Kréta

Detail destinácie

Kréta Grécko - transparent

Ponúkame 367 ubytovacích kapacít za cenu 279 € - 10 026,30 €.

Základné informácie o ostrove Kréta

Doba letu 2:30 h (Viedeň) 2:30 h (Bratislava)
Časový posun + 1 hodina
Mena euro (EUR)
Víza

Vízum nie je potrebné pre občanov SR, stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.  

Vďaka rozlohe 8 336 km2 patrí Kréte prvé miesto čo do veľkosti gréckych ostrovov. Počet miestnych obyvateľov, ktorí tu permanentne žijú, je asi 600 000, ale v sezóne je toto číslo vďaka prílivu turistov približne dvakrát vyššie.

Ostrov sám nie je príliš široký, dĺžka je asi 250 km, šírka v najužšom mieste meria 12 km, v najširšom potom 60 km.

Kréta je obľúbenou destináciou pre turistov s rozličnými záujmami - na svoje si tu prídu milovníci histórie (vďaka významnej starovekej minojskej civilizácii), milovníci (nielen) vodných športov, ale samozrejme aj tí, ktorí sa sem idú len rekreovať za slniečkom. O krétskych vodách okolo ostrova je známe, že sú najčistejšie v celom Grécku.

Kréta dodnes žije svojim vlastným rytmom. Ponúka veľké množstvo výletov, úchvatných okružných ciest, či plavieb po ostrovčekoch roztrúsených v okolí Kréty. Uchováva početnú časť pamiatok staroveku, antiky, Byzancie a stredoveku. Je to rodisko svetoznámeho spisovateľa a autora slávneho románu „Zorbas“ Nikosa Kazantzakisa.

Počasie

Vzhľadom k svojej polohe panuje na Kréte stredomorské podnebie, ktoré je optimálne pre turizmus. Zaisťuje dlhé a horúce letá a minimálny počet zrážok. Klímu južného pobrežia ovplyvňuje silný vietor, ktorý sem veje zo Sahary.

Vďaka asi 300 slnečným dňom ročne je Kréta veľmi obľúbená medzi turistami. Sezóna na severnom pobreží začína v apríli a končí v septembri, južné pobrežie je vhodné pre kúpanie až do novembra. Kréta je celkom určite jedným z najteplejších miest Európy. V sezóne neprší, svieti slniečko a je veľmi teplo.

Destinácia:

Zaujímavé miesta

O Kréte väčšinou ľudia hovoria podľa toho, ktorú časť navštívili. Niekto pozná tento ostrov ako rušný, plný nočného života, turistov a zábavy. No a niekto pozná naopak Krétu ako romantické pokojné miesto s nádherným morom a pohodou.

Ale takmer pre všetkých je Kréta synonymum pre nádherné pláže, pamiatky, úžasné prírodné scenérie a rozmanitú zábavu. To všetko tu nájdete v naozaj veľkom množstve. Či už Vás zaujíma aktívna dovolenka s výletmi alebo len leňošenie, je pre Vás Kréta to pravé. Na Kréte si vyberie každý.

Kréta vyniká rozmanitosťou vo všetkých smeroch. Nájdeme tu miesta pripomínajúce púšť i krásne zelené údolia, sú tu nížiny (napríklad Messara) aj niekoľko vysokých pohorí (Lefka Ori či Psiloritis). Sú tu veľmi rušná miesta plné turistov, ale aj miesta, kde nemusíte človeka stretnúť napríklad niekoľko dní a kam sa civilizácia ešte nedostala.

V najväčšom rozkvete krétsko-mykénskej kultúry tu takmer pred 4 tisíc rokmi vyrástli veľkolepé, neopevnené paláce Knossos a Faistos. V tej dobe vzniklo i prvé slabičné písmo, rozkvet kultúry tu však prelomila prírodná katastrofa – výbuch sopky na Santorini, ale život tu i napriek tomu nezmizol. Nemenej príťažlivé sú i prírodné krásy tohto ostrova, nádherné pláže a jaskyne, ktorými možno preplávať na člne. Z Kréty by návštevník nemal odísť bez toho, aby ochutnal niečo z krétskej kuchyne, napríklad miestny sviatočný chlieb.