Francúzska Polynézia

Detail štátu

Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia - transparent

za cenu - .

Doba letu 27:00 h (Viedeň) 25:00 h (Mníchov)
Časový posun GMT-10h (voči SR -12h)
Mena Frank francúzskych kolónií v Tichom oceáne - CFP Frank
Víza Francúzska Polynézia je francúzskym zámorským územím. Cestovné formality sú teda zhodné s Francúzskom, čo znamená, že občania SR nepotrebujú pre vstup vízum.

 

Kombinácia - Sofitel la Ora Beach *****, Moorea, Sofitel Tahiti ****, Tahiti Pozývame Vás do exotického raja Francúzskej Polynézie, ostrov Bora Bora, patrí medzi najslávnejšie ostrovy na svete nazývanom „perla Polynézie

 

Francúzska Polynézia je zámorským správnym územím Francúzska v Oceánii. Samotná Francúzska Polynézia je tvorená cca 130 ostrovmi a ostrovčekmi, ktoré sú združené do niekoľkých súostroví:

Spoločenské ostrovy - ďalej sa deliace na:

  • Náveterné ostrovy (najznámejšie ostrovy Tahiti, Moorea a Tatiaroa)
  • Záveterné ostrovy (najznámejšie ostrovy Bora Bora, Maupiti, Huahine, Raiatea, Tahaa a Tupai)
  • Súostrovie Tuamotu (najznámejšie ostrovy sú Rangiroa a Mahina)
  • Súostrovia Markézy
  • Gambierove ostrovy (najznámejšie sú ostrovy Mangareva a Akamaru)
  • Súostrovie Tubuai
  • Austrálske ostrovy

 

+ Kedy je vhodný čas dovolenky vo Francúzskej Polynézii?

Ostrovy Francúzskej Polynézie sa nachádzajú v tropickom podnebnom pásme. Na Vašej dovolenke tu čakajte teplé počasie s veľkou vlhkosťou vzduchu a častými dažďami, prehánkami či tropickými búrkami. Najviac ich je možné očakávať v období dažďov od októbra do marca, kedy na ostrovoch panuje leto. Po zvyšnú časť roka už toľko neprší a teploty sú celkovo stabilnejšie. Priemerná teplota sa v teplejšom období od novembra do marca na ostrovoch Francúzskej Polynézie pohybuje okolo 28 ° C, v období chladnejšom od apríla do októbra okolo 25 ° C. Pre Pre priaznivcov potápania odporúčame navštíviť ostrovy medzi decembrom a februárom, kedy je voda čistejšia a priezračnejšia.

Suché zimné obdobie od apríla do októbra je najlepší čas pre dovolenku vo Francúzskej Polynézii, počasie je príjemne chladnejšie a vyskytuje sa tiež oveľa menej zrážok. Teploty vzrastú v priebehu novembra do apríla, čo so sebou prinesie daždivú letnú sezónu s vysokou vlhkosťou vzduchu. Tri štvrtiny ročných zrážok sa objavia v priebehu tohto obdobia, zvyčajne vo forme krátkej, silnej búrky, aj keď prívalové dažde trvajúce niekoľko dní nie sú tiež úplne neobvyklé.

Francúzska Polynézia leží na juh od rovníka, napriek tomu školské prázdniny sú v súlade s tými na severnej pologule. To znamená, že vrchol turistickej sezóny dovoleniek sú mesiace júl a august, kedy sú ceny leteniek a hotelov najvyššie. Ďalšie veľmi rušné obdobie vo Francúzskej Polynézii možno očakávať počas Vianoc a na začiatku januára, koncom februára a začiatkom marca, v období Veľkej noci a na začiatku mája a začiatkom októbra.

