Kapverdy

Detail štátu

Kapverdy Kapverdy - transparent

Ponúkame 24 ubytovacích kapacít za cenu 538 € - 2 792 €.

Doba letu 11:00 h (Viedeň) 9:00 h (Mníchov)
Časový posun GMT-1 (voči SR -3 letný čas, -2 zimný čas)
Mena kapverdské escudo (CVE)
Víza O vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Kapverdskej republiky v Berlíne, príp. v Lisabone, resp. inde. Odporúča sa pred cestou overiť u príslušného zastupiteľského úradu Kapverdskej republiky, či sa podmienky pre pricestovanie nezmenili.

 

Clubhotel Riu Karamboa Ak túžite po skutočnom oddychu, v Kapverdách ho určite nájdete! Nechajte sa strhnúť dobrosrdečnosťou a pokojom miestnych ľudí a zahoďte všetky starosti za hlavu.

 

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v južnej časti severného Atlantiku zhruba 500 km od Mauritánie a Senegalu, skladajú sa z 10 ostrovov a 5 menších ostrovčekov, ktoré sa zoskupujú do dvoch celkov podľa pozície prevládajúcich vetrov:

Barlavento (severné súostrovie, náveterné) - Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista

Sotavento (južné súostrovie, záveterné) - Maio, Santiago, Fogo, Brava

Všetky ostrovy sú vulkanického pôvodu, ale iba na ostrove Fogo je stále aktívny vulkán Mount Fogo. Kapverdy sú bývalou kolóniou Portugalska, ktorá v minulosti slúžila najmä ako prekladisko otrokov a strategická zastávka pri cestách do Indie pred otvorením Suezského prieplavu. Samostatná Kapverdská republika existuje od roku 1975. Turizmus sa začal na Kapverdách intenzívnejšie rozvíjať až v 90. rokoch minulého storočia. Dnes táto destinácia ponúka presne to, čo stojí v motte Kapverd: "No stress". Kapverdy sú tak ideálnou destináciou pre niekoho, kto si chce na svojej dovolenke odpočinúť stranou všetkého ruchu a uprednostní dlhé piesočné pláže, strmé hory a hlboké údolia s panenskou prírodou pred rušnými bulvármi a ulicami plnými barov a reštaurácií.

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v južnej časti severného Atlantiku. Všetky ostrovy sú vulkanického pôvodu, ale iba na ostrove Fogo je stále aktívny vulkán Mount Fogo. Kapverdy sú tak ideálnou destináciou pre niekoho, kto si chce na svojej dovolenke odpočinúť stranou všetkého ruchu a uprednostní dlhé piesočné pláže, strmé hory a hlboké údolia s panenskou prírodou pred rušnými bulvármi a ulicami plnými barov a reštaurácií.

+ Kedy je vhodné dovolenkovať na Kapverdských ostrovoch?

Kapverdy sú príjemnou destináciou pre dovolenku po celý rok. Dokonca aj počas vyššie zmieneného obdobia dažďov od polovice augusta do polovice októbra sa môžu vyskytnúť týždne, kedy nespadne ani kvapka vlahy. Vďaka chladným oceánskym prúdom a vetru na mori majú Kapverdy najnižšie teploty z ktorejkoľvek krajiny v západnej Afrike, v priemere 19 ° C vo februári v noci do maximálnych denných teplôt 29 ° C od mája do novembra.

Kapverdy majú suché tropické podnebie s príjemnými teplotami v priebehu celého roka. Vanú tu stabilné severovýchodné pasáty a od augusta do októbra tu panuje obdobie dažďov s veľmi nepravidelnými zrážkami. Priemerne spadne na území Kapverdských ostrovov cca 100 - 300 mm zrážok za rok. Na pobreží prší veľmi slabo v porovnaní s horami vo vnútrozemí. Obdobie sucha trvá od novembra do júla. Teploty sa v závislosti na ročnom období pohybujú priemerne medzi 20 - 25 ° C. Teplota vody dosahuje priemerne 23 ° C počas celého roka. Na Kapverdách sa tiež môžu vyskytnúť tropické cyklóny.

Letné teploty, najmä na severných ostrovoch, môžu byť chladnejšie ako v Európe, aj keď južné ostrovy, najmä Fogo, môžu mať horúce a vlhké podnebie. Od decembra do marca sa Vám bude vo večerných hodinách hodiť ľahký sveter, a to najmä vo vyšších nadmorských výškach. Počas zimných mesiacov sa tiež môže objaviť nárazový vietor, ktorý so sebou nesie prach až zo Sahary.

+ Bezpečnostná situácia na Kapverdských ostrovoch

Kapverdy sú stabilné a bezpečné, všeobecne považované za dobre riadený efektívny štát, pre turistov sú vytvorené vhodné podmienky. V miestach so zvýšenou turistickou návštevnosťou treba dávať pozor na malé pouličné krádeže. Voda z vodovodu nie je vhodná na pitie – obsahuje vysoké množstvo soli a iných minerálov, nakoľko sa získava odsoľovaním morskej vody. Odporúča sa piť len balenú vodu, ktorá je dovážaná z pevniny alebo z ostrova Santo Antao.

+ Cestovateľské tipy

Čo sa týka domácej kuchyne, tá je skromná a pozostáva z jednoduchých a lacných potravín. Doménu v nej určite hrajú ryby, raky, mušle a iné morské potvorky. Chuťovkou kapverdskej gastronómie je obdoba nemeckého Eintopfu, ktorú tu nazývajú capucha. Pripravuje sa z bravčového alebo rybieho mäsa, fazule, kukurice a sladkých zemiakov. Medzi dezertmi prevládajú šaláty z čerstvého ovocia. Z nápojov je charakteristický trstinový alkohol Grogue, ktorý dostanete iba v týchto končinách. Vynikajúci je aj domáci syr, ktorý sa vyrába v dedinke Sal Rej na ostrove Boa Vista.

V tejto oblasti sa vyskytuje žltá zimnica. Pred vycestovaním teda musíte absolvovať povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu. Pred vstupom do krajiny vám skontrolujú očkovací preukaz s uvedením dátumu aplikovania očkovacej látky. Na ostrovoch sa striedajú len dve ročné obdobia. Teplota neklesá pod 22 stupňov, no v mesiacoch august až október sú časté silné dažde. Dovolenka sa odporúča v ostatné mesiace v roku. Aj keď sú služby pre dovolenkárov na Kapverdoch dostatočne vyvinuté, s kreditnou kartou nemôžete platiť na všetkých miestach. Myslite preto na to, aby ste mali so sebou vždy dostatočnú hotovosť.

+ Najnavštevovanejšie miesta na Kapverdách

„Keď Boh stvoril svet, pokojne si pretrel ruky. Z omrviniek, ktoré nepozorovane spadli z jeho prstov do mora, vznikli Kapverdské ostrovy.“

Kapverdy tvorí pätnásť ostrovov - tu väčších, tu menších. Všetky ich spája sopečný pôvod a unikátne prostredie. To však na každom z ostrovov nadobúda inú podobu. Najznámejším a najnavštevovanejším spomedzi Kapverdských ostrovov je Sal. Vydá sa naň každý druhý turista, ktorý na Kapverdy príde. Bodaj by aj nie - slnko tu svieti 350 dní v roku a miestne pláže patria ku kapverdskej špičke. Sal je síce najnavštevovanejší, ale prvé miesto v pomyselnej súťaži krásy drží ostrov Boavista. Už preklad dáva tušiť, že miestne prírodné scenérie sa vyplatí vidieť. Boavista totiž znamená „krásny pohľad“. Boavista môže ponúknuť asi 55 kilometrov pláží a k tomu len minimum hotelov. Pohoda a až lenivá atmosféra, v ktorej nič nie je problém - to je Boavista.

+ Obľúbené miesta a letoviská na Kapverdských ostrovoch

Ostrov SalOstrov Sal

Tento ostrov, ktorého meno v portugalčine znamená soľ, je turisticky najfrekventovanejší z Kapverd a prevažná väčšina záujemcov o dovolenku na Kapverdách ho volia ako svoju destináciu. Prečo tomu tak je? Na Sale je slnečné počasie v priemere 350 dní v roku, rezorty a ostatná turistická infraštruktúra je zrejme na najvyššej úrovni, je tiež ideálnym miestom pre vodné športy ako je windsurfing či kitesurfing a aj nočný život koncentrovaný v mestečku Santa Maria Vám ponúkne bary, reštaurácie s vynikajúcimi morskými plodmi a dokonca aj diskotéky. Skrátka všetko, čo je na ostatných Kapverdských ostrovoch skôr výnimočné.

Stále je však potrebné mať na pamäti, že tunajší turistický ruch je v plienkach a aj asfaltová cesta (v očiach Európana minimum) tu je skôr luxusným prvkom. Pláž v Santa Marii je dlhá 8 km a je skutočným rajom milovníkov vodných športov, ku ktorým je potreba vietor. Na Sale môžete podniknúť aj výlety mimo hotelový komplex, napríklad do morských lávových jazierok Buracona, kde je možné sa aj vykúpať alebo výlet do dedinky Pedra de Lume, v blízkosti ktorej sú bývalé soľné bane so soľnými jazierkami, kde sa dá tiež opatrne kúpať.

Boa VistaBoa Vista

Tento ostrov, ktorého názov v portugalčine znamená "dobrý pohľad", sa cez svoju malú rozlohu pýši zrejme najkrajšími plážami na Kapverdách. Pláže tu majú až neskutočne biely jemný piesok a sú obmývané priezračným morom. Veľmi obľúbenou pre trávenie dovolenky na Kapverdách je najmä pláž Curralinho často turistami označovaná ako Santa Monica pre svoju podobu s legendárnou plážou v Kalifornii.

 

 

 

 

 

SantiagoSantiago

Je najväčším ostrovom Kapverd, žije tu väčšina populácie a nachádza sa tu tiež hlavné mesto Praia. Ostrov žije svojim bohatým kultúrnym životom, atmosféru dokresľuje pravá živá kapverdská muzika, bezpočet kaviarní a barov a taktiež obchodíky prakticky so všetkým sortimentom. V centre Praia sa tiež nachádza impozantný Prezidentský palác vybudovaný v 19. storočí. Veľmi obľúbeným letoviskom pre trávenie dovolenky na Kapverdách je letovisko Tarrafal, ktoré je zovreté medzi horami a priezračným morom.

 

 

 

 

+ Odporúčame navštíviť

I keď reliéf ostrovov tvoria väčšinou kopce, nie sú tu klasické lesy. Vegetácia tu nie je tak bujná ako v iných exotických krajinách. No nájdete tu mnoho rastlín púštneho charakteru, ktoré sa striedajú s oblasťami plných eukalyptov alebo borovíc. Sao Vincent láka návštevníkov okolie posiate vyhasnutými krátermi. Navyše sa tu nachádza aj obľúbený zábavný podnik. Doslovný preklad názvu ostrova Boa Vista je „Krásny pohľad“ a je založený naozaj na pravde. Údajne je to najkrajšia časť krajiny, z ktorej máte dokonca výhľad aj na okolité ostrovy a rozmanitosť ich prírody. Jeho pýchou sú biele piesočnaté pláže, ideálne na leňošenie pod slnečníkom. Tí, ktorých láka história, by si mali určite pozrieť stredovekú pevnosť sv. Filipa, ktorá sa nachádza v hlavom meste Praia. V podstate je jedno, na ktorom z deviatich ostrovov budete ubytovaní. Prostredníctvom fakultatívnych výletov, v rámci ktorých absolvujete aj okružnú plavbu a presun lietadlom, môžete postupne navštíviť každý z nich.

Ostrov SalPotulky po Sale

Návšteva hlavného mesta ostrova Espargos, kde sa nachádzajú historické námestíčka. Na severe ostrova sú útvary, ktoré vznikli posobením lávy a mora. Môžete tu vidieť Buracona, čož je sopečné jazierko, hovorí sa mu aj "magické oko". Zaujímvé je aj stredoveký soľný dol vo vyhasnutom sopečnom krátere. Tunajšia voda má podobné účinky ako pobyt u Mŕtveho mora.

 

 

 

 

 

Vrak lodiBoa Vista

Preskúmajte zaujímvé pláže ostrova ako je naznámejšia pláž Santa Monica a nezabudnite ani na Mys Santa Maria kde sa nachádza vrak lodi. Ostrov ponúka aj piesočné duny púšte Viana. Od júla do septembra sa dajú pozorovať Caretty obrovské kladúce vajíčka do piesku. V blízkosti je ostrov Fogo, kde sa nachádza doteraz aktívna sopka Fogo. Ostrov obývali bohatý portugalský plantážnici a ostrov je známy svojou kvalitnou kávou a vinicami vo vyšších polohách.

 

 

 

 

 

Santo AntaoSanto Antao

Tento ostrov je najzápadnejším z celého súostrovia Kapverd a vďaka svojej hojnej zeleni je často porovnávaný s Madeirou. Juh ostrova je suchý, v strednej časti vládne vďaka horskému pásmu studená klíma a v severovýchodnej časti panuje skôr vlhké podnebie, ktoré miestny využívajú pre pestovanie papáje a banánov. Skaly na ostrove sú ostré a v rovnakom duchu sa zvažujú aj k pobrežiu. Všeobecne ostrov Santo Antao nie je ideálnym miestom pre opaľovanie na pláži, tých je na ostrove ostatne minimum, ale je vhodným miestom pre niekoho, kto hľadá dobrodružstvo.

 

 

 

 

Sao VicenteSao Vicente

Na tomto ostrove sa nachádza najväčšie mesto na Kapverdách, Mindelo. Architektonicky je vystavané v európskom koloniálnom štýle a mesto ako také je kultúrnym centrom s nespočetným množstvom umelcov, maliarov, muzikantov a pouličných kaukliarov. V meste tiež prebiehajú obrovské pompézne karnevaly v štýle karnevalov v Riu - sú to Baía das Gatas v auguste a Carneval prebiehajúci zvyčajne na Popolcovú stredu. V meste sa tiež každoročne v septembri koná veľký divadelný festival s medzinárodnou účasťou z niekoľkých desiatok krajín.

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku na Kapverdských ostrovoch

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.