Peloponéz

Detail destinácie

Peloponéz Grécko - transparent

Ponúkame 29 ubytovacích kapacít za cenu 420 € - 4 440,20 €.

Základné informácie o Peloponéze

Doba letu 2:30 h (Viedeň) 2:30 h (Bratislava)
Časový posun + 1 hodina
Mena euro (EUR)
Víza

Občania SR nepotrebujú pre vstup do krajiny vízum, potrebný je platný cestovný doklad – občiansky preukaz alebo cestovný pas. 

Polostrov Peloponéz má zvláštne postavenie v rámci celého Grécka. Geograficky je síce jednotným celkom, ale administratívne jeho región tvoria tri historické oblasti. Najväčšia juhovýchodná časť nesie meno samotného Peloponézu, severozápad tvorí Západné Grécko, ktoré asi polovicou zasahuje aj na pevninu a malý kúsok polostrova obráteného k Aténam, vrátane priľahlých ostrovčekov v Sarónskom zálive, je zasa súčasťou rozľahlejšej Atiky.

Počasie 

Podnebie polostrova je typicky stredomorské so suchým, horúcim letom, v júli s priemernými teplotami 27 °C na pobreží (maximum denných teplôt vzduchu 31 - 32 °C, vody 24 - 25 °C). Zima je mierna, daždivá, s priemerom v januári 9 °C (niekedy teploty klesajú až k nule). Vrcholové partie pohorí vnútrozemia majú priemerné teploty asi o 5 °C nižšie. Výdatnosť zrážok klesá od západu (700 mm za rok) na východ (400 mm). Na kúpanie a dovolenky je najlepším obdobím máj až október, v ostatných mesiacoch môže častejšie pršať.  

Destinácia:

Zaujímavé miesta

Peloponéz je dobre utajený grécky klenot, ktorý vlastne ešte len čaká na svoje objavenie. Ale tí, ktorí ho už raz navštívili, sa sem neustále vracajú.

Polostrov dostal svoje meno po mýtickom kráľovi Pelopsovi. Mýtami popretkávaná história je pre túto oblasť veľmi dôležitá:  iste sa nenájde nikto, kto by nepočul o Sparte, Korinte, Mykénach, Epidaurose či Olympii. Významné mykénske obdobie tu pripomína celá rada pamiatok a vykopávok. V 1. tisícročí p. n. l. Sparta dokonca porazila Atény počas peloponézskych vojen.

Novodobí „dobyvatelia“ v podobe letných návštevníkov samozrejme historické miesta navštevujú s radosťou, ale ešte radšej sa zameriavajú na kúpanie, slnenie, dobrú kuchyňu a nočný život. Najznámejším letoviskom Peloponézu je Tolo,  letovisko blízko historického mesta Nafplio. Kedysi to bola malá rybárska dedina, avšak dnes sa Tolo cez leto niekoľkonásobne rozrastá vďaka prílivu turistov. Nájdete tu všetko potrebné pre pohodové dni strávené na pláži aj aktívny nočný život pod žiarou hviezd. Dedinka Drepano blízko Tola so slávnou plážou Plaka sa vyznačuje aj produkciou pomarančov a mandarínok. Keď už budete v tejto oblasti, rozhodne sa choďte pozrieť do Nafplia, ktoré bývalo prvým hlavným mestom Grécka a dnes oprávnene patrí medzi najkrajšie mestá tejto nádhernej krajiny.

V juhozápadnej časti Peloponézu leží Kalamata. Meno tomuto mestu dali olivy „Kalamata“ – druh, ktorý je na celom svete považovaný za ten najkvalitnejší a najlepší. Za zmienku stojí napríklad kláštor Kalograion, známy tkaním hodvábu. Nájdete tu aj rôzne múzeá (archeologické, folklórne, železničné, moderného umenia, atď.). Nové luxusné hotely vyrástli na východnej pláži a turisti majú takto možnosť kombinovať dovolenku pri mori s pobytom v meste.

Neďaleko Kalamaty, cca 30 km na juhozápad, leží dedinka Petalidi, kde život ubieha pokojnejším tempom a siesta je najobľúbenejšou časťou dňa. Je tu niekoľko obchodov, reštaurácií, kaviarní, ako aj krásne pláže s výhľadom na protiľahlý polostrov Mani.

Cesta ešte južnejšie vás zavedie do letoviska Finikounda. Toto sympatické mestečko postavené okolo malého prístavu má dostatok možností na nákupy ale aj niekoľko štýlových plážových barov, originálnych a tradičných taverien. Čo ale turistov priťahuje najviac, sú tunajšie nádherné pieskové pláže.