Potápanie vo Francúzskej Polynézii je populárne celoročne a každú sezónu prináša nové objavy, avšak najvhodnejšia je doba od decembra do februára, kedy je more najpriezračnejšie. Surfing možno tiež prevádzkovať celoročne, ale ak trávite svoju dovolenku vo Francúzskej Polynézii na plachetnici, bude najlepšie, keď sa vyhnete mesiacom november až marec, kedy sú veľmi časté tropické teploty a búrky. Trekking vo vnútrozemí ostrovov Francúzskej Polynézie je najlepší v období sucha, pretože niektoré trasy sú za mokra nepriechodné.

+ Bezpečnostná situácia

Francúzska Polynézia je relatívne bezpečným miestom pre turistov. Nie sú tu žiadne nepokoje, na jednotlivých ostrovoch vládne pokojná a priateľská atmosféra. Opatrnosť je však na mieste ohľadom osobných vecí, dokumentov, finančnej hotovosti či šperkov. Odporúča sa všetky cennosti uzamykať v hotelovom trezore a pri sebe mať len potrebnú hotovosť.

+ Cestovateľské tipy

Občania SR majú s Francúzskou Polynéziou bezvízový styk. Nie je potrebné žiadne špeciálne očkovanie. Úradný jazykom je francúzština, anglicky sa dohovoríte v turistických centrách. Časový posun je -11 hodín voči stredoeurópskemu času. Počasie praje všetkým dovolenkárom, nech sa rozhodnete navštíviť Francúzsku Polynéziu v ktoromkoľvek ročnom období. Priemerná ročná teplota je tu okolo 27 stupňov.

Oficiálnou menou je pacifický frank, ktorý je pevne viazaný na Euro. Za jedno Euro je 119,- pacifických frankov (CPF). Platobné karty sú všade bežne prijímané. Pobyt vo Francúzskej Polynézii patrí medzi najdrahšie na svete. Orientačná cena večere v hotelovom rezorte je od 18,- Euro do 50,- Euro podľa kategórie hotela, nealko nápoje cca 2,- Euro, pivo cca 3,- Euro. Voda z vodovodnej siete je väčšinou pitná, napriek tomu odporúčame kúpiť vodu v plastových fľašiach v miestnych obchodoch. Na všetkých ostrovoch sú na plážach centrá vodných športov, kde je možné za poplatok využiť širokú ponuku vodných športov. Najobľúbenejšími športovými aktivitami je určite potápanie a šnorchlovanie vzhľadom k blankytne modrému oceánu a pestrofarebnému podmorskému svetu. Najobľúbenejšími suvenírmi sú morské mušle a čierne perly, ktoré sa pestujú iba na perlorodých farmách vo Francúzskej Polynézii.

Vo všetkých hoteloch je na recepcii možné zakúpiť fakultatívne výlety s anglicky či francúzsky hovoriacimi sprievodcami. Najobľúbenejšími výletmi sú okruhy po ostrovoch a kŕmenie a plávanie so žralokmi a rajami. Počas pobytu na hlavnom ostrove Tahiti určite nevynechajte celodenný výlet okolo ostrova Tahiti so zastávkami v múzeách Tahiti.

Ak sa necháte zlákať pre návštevu týchto nádherných ostrovov a súostroví, budeme mať pocit, akoby ste stroskotali v rozprávkovom sne, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť.

+ Najnavštevovanejšie miesta – Francúzska Polynézia

Božský pokoj, tí najmilší domorodci, ktorí vás už z diaľky zdravia iaorana bez toho, aby sa z vás pokúšali vymámiť peniaze, 118 ostrovov a ďalšie stovky malých neobývaných ostrovčekov motu, to je Francúzska Polynézia. Vo Francúzskej Polynézii žije asi tristotisíc obyvateľov a minimálne polovica sa usadila v Papeete, ktoré je hlavným mestom a leží na ostrove Tahiti. Tu sa nachádza jediné medzinárodné letisko, takže Papeete je doslova vstupná brána krajiny. Najväčším lákadlom pre turistov sú práve ostrovy Tahiti, Bora Bora a ostrov Moorea.

