Kuba

Detail štátu

Kuba Kuba - transparent

Ponúkame 149 ubytovacích kapacít za cenu 807 € - 4 580,39 €.

Doba letu 13:30 h (Viedeň) 13:30 h (Mníchov)
Časový posun GMT-4 (voči SR -6 letný čas, -7 zimný čas)
Mena kubánske peso (CUP) a peso convertible (CUC). V praxi sa používa takmer výhradne konvertibilné peso (CUC), na ktorý je možno zameniť aj inú menu, najčastejšie EUR. Euro alebo USD je možné používať priamo aj v turistických centrách (Varadero pod.).
Víza Slovenskí turisti potrebujú k ceste na Kubu víza. Pokiaľ sa jedná o turistický pobyt, udeľuje Kubánsky konzulát vízum vo forme turistickej karty, ktorá stojí 30 €. Táto karta môže byť vybavená v rámci turistického pobytu cez cestovnú kanceláriu. Turistická karta oprávňuje na pobyt na území Kuby po dobu 30 dní a môže byť predĺžená na Kube na cudzineckej polícii o ďalších 30 dní, poplatok činí 25, - USD. Turistickú kartu je nutné si obstarať pred odletom na Kubu, pretože ju nemožno získať po prílete na kubánske letisko. Ak sa jedná o cestu za iným účelom ako turistickým, je nutné podať žiadosť o udelenie víza na konzulárnom oddelení ZÚ Kuby v Bratislave (cena cca 35, - USD).

 

Memories Caribe Beach Resort Kuba to je slnko, pláže, temperamentní ľudia, hudba a tanec na každom kroku v nekončiacom retro štýle s vôňou kubánských cigár. To musíte zažiť!

 

Kuba je najväčším ostrovom súostrovia Veľké Antily v Karibiku. Hlavný ostrov (15. podľa veľkosti na Zemi) sa tiahne v dĺžke 1200 km a miestami je široký až 190 km. Väčšinu jeho povrchu zaberajú nížiny. Iba na západe a v strede ostrova sa povrch mierne dvíha do výšky. V tejto lokalite sa vyskytujú oblasti, kde sa vytvorili zaujímavé krasové útvary. Na juhovýchode ostrova sa pozdĺž pobrežia tiahne pohorie Sierra Maestra. V tomto pohorí sa nachádza aj najvyšší vrch ostrova,

Pico Turquino, ktorý je vysoký 1974 m.n.m. bažinaté oblasti sa nachádzajú iba na polostrove Zapata. Pri pobreží sa často nachádzajú koralové útesy a atoly. Štát Kuba je tvorený približne štyrmi tisícmi malých ostrovov a ostrovčekov. Druhý najväčší kubánsky ostrov Isla de la Juventud (Ostrov mládeže) sa nachádza na juhu od západnej časti hlavného ostrova.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky na Kube?

Kuba sa nachádza v subtropickom pásme a panuje tu veľmi príjemná klíma celoročne ovplyvňovaná pasátovými vetrami. Priemerná ročná teplota na Kube je 25 °C s menšími teplotnými rozdielmi medzi jednotlivými mesiacmi. S úhrnom zrážok je treba počítať najmä v mesiacoch máji, októbri a novembri, pričom prší častejšie v horských oblastiach ako v nížinách. Od konca novembra do apríla nasleduje suchá zimná sezóna. More je celoročne príjemne teplé s teplotami vody okolo 24 °C. V období od júna do novembra sa môžu na Kube vyskytovať hurikány.
Vrchol sezóny dovoleniek na Kube prichádza na Vianoce, Veľkú noc, v júli a v auguste. Ideálny čas pre dovolenku na Kube je od konca novembra do mája, kedy nasleduje suchá zimná sezóna.

+ Bezpečnostná situácia na Kube

Tak ako aj v Dominikánskej republike je potrebné si dať pozor na drobné krádeže peňazí v hotovosti, šperky, fotoaparáty a cestovné pasy a na podvody v súvislosti s výmenou peňazí alebo pri platení účtu v reštauráciách.

+ Cestovateľské tipy

Každý záujemca o dovolenku na Kube by mal vedieť, že sa používajú v tejto krajine dve meny. Jednak domáca mena pesos a konvertibilné pesos označované ako CUC, ktoré sú určené pre turistov. Najlepším miestom na výmenu peňazí sú oficiálne banky, ktoré sú však počas víkendu zatvorené. Na výmenu budete potrebovať cestovný pas. Výbery z bankomatu sú síce možné, ale príliš drahé. Preto je dobré zvážiť, koľko budete potrebovať peňazí a vziať si dostatočnú hotovosť v eurách. Tiež je potrebná turistická karta, ktorú vo väčšine prípadov zabezpečí cestovná kancelária, alebo si ju môžete zakúpiť na Kubánskej ambasáde. Vízum vám vydajú na počkanie a má platnosť 30 dní od príletu na Kubu. Treba počítať s tým, že pri odchode z Kuby budete musieť ešte zaplatiť odletovú taxu, ktorá sa platí priamo na letisku po vybavení batožiny a vyzdvihnutí boarding passu. Ďalšou dôležitou podmienkou pre vstup do krajiny je zdravotné poistenie. V prípade, že by sa vám niečo stalo, nemusíte sa báť, kubánske zdravotníctvo je špičkou v oblasti Latinskej Ameriky.

+ Najnavštevovanejšie miesta na Kube

Kuba je rozhodne miesto, ktoré vám zaručí oddych a potešenie z exotickej dovolenky. Má veľa čo ponúknuť. Najväčšej návštevnosti sa teší Havana, ktorá je významným prístavom a obchodným centrom krajiny, no dýchne na vás aj svojou dávnou históriou. Medzi jej najkrajšie miesta patrí Staré mesto s centrálnym námestím Parque Central, najstaršia pevnosť na Kube - Castia de la Puerta z roku 1558, Dom Guvernéra, Plaza de la Catedral, El Capitolio, či najznámejší kabaret Tropicana.

HavanaHavana

Havana je jedinečná metropola. Je to jedno z najväčších a najviac temperamentných miest v Karibiku a jeho romantická atmosféra a nákazlivá energia sú legendárne. Kde inde nájdete veteránov amerických vozov jazdiacich s motormi z ruských Lad, obchody s potravinami na prídel postavené proti žiariacim koloniálnym palácom a revolučnú propagandu zastrenú nekončiacimi nočnými párty?

Príležitosti k zaujímavým zážitkom na dovolenke na Kube sú neobmedzené - prehliadka s výkladom okolo kúzelných koloniálnych pamiatok, farebná kabaretná šou neskoro v noci, prechádzka pozdĺž Malecón (Av de Maceo), kde vlny bičujú pobrežie až cez chodník alebo perfektne renovovaný cadillac z roku 1956. Toto je pravá Kuba, pravá Havana. Nie je asi potrebné pripomínať, že s Havanou bol bytostne spojený aj jeden z najväčších spisovateľov 20. storočia Ernest Hemingway- či sa už jedná o hotelík Ambos Mundos, kde údajne spísal svoj slávny román Komu zvoní hrana alebo jeho obľúbené bary La Bodeguita del Medio, kde mixujú preslávené mojito alebo bar El Floridita s vynikajúcim daiquiri.

Najväčším lákadlom dovolenky v Havane je jej autentickosť - nie je možné ju považovať za typické turistické stredisko alebo naopak za nejaký zakonzervovaný zábavný park. Sú tu múzeá spolu s krásne rekonštruovanými palácmi, luxusné hotely Nacional de Cuba a Gran Caribe Nacional de Cuba a pomerne chutné stravovanie. Ale prejdite pár blokov severne od Parque Central a razom precestujete časom späť do päťdesiatych rokov, kedy pracujúce matky chodili nakupovať s natáčkami vo vlasoch a malé deti hrajú baseball na ulici s palicou a s loptou zlisovanou z plastu.

+ Obľúbené letoviská na Kube

VaraderoVaradero

Varadero je jedno z najväčších letovísk na Kube rozprestierajúce sa na polostrove neďaleko hlavného mesta Havany. V 16. storočí tu bol vybudovaný španielsky prístav, ktorého zvyšky prežili do dnešných dní. Vďaka svojej bezmála 20 km dlhej nádhernej typicky karibskej pláži bolo v minulom storočí Varadero prebudované na luxusné letovisko pre dovolenky bohatých vrstiev z USA (napr. Vlastník chemického impéria Dupont) a takto bolo využívané až do 50. rokov. V súčasnosti sa jedná o jedno z najživších turistických centier so všetkým komfortom Melia las Americas, Iberostar Playa Alameda, Melia Varadero a starostlivosťou aj o tých najnáročnejších klientov túžiacich po dovolenke v karibskom raji.

+ Odporúčame navštíviť

Výlet na Kubu by mal byť neodmysliteľne spojený s prehliadkou hlavného mesta Havany a tiež aj celého ostrova. Okrem Havany odporúčame navštíviť aj mestá Varadero, Santa Clara, Santiago de Cuba, Trinidad, Cienfuegos, Baracoa a Crusoe. Osobitým zážitkom je letecký výlet na ostrov Cayo Largo, vzdialený asi pol hodinu letu južne od Varadera. Po prílete na ostrov Vás uchváti plavba katamaránom medzi mangrovníkmi a zastávka na ostrove plnom iguánov. Tu si prídu na svoje všetci milovníci pokoja a ticha. Ďaleko od civilizácie nadobudnete pocit, akoby sa z vás na krátku chvíľu stal Robinson Crusoe.

Údolie ViňalesÚdolie Viňales

Na západe Kuby sa nachádza toto údolie plné zvláštnych kopcovitých útvarov z vápenca zvaných mogoty. Mogoty sú dominantou krajiny, avšak aj mimo nich je tu viac zaujímavých tipov na strávenie dovolenky na Kube - napríklad jaskynný systém Cueva del Indio alebo Cueva del San Miguel, ktoré v minulosti slúžilo ako skrýša pre utečených otrokov.
Najbližšie známe letovisko blízko údolia Viňales je Santiago de Cuba.

 

 

 

 

 

Potápanie a lov rýbPotápanie a lov rýb

Kuba ponúka aj možnosť morského vyžitia na Vašej dovolenke. Napríklad lokalita Punta Francés je ideálna pre potápanie, kedy máte možnosť uvidieť vraky lodí, jaskyne alebo korálové útesy. Na ostrove Cayo Coco Vás uvíta jemný biely piesok a rozsiahly koralový útes, zároveň sa na ostrove nachádzajú luxusné hotely a je tak možnosť tu stráviť malebnú dovolenku na Kube. Na ostrove Cayo Largo, ktorý sa nachádza asi 80 km južne od hlavného ostrova Kuby máte možnosť stráviť romantickú dovolenku - na tomto ostrove sa nachádza iba malý počet hotelov (7) a pláže na južnej strane ostrova sú až rozprávkové a patria k najkrajším v Karibiku. Na oboch ostrovoch je možnosť zariadiť rybárske výpravy do hlbších vôd za väčšími úlovkami.

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku na Kube

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.