho druhu, kláštor sv. Pavla vyrástol nad jaskyňou, kde svätec žil a kde je pochovaný.

Naozajstným milovníkom mora je určená možnosť oddýchnuť si počas súkromnej plavby, nechať sa láskať slnečnými lúčmi a morským vánkom a užiť si krásy koralových útesov.

 

Vyberte si svoju dovolenku v Egypte

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.