Tahiti prezývajú „ostrov lásky“. Svadobnú cestu tu ročne trávia tisíce novomanželov. Neoddeliteľnou kulisou ich pobytu sú tanečnice v typickom polynézskom odeve, ktoré im hneď na letisku zavesia okolo krku kvetinový veniec. Dnes je polynézsky tanec vyhľadávanou turistickou atrakciou. Tahiti, ktoré je vulkanického pôvodu, disponuje kilometrami krásnych pláží s čiernym pieskom. Tie sú hlavne na severe, na juhu je piesok biely, čiastočne dovezený.

Predstavte si len ticho a k nemu absolútny pokoj. Vzdialený od všetkej civilizácie, dostať sa k nemu môžete len loďou alebo lietadlom. Žiaden hluk neutíchajúcej premávky. Raj na zemi sa ukrýva v Tichomorí, na ostrove Bora Bora. Bora Bora patrí medzi najobľúbenejšie turistické ciele v Polynézii. Je to ostrov vulkanického pôvodu, ktorého doménou je modrá lagúna, ktorá patrí medzi najkrajšie z okolitých štátov. Tento ostrov svojou magickou atmosférou privoláva do svojich končín aj mnohých umelcov. Tí, inšpirovaní ich krásou, tu vytvárali svoje najlepšie diela.

+ Obľúbené letoviská a pláže

TahitiTahiti

Tahiti je najväčším zo všetkých polynézskych ostrovov. Hlavné mesto Papeete je hospodárskym, politickým i kultúrnym centrom celej oblasti a tiež východiskovým bodom k návšteve ďalších ostrovov vzhľadom k medzinárodnému letisku Faaa. Papeete je stotisícová exotická metropola so všetkou infraštruktúrou pre trávenie luxusnej dovolenky v tropickom raji a mimo snovej pláže ponúka aj čulý nočný život v podobe barov a reštaurácií. Ostrov je vulkanického pôvodu a na rozdiel od ostatných ostrovov Francúzskej Polynézie sú pláže pokryté typickým čiernym vulkanickým pieskom. Veľký ostrov - Tahiti Nui je preťatý hlbokými, nádhernými údoliami a jeho vnútrozemskému pohoriu dominuje hora Orohena vysoká 2.241 m. S hornatým malým ostrovom Tahiti, teda Tahiti Iti, je spojený úzkou šijou pri dedinke Taravao. Skalnaté pobrežie na západnej strane ostrova Tahiti ponúka okázalé výhľady a dlhé čierne piesočnaté pláže s ideálnymi vlnami pre surfovanie - v tomto smere je legendárna najmä pláž Teahupoo s vlnami presahujúcimi aj 10m.

 

Bora BoraBora Bora

Bora Bora je snovou destináciou pre trávenie exotickej dovolenky. Je legendárny nielen pre svoju krehkú krásu, ale aj pre atmosféru pôžitkárskej dekadencie. Pri pohľade na scenériu Bora Bora Vám pred očami vyvstanú romantické predstavy o vzniku rozoklaných sopečných vrcholov umiestnených vedľa seba týčiacich sa proti krištáľovej hladine lagúny. Bora Bora je jednou z najslávnejších snových svetových destinácií, ktorá láka aj novomanželov na svadobnej ceste, svadobčanov a filmové hviezdy.

Niet pochýb, že Bora Bora je veľmi luxusným letoviskom, je to top-end v rámci Francúzskej Polynézie. Ak máte maximálne požiadavky na exotickú dovolenku, Bora Bora má veľa päť-hviezdičkových luxusných rezortov, ktoré sú schopné Vás rozmaznávať a uspokojiť akýkoľvek z vašich rozmarov, napríklad luxusné chyže so sklenenou podlahou, kde pozorujete roje rýb, večera o viac chodoch pri sviečkach, raňajky podávané priamo z kvetinami zdobených kanoí atď.

