Kos

Detail destinácie

Kos Grécko - transparent

Ponúkame 72 ubytovacích kapacít za cenu 320 € - 3 660 €.

Základné informácie o ostrove Kos

Doba letu 2:20 h (Viedeň) 2:20 h (Bratislava)
Časový posun +1 hodina
Mena euro (EUR)
Víza

Platí bezvízový styk. Občania SR môžu cestovať na ostrov Kos s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom.

Kos je miesto, kde sa história stretáva s kozmopolitným spôsobom života, miesto, kde sa pamiatky minulosti pyšne týčia už niekoľko rokov. Je tretím najväčším ostrovom zo súostrovia Dodekanés. Leží pred Kosskou zátokou, ktorá zasahuje až k Turecku a obmýva ho Egejské more. Je obklopený ostrovmi Pserimos, Kalymnos, Imia. Od ostrova Rodos je vzdialený 2,5 h plavby.

Ostrovom sa z východu na západ tiahne vápencové pohorie s najväčším vrchom Díkaios (846 m), má hornatý juh a rovinatý sever. Hlavné mesto ostrova je Kós, letisko je v Antimachii. Ostrov je vďaka mnohým vodným prameňom stále zelený. Má mnoho prírodných krás, vlažnú vodu, bohatú vegetáciu a preto sa často nazýva „záhradou Egejského mora alebo malý Rodos“.

Počasie

Ostrov Kos sa nachádza v subtropickom podnebí. Preto sú tu letá veľmi teplé a suché. Leto sa začína májom s priemernou teplotou 26 stupňov Celzia, ktorá sa vyšplhá až do 30 stupňov v mesiaci jún. V júli a v auguste môžu teploty dosiahnuť až 40 stupňov. Aj napriek vysokým teplotám sa pobyt na ostrove dá zniesť vďaka studeným morským vetrom. Priemerná teplota vody v letných mesiacoch je 19 až 22 stupňov.

Destinácia:

Zaujímavé miesta 

Ostrov Kos je známy svojou históriou z čias antickej Karie s bohatými archeologickými náleziskami. Bol zasvätený bohu lekárov Asklépiovi a jeho slávnej lekárskej škole, ktorej najslávnejším zástupcom bol Hippokrates. Práve on je dodnes magnetom pre dovolenkujúcich návštevníkov - každý, kto zavíta na Kos, zatúži posedieť si v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svojich žiakov v lekárskej škole.

Kúzlo ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta, ktoré ponúka dovolenkujúcim ako historické pamiatky, tak i nočný život. Vzhľad mesta Kos je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom, alebo sa kochať pohľadom na turecké minarety v pozadí renesančných stavieb. Priamo vedľa rozsiahlych vykopávok v starej štvrti mesta sa vinie ulička, kde v baroch rôznych štýlov vrie život až do rána.

Mesto Kos má dve predmestia - Psalidi a Lambi, v ktorých je veľa starších i celkom nových hotelov a ktoré sú s mestom spojené miestnou autobusovou dopravou. Oblasť Psalidi je charakteristická skôr kamenistými a štrkovými plážami s priezračnou vodou, Lambi je vyhlásené plážami piesočnými.

Dnes na ostrov prichádzajú turisti hlavne za oddychom, morom a plážami, ktoré v okolí hlavného mesta susedia priamo s pozostatkami antických stavieb. Kos čaká na to, aby sa zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Priatelia, všetci známi i neznámi, všetci tí, ktorí sa práve tu priateľmi stanú, žijú v baroch až do skorých ranných hodín, kedy slnko nesmelo vyšle svoje prvé lúče. Kos nikdy nepovie "nie" nekonečnej zábave a možno tu zažiť ozajstnú párty dovolenku.