Jamajka

Detail štátu

Jamajka Jamajka - transparent

Ponúkame 10 ubytovacích kapacít za cenu 1 848 € - 6 088 €.

Doba letu 15:00 h (Viedeň) 13:30 h (Mníchov)
Časový posun GMT-5 (voči SR -7 letný čas, -6 zimný čas)
Mena jamajský dolár (JMD)
Víza Slovenskí turisti potrebujú vízum. SR je však zaradená do skupiny krajín, ktoré majú uľahčený a zjednodušený proces udelenia víza. Vízum je jednorazové a s maximálnou platnosťou na pobyt do 3 mesiacov od vstupu do krajiny. O vízum sa žiada na príslušnom zastupiteľskom úrade, je možné ho však získať aj pri vstupe do krajiny (letisko, prístavy). Príjazd nie je nutné hlásiť miestnym úradom.

 

Riu Negril Túžite spoznať krajinu, ktorej príroda je opojná ako rum? Vydajte sa za dobrodružstvom do krajiny reggae, konope, rumu, pláží a nádherných kultúrnych i prírodných pamiatok.

 

Jamajka je štát nachádzajúci sa na rovnomennom ostrove vo Veľkých Antilách v Karibskom mori. Jedná sa o najväčší anglicky hovoriaci ostrov v Karibiku a tretí najväčší v regióne. Okrem fantastických pláží s tropickými palmami a všadeprítomného reggae, ktoré navodia neprekonateľnú relaxačnú atmosféru pri Vašej dovolenke na Jamajke, ponúka tento ostrov v Karibiku tiež veľkú rozmanitosť v podobe hustých lesov pokrývajúcich viac než štvrtinu rozlohy, hory ukrývajúci krasové jaskyne, veľký počet riek a vodopádov a rozprávkovo členité pobrežie s koralovými útesmi.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky na Jamajke?

Podnebie na Jamajke je tropické a celoročne príjemné, keď priemerná teplota na Jamajke je 25 °C. Najteplejšie mesiace sú v lete od mája do septembra. Zimné obdobie (december až marec) je znateľne chladnejšie. Napríklad na Blue mountain (Modrá hora), kde sa pestuje jedna z najlepších káv na svete, dosahuje teplota maximálne na 13 °C. Kľúčovým faktorom pre plánovanie dovolenky na Jamajke je skôr obdobie dažďov, ktoré začína v máji alebo v júni a zasahuje až do novembra alebo decembra, pričom najvýdatnejšie prší v septembri a októbri. Na Jamajke sa síce dážď môže vyskytnúť kedykoľvek v priebehu roka, avšak zvyčajne prichádza v krátkych intenzívnych prehánkach často nasledovaných slnkom.

Dovolenku na Jamajke možno tráviť celoročne, aj keď je samozrejme nutné zvážiť rozdiely podľa sezóny na ostrove. S ohľadom na počasie nie je teplota najdôležitejší faktor: zima na Jamajke je zvyčajne teplá počas dňa a mierna až chladná v noci, letné mesiace sú oproti tomu vyslovene horúce. Obdobie dažďov trvá od mája do novembra, s vrcholmi v máji, júni, októbri a novembri. Prší zvyčajne len krátku dobu (obvykle v neskorom popoludní) a je tak celkom možné užívať slnko po väčšinu Vašej dovolenke na Jamajke aj počas obdobia dažďov.

Jamajka tiež leží v karibskej oblasti s výskytom hurikánov. Oficiálna sezóna hurikánov trvá od 1. júna do konca novembra; v auguste a septembri je výskyt hurikánov najpravdepodobnejší.

+ Bezpečnostná situácia na Jamajke

Jamajka je bezpečnou krajinou, ak sa v nej turisti správajú ako návštevníci, neberú si to, čo im nepatrí a neporušujú zákony, tak sa nemusia báť. Miestni obyvatelia sú celkom priateľskí, niekedy až príliš, preto by ženy nemali chodiť odvážne oblečené mimo pláž. Aj napriek nízkej kriminalite dochádza k drobným krádežiam, preto sa odporúča turistom, aby nosili so sebou len potrebnú peňažnú hotovosť a ostatné peniaze, cennosti si uložili do hotelového trezoru. Treba dbať aj na osobnú bezpečnosť, pokiaľ sa rozhodnete ísť do prírody, tak určite iba so skúseným sprievodcom.Veľmi prísne je v tejto krajine trestaná konzumácia akýchkoľvek drog, a preto to radšej ani neskúšajte. Na ostrove sú drogy prísne zakázané.