Tento najznámejší ostrov Francúzskej Polynézie leží asi 230 km severozápadne od ostrova Tahiti, pričom transfer hydroplánom z letiska Papeete trvá cca 1 hod a 20 min, kedy máte možnosť prežiť úžasný zážitok pri pozorovaní blankytného mora a roztrúsených atolov.

HuahineHuahine

Na tomto ostrove sú dnes v prevádzke len dva hotely a niekoľko malých rodinných penziónov, plány na výstavbu ďalších nie sú aktuálne, takže Huahine je ideálnou oázou pokoja a typickej polynézskej pohody. Samotné Huahine sa skladá z dvoch ostrovov, Huahine Nui (Veľký Huahine) na severe a Huahine Iti (Malý Huahine) na juhu, rozdelené úzkym kanálom. Hornatý ostrov je olemovaný piesočnými plážami s lagúnami. Pestujú sa tu melóny, miestne druhy zeleniny a ovocia a tiež vanilka. Nachádza sa tu najväčší (aj keď nie najvýznamnejší) a najlepšie zachovaný komplex svätýň marae Maeva, ktorý leží na úpätí hory Mouatapu. K nezabudnuteľným zážitkom patrí kŕmenie posvätných úhorov.

 

 

 

TahaaTahaa

Ostrov Tahaa je kúzelný raj so smaragdovo sfarbenou lagúnou, obklopený malými ostrovčekmi s nádhernými plážami a bielym pieskom. Ostrov je vyhasnutá sopka s 598 metrov vysokou horou Ohira s prekrásnym výhľadom. Veľké množstvo zálivov, ktoré vznikli vďaka hlbokým údolným zárezom, je typické pre divoký ostrov, ktorý je známy aj svojimi malebnými archeologickými náleziskami, ukrytými pod kokosovými palmami, papradím a kvitnúcimi trávami, ktoré rastú až k horským hrebeňom.
Ostrov Tahaa je tiež nazývaný ostrovom vanilky, vďaka vzácnemu druhu orchideí, ktorým sa darí na miestnych rozsiahlych plantážach, vyprodukuje sa až 80% z celkovej produkcie vanilky vo Francúzskej Polynézii. Omamná vôňa strukov prestupuje celým ostrovom, pobrežím lagúny a malými dedinami lemovanými ibiškami, ktoré sú vsadené medzi kopcami. Lagúna, ktorá sa blýska všetkými odtieňmi smaragdovej a zafírovej farby, je rajom pre potápačov a jachtárov. S oceánom je spojená dvoma širokými prielivmi v útese, kde sa preháňa veľa rýb.

+ Odporúčame navštíviť

Miesta, ktoré patria medzi najviac navštevované turistami, sú zároveň aj tými, ktoré sa určite oplatí vidieť v tejto nádhernej krajine. Centrom celej Francúzskej Polynézie je mesto Papeete. To si väčšinou pre jeho nikdy neutíchajúci chaos jedni zamilujú hneď v prvej chvíli, druhí mu však na chuť neprídu nikdy. Bolo by chybou nestráviť v spleti jeho ulíc minimálne jedno popoludnie. Chrbticou mesta je bulvár Pomare s bankami, obchodmi a hotelmi. Kúsok od neho je trhovisko Marché de Papeete. Zoženiete tu látky, šperky, ovocie, zeleninu i čerstvo nalovené ryby.

Ideálnou príležitosťou, ako spoznať to naj z unikátnej polynézskej kultúry, je festival Heiva. Ten na Tahiti trvá od konca júna do konca júla. Okrem súťaže v splietaní listov kokosových paliem alebo jazde na typických vahadlových člnoch sa volí trebárs i najkrajšia Tahiťanka. Samozrejmosťou sú i súťaže v typických tancoch a v speve. Tahiti kedysi dávno preslávili diela Paula Gauguina, ktorý tu niekoľko rokov žil a prepadol kráse miestnych žien. Napokon turisti ich obdivujú i dnes.

