Santorini

Detail destinácie

Santorini Grécko - transparent

Ponúkame 20 ubytovacích kapacít za cenu 403 € - 3 963 €.

Základné informácie o ostrove Santorini

Doba letu 2:20 h (Viedeň) 2:00 h (Bratislava)
Časový posun + 1 hodina
Mena euro (EUR)
Víza

Občan SR nepotrebuje pri vstupe do krajiny vízum, stačí platný cestovný doklad-občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Ostrov Santorini je najjužnejším ostrovom Kykladského súostrovia. Je situovaný 100 km severne od Kréty, 190 km od Piraeu, medzi ostrovmi Ios a Anafi. Jeho plocha je 73 km2, dĺžka pobrežia 70 km. Západne pobrežie ostrova klesá veľmi prudko, táto časť sa nazýva „Caldera“. Hĺbka mora pri pobreží dosahuje v týchto miestach 300 – 600 m. Západne od Caldery je situovaný ostrov Therasia a obývaný ostrov Aspronissi.

Súostrovie Santorini je klenotom Egejského mora a zároveň jedným z najobľúbenejších turistických miest sveta. Santorini je unikátnou atrakciou s úžasnými skalnými útvarmi a tradičným domami vo farbách gréckej vlajky. 

Počasie

Počas sezóny, najmä v mesiacoch júl a august, je na Santorini najteplejšie počasie s priemernými dennými teplotami až 29°C. Dážď je na Santorini zriedkavý a počas leta sa nemusíte báť daždivého počasia. V letných mesiacoch sú dni slnečné takmer bez obláčika. Teploty však pocitovo utlmí morský vánok, ktorý tu fúka takmer nepretržite. Vlhkosť vzduchu je na súostroví Santorini relatívne vysoká. V zimných mesiacoch sa zvyšuje počet zrážok a vlhké sú najmä mesiace december a január. Vašu dovolenku, či už letnú alebo zimnú, isto obohatia krásne západy slnka.

Destinácia:

Zaujímavé miesta

Kam inam zavítať na potulkách za kultúrou , než do hlavného mesta Fira (Thira), ktoré sa týči priamo nad kalderou. Na samý vrchol ostrova môžete vyjsť lanovkou, alebo si vyskúšať jazdu na chrbte niektorého z mnohých oslov. Pre odvážlivcov však nebude problém vystúpiť všetkých 588 schodov vedúcich z prístavu až do mesta Fira. Toto mesto ponúka dostatok možností, vďaka ktorým sa budete baviť celé hodiny.

Milovníci histórie nesmú vynechať návštevu múzea prehistorickej Thiry, Santorínskeho archeologického múzea, Megaro Gyzi múzea a ďalších niekoľkých menších múzeí. V centre mesta môžete nájsť trhovisko, ktoré ponúka neuveriteľné množstvo tovarov.

Ďalším skvostným miestom je malebná dedinka Oia, plná typických príbytkov vytesaných do vulkanických skál. Oia je známa svojimi nezabudnuteľnými pohľadmi na západ slnka.

Na sever od hlavného mesta Fira sa nachádza dedinka Firostefani, ktorá je v podstate predmestím Firy, meno Firosteffani znamená v preklade “Koruna Firy”. Prevládajúcimi prvkami sú tu tradičné domy, úzky cesty a skvelý výhľad na stred Santorini – ostrovček Nea Kamenni, kde sa sami môžete presvedčiť o tom, že sopka uprostred kráteru (kaldery) je stále aktívna.

Na najvyššom bode Santorini stojí dedinka Pygros, ktorá bola kedysi hlavným mestom. Na samom vrchole nájdete zrúcaninu hradu Kasteli. Je tu taktiež mnoho kostolov a neďaleko i najslávnejšia stavba ostrova Santorini, kláštor Profilis Ilias.

Svoje putovanie po Santorini môžete zakončiť prehliadkou obce Akrotiri na juhozápadnom pobreží Santorini, v ktorej sa konali rozsiahle archeologické prieskumy. Blízko sa nachádza obľúbená Červená pláž, ktorá svoj názov získala vďaka červenému sfarbeniu okolitých skál a piesku.