+ Cestovateľské tipy

Oficiálnou menou na Jamajke je Jamajský dolár, nazývaný „Jay“, bežne sa však dá platiť aj americkými dolármi. Euro tu nie je zaužívané a býva problém ho zameniť. Na ostrove je akceptovaná väčšina kreditných a bankových kariet, problémom sú však bankomaty, je ich málo a máloktoré sú funkčné. Tie funkčné vydajú peniaze jedine v domácej mene -v Jamajských dolároch. Vo väčších obchodoch a v obchodíkoch so suvenírmi možno pohodlne platiť s Visa a Master Card. Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas. Odporúča sa uzatvoriť cestovné poistenie vo vlastnom záujme – zdravie aj batožinu a tiež urobiť si fotokópie cestovných dokladov pre prípad straty alebo krádeže a uchovávať ich na inom mieste ako originály. Jamajka je dnes moderná krajina s takmer nulovým výskytom tropických chorôb a preventívne očkovania nepotrebujete. Najčastejšími zdravotnými problémami býva vyčerpanosť v dôsledku dehydratácie a úpal. Voda – hygienicky bezchybná a pitná. Nie je potrebné kupovať fľaškovú vodu, nakoľko je z rovnakého zdroja ako tá z vodovodných kohútikov. Takisto hygiena miestnych jedál má vysoký štandard – hnačky ani virózy turistom nehrozia. Čo sa týka stravy, na svete niet krajiny, ktorá by mohla konkurovať Jamajskej gastronómii. Jamajská strava je pestrým karnevalom chutí z rôznych kultúr – prisťahovalci z Indie a Japonska zmiešali svoje kulinárske umenie s domácou Kreolskou kuchyňou, ktorú na Jamajku v minulosti priniesli so sebou otroci z Afriky. Čo dodať na záver? Jamajka je „vírusové“ ochorenie, doživotná nevyliečiteľná „nákaza“. Pomáhajú len pravidelné návraty...návraty „domov“, na Jamajku.

+ Najnavštevovanejšie miesta na Jamajke

Jamajka, nazývaná aj Ostrovom pod slnkom, je zaujímavá svojou rozmanitosťou a farebnosťou. Pre tých, ktorí sú unavení večným komerčným honom na zákazníka a chcú na svojej dovolenke spoznať pre zmenu miesta nedotknuté turistickým ruchom, je Jamajka správnym miestom. Keď sa vydajú do východnej časti ostrova, na severné pobrežie, narazia na pokojné rybárske mestečko Port Antonio a neďaleko sa rozprestierajúcu pláž Frenchman´s Cove. Pre cestovateľov, ktorí oceňujú turizmom nepoznamenanú krásu, je práve táto pláž ideálnym miestom. Aj keď Jamajka ponúka turistom množstvo zaujímavostí, veľký počet ľudí sem chodí za nefalšovanou dovolenkou s leňošením pri mori. Cieľom ich cesty býva napríklad mestečko Negril. Jeho najväčším lákadlom je 11 kilometrov dlhá pláž. Večer je tu hlavnou atrakciou západ slnka.

+ Zaujímavé miesta a pláže na Jamajke

Kingstone

Kingstone

Kingston ležiace na úpätí Modrých hôr (dosahujú výšku až 2100 m) je metropolou Jamajky, jej pravým srdcom a zároveň je to jeden z najväčších prírodných prístavov sveta. Mesto je veľmi rušné a ponúka všetko od obchodíkov, barov, divadiel, koncertov a múzeí až po športové stretnutia a športové vyžitie. V Kingstone sa nachádza aj univerzita, v blízkosti ktorej sa nachádza Záhrada nádeje o rozlohe 80 hektárov s prehliadkou krásnych tropických rastlín a stromov. V okolí Kingstonu sa tiež nachádzajú 2 golfové ihriská.

 

 

 

 

 

VodopádNaprieč krajinou

Jednou z najznámejších prírodných atrakcií ostrova sú vodopády na rieke Dunn, ktoré padajú do hĺbky takmer 200 metrov a sú považované za Niagare Karibiku. Zhruba päť kilometrov cesty autom odtiaľ sa rozprestierajú záhrady Shaw, v ktorých rastú rozmanité druhy kvetov a stromov. V múzeu v záhrade rieky Coyaba sú zbytky chudobnej indiánskej kultúry. Na plantážach Prospect bola od 18. storočia zozbiera cukrová trstina, káva a banány, dnes sú tu možné výlety na koňoch. Ďalej smerom na východ je Harmony Hall - viktoriánsky panský dom s galériou, ktorá predáva jedny z najlepších umeleckých a remeselníckych diel Jamajky. Ďalej vo vnútrozemí, v divočine Goshen uprostred zalesnených zelených hôr, majú návštevníci príležitosť na rybárčenie, plavbu na loďkách alebo jazdu na koňoch.

 

 

 

Appleton EstateAppleton Estate

Práve tu sa nachádza veľmi známy liehovar vyrábajúci povestný jamajský rum. Exkurzie do neho sa usporadúvajú z každého turistického letoviska na ostrove.

 

 

 

 

 

 

 

 

+ Odporúčame navštíviť

Čo sa určite oplatí vidieť a navštíviť, je hlavné mesto Jamajky- Kingston, ktoré leží na úpätí Modrých hôr. Na ich kopcoch sú rozosiate kávové plantáže, kde miestni obyvatelia pestujú údajne najlepšiu kávu na svete. Okrem toho môžete v meste navštíviť Devon House. Dom umiestnený v záhrade vyzerá ako malý palác a jeho zvláštnosťou je, že ho postavil prvý černošský milionár na Jamajke. Dnes slúži ako múzeum. Pri Kingstone tiež ležia zvyšky legendárneho prístavu Port Royal. Býval centrom obchodu a častým útočiskom pirátov až do sedemnásteho storočia, kedy ho zničilo zemetrasenie. Dodnes tu je možné navštíviť niekoľko pamätihodností - pevnosť Fort Charles alebo Giddy House, ktorý je naklonený, pretože jedna jeho časť zapadla pri zemetrasení do piesku. Do koloniálnej a pirátskej histórie Jamajky možno nahliadnuť vo vnútrozemskom mestečku Mandeville, ktoré je plné domov postavených v anglickom štýle. Mesto malo predtým veľký ekonomický význam a stojí tu i jeden z najstarších hotelov Karibiku. Jamajka je turistami vyhľadávaná tiež pre skvelé podmienky pre hranie golfu. Na 12 ihriskách si na svoje príde úplný začiatočník i skúsený profesionál. Ich zázemie a vybavenosť ich radí medzi najlepšie ihriská v Strednej Amerike. Exotická príroda, tropické počasie a vždy skvele upravený zelený trávnik robia z každej hry na Jamajke ozajstný zážitok.

+ Obľúbené letoviská na Jamajke

NegrilNegril

Toto letovisko na západe ostrova patrí k najobľúbenejším miestam pre trávenie dovolenky na Jamajke. Jeho veľkou devízou je približne 11 km dlhá pláž s bielym, jemným pieskom a priezračná tyrkysová voda v mori. Všeobecne je toto letovisko skôr živé s možnosťou širokého športového vyžitia (vodné športy, tenis, volejbal, golf, atď.) Hlavná ulica v Negrile ponúka nespočetné množstvo obchodov, barov a kaviarní, zároveň sa tu tiež pravidelne usporadúvajú najrôznejšie hudobné produkcie s prevažujúcimi reggae koncertmi. Nájdete tu samozrejme veľa luxusných hotelov Riu Palace Tropical Bay, Sandals Whitehouse European Village & Spa, Beaches NegrilObľúbenou zábavou je jazda na koni na romantickú zrúcaninu Whitehall či vychádzka loďkou do Booby Cay, kde hniezdia vzácne druhy vtáctva a kde sa natáčali časti filmu podľa predlohy Julesa Verna 20.000 míľ pod morom. Dobrodruhovia sa tu môžu plaviť na kajaku po mori či na kanoe do tajomného Obrovského močiaru - chránenej prírodnej rezervácie, v ktorej rastú vysoké palmy a žijú exotické vtáky a krokodíly.

 

Montego BayMontego Bay

Ďalším obľúbeným letoviskom pre trávenie dovolenky na Jamajke je Montego Bay napríklad v hoteli Half Moon nachádzajúce sa na severozápadnom pobreží Jamajky. V okolí rovnomenného mesta, ktoré je srdcom jamajskej riviéry, sa nachádza pútavá príroda s množstvom zelene, tropických kvetov, kopcov s palmami zvažujúcimi sa až k pobrežiu s krásnymi plážami. Chránené vody tunajšieho vodného parku tvoria zhruba šestnásť štvorcových kilometrov prekrásnych koralových útesov. Veľmi populárnym športom je v tejto lokalite jachting.

 

 

 

 

Ocho RiosOcho Rios

Mesto Ocho Rios španielsky Osem riek a zátoka Runaway Jewel Paradice Cove Beach Resrt & Spa tvorí srdce severného regiónu krajiny, ktorý lemujú čarokrásne útesy porastené papradím a vodopádmi. Ocho Rios leží neďaleko miesta, kde pred viac ako 500 rokmi prvýkrát zakotvil Kryštof Kolumbus. Z Kolumbovho parku - múzea pod otvoreným nebom - sa dostanete do ospalého Oracabessa, miesta s modravými zátočinami, rybárskymi dedinkami, piesočnými dunami a radou možností na kúpanie a vodným športom. Oracabessa je tiež centrom hudobných fanúšikov. Prvý týždeň vo februári sa v dedinke Deväť míľ oslavujú narodeniny legendárneho speváka reggae - Boba Marleyho, ktorý sa tu narodil a je tu pochovaný. V Zátoke sv. Anny sa nachádza Sevillský Veľký dom a Park dedičstva, v ktorom sú pozostatky vykopávok kolónie Sevilla La Nueva (Nová Sevilla), ktorú v roku 1509 založil syn Krištofa Kolumba.Ocho Rios je tiež miestom, kde obvykle zakotvujú veľké výletné lode pri okružných plavbách Karibikom.

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku na Jamajke

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.