Ostrov Moorea leží len 21 kilometrov od omnoho slávnejšieho Tahiti. „Haere Maru!“ To je heslo, s ktorým sa tu stretnete na každom kroku. V preklade znamená „Neponáhľaj saj!“ a presne vystihuje lenivú atmosféru ostrova a pokojný životný štýl, ktorý miestni obyvatelia stavajú nad všetko ostatné. Je možné, že západného turistu, ktorý je zvyknutý na hektický životný štýl, tento prístup prvýkrát vyvedie trochu z miery, ale počas niekoľkých dní ho prijme za svoj. V pôvodnej polynézskej dedine Tiki Village, môžete nahliadnuť do tajov polynézskeho spôsobu života. Kúpiť sa tu tiež dajú pre polynézske ostrovy také typické ručne maľované parea alebo koše spletené z lístia kokosových paliem. Pre prechádzky je tu k dispozícii i čln vytvorený z jediného kusu kmeňa, takzvaná piroga, alebo návšteva unikátnej farmy na čierne perly, ktoré sa rodia len v Polynézii.

MaupitiMaupiti

Maupiti je presne tým miestom, kde by ideálne zapadal príbeh Robinsona Crusoe. Svojou romantickou krásou zvádza milovníkov a dobrodruhov celého sveta na pátranie po tradičnej Polynézii. Maupiti je najmenší a najviac izolovaný zo Spoločenských ostrovov s nepoškvrnenou tropickou atmosférou, kde vládne pokoj a lagúny sa podobajú magickému jagavému kobercu. Čas tu plynie pomaly, na svojej dovolenke sa môžete osamotení opaľovať v ústraní na hodvábnom piesku, šnorchlovať uprostred kŕdľa farebných rybiek a vychutnávať si lahodné čerstvé kokosové orechy.

Atmosféra je tu exotická prostá, takže ak hľadáte tropický raj prostých prvkov moderného luxusu a davov turistov, budete tunajším prostredím nadšení, hlučné bary, butiky a vycibrené reštaurácie tu nenájdete.

 

 

Raiatea a TahaaRaiatea a Tahaa

Raiatea a Tahaa sú ozajstným rajom pre jazdenie na lodi. V ideálne umiestnených zátokách sú roztrúsené malé prístavy, ktoré ponúkajú veľké množstvo lodí, od klasických jácht až po katamarány a motorové jachty s posádkou, alebo bez nej. Potápači tu nájdu "japonské záhrady" s koralmi, ktoré pripomínajú kvety ruže alebo zaujímavé jaskyne chobotníc, ktoré sa nachádzajú medzi ostrovmi Raiatea a Tahaa. Sú vhodné pre skúsených potápačov, ktorým ponúkajú nespočet možností pri potápaní. Pestrosť podvodného sveta je obohatená vrakom Nordby, skvostným trojsťažníkom, ktorý sa potopil v roku 1900.

Na malej rodinnej farme Vám predvedú a vysvetlia chov perlotvoriek: zasadenie jadra do mušle, kultiváciu perly v jej prirodzenom, pôvodnom a nedotknutom prostredí, svet chovu perál a vývoj perly v mušli (história, príprava zasadenie jadra, druhy perlotvoriek a ich vlastnosti, príprava zberu perál ...).

Svoju dovolenku trávil na Tahaa dokonca aj najbohatší človek sveta Bill Gates.

 

 

Bora BoraBora Bora

Hlavný ostrov Bora Bora, položený uprostred prekrásnej lagúny, je obklopený menšími ostrovčekmi a celé súostrovie chráni korálový útes, ktorý je pravým rajom pre potápačov aj ideálnym miestom pre šnorchlovanie a pozorovanie podmorských krás. Počas svojej dovolenky na Bora Bora máte možnosť absolvovať prechádzku po ostrove s prehliadkou zbytkov svätýň marae a zastávkami na panoramatických vyhliadkach.

 

 

 

 

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku vo Francúzskej Polynézii

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.