Rhodos

Detail destinácie

Rhodos Grécko - transparent

Ponúkame 169 ubytovacích kapacít za cenu 230 € - 5 415 €.

Základné informácie o ostrove Rhodos

Doba letu 2:25 h (Viedeň) 2:25 h (Bratislava)
Časový posun + 1 hodina
Mena euro (EUR)
Víza

Na krátkodobé pobyty nie sú víza potrebné, stačí platný cestovný doklad-občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Rhodos je grécky ostrov v Egejskom mori, najväčší z Južných Sporád (Dodekanéz). Leží pri pobreží Malej Ázie, od ktorého ho delí 10 km široký prieliv. Pre svoju bohatú históriu a prírodné krásy patrí k najvyhľadávanejším turistickým cieľom v Európe. Rozloha ostrova je 1 398 km² (4. najväčší grécky ostrov: po Kréte, Euboji a Lesbose), dĺžka pobrežia 220 km, dĺžka ostrova 78 km, šírka takmer 30 km, najvyššia nadmorská výška 1 215 m nad hladinou mora (Ataviros). Patrí k ostrovnému mostu, spájajúcemu Peloponéz s Malou Áziou. 

Počasie

Turistická sezóna na Rhodose trvá od apríla až do polovice novembra. Najvyššie denné teploty sa v mesiacoch máj až október pohybujú v rozmedzí 24-34 stupňov. Egejské more, more s gréckymi ostrovmi, vykazuje v porovnaní s ostatnými oblasťami Stredomoria nižší objem zrážok. Od júna do augusta na ostrove prakticky vôbec neprší. Teplota vody sa pohybuje medzi 19 stupňami v máji, 25 stupňami v auguste a 21 stupňami v októbri. O Rhodose sa tvrdí, že na ňom svieti slniečko viac ako 300 dní v roku. V zimných mesiacoch tu však býva daždivo a veterno, pomerne chladno.

Najkrajším obdobím na ostrove je jar /od marca do mája/, ktorá vyčaruje z krajiny ohromujúcu nádheru rastlín a kvetín. Mesiace jún až august predstavujú vrchol turistickej sezóny, teplota vzduchu môže na poludnie dosiahnuť až 40 stupňov v tieni. V septembri a októbri je počasie o niečo chladnejšie.

Destinácia:

Zaujímavé miesta

Názov ostrova pochádza zo slova Ródos – ruža. Ostrov je plný kontrastov, nájdete tu rušné strediská, ale aj nedotknutú prírodu, veľké pláže s množstvom turistov, reštauráciami a barmi i maličké pláže, kde si užijete súkromie po celý deň. Vnútrozemie je turistami nedotknuté, miestni obyvatelia tu pestujú prevažne olivovníky, ale aj vinič či ovocie. Ostrov je pokrytý lesmi, trávou či kríkmi, sú tu kopcovité časti, ale aj pusté údolia. Hlavným mestom ostrova je Rhodos, ktorý vás uchváti svojou históriou a krásou.

Staré mesto Rhodos je na zozname UNESCO a po celom ostrove sú stovky pamiatok ako napríklad Akropola Lindos, mesto Kamiros, Filerimos, či hrady Kastelos a Monolithos. Pri návšteve ostrova nevynechajte Údolie motýľov, vrch Filerimos ani park Rodíni.

Zaujímavé je napr., že Rodský kolos mal takú istú veľkosť ako má socha slobody, že hlavné mesto ostrova je najobľúbenejšia turistická destinácia v Grécku, že Rhodos je najslnečnejšie miesto v Európe, ale aj to, že na ostrove je jedna z najkrajších nudapláží v Európe a nachádza sa na južnej strane letoviska Faliraki.

Staroveký grécky cestovateľ Strabón povedal: „Rhodos je jedným z najkrajších miest, aké som kedy poznal.“ Oplatí sa preto vykročiť po jeho stopách a dopriať si tak dovolenku v jednej z najkrajších častí sveta.