Portugalsko

Detail štátu

Portugalsko Portugalsko - transparent

Ponúkame 94 ubytovacích kapacít za cenu 379 € - 3 030 €.

Doba letu 4:50 h (Viedeň) 4:30 h (Mníchov)
Časový posun GMT + 1 (voči SR -1)
Mena Euro (EUR)
Víza Občan SR sa môže v krajine zdržiavať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom/ ID kartou po dobu šiestich mesiacov.

 

Lisabon - mesto moreplavcov Súostrovie Madeira – to je oáza zelene v Atlantickom oceáne a prírodný raj na Zemi. Nenechajte si ujsť návštevu prírodného parku Parque Natural de Madeira s unikátnou flórou a faunou.

 

Madeira je súostrovie v Atlantickom oceáne so statusom autonómnej oblasti v rámci Portugalska. Jedinými obývanými ostrovmi súostrovia Madeira sú Porto Santo a Madeira.

Od čias koloniálnej slávy Portugalska uplynulo už veľa vody aj napriek tomu má táto "úzka krajina" na konci Európy veľa čo ponúknuť. Krajina lemovaná oceánom a nádhernými plážami ponúka pestré územné členenie od južných plání, cez historický stred až po tradičné severné dedinky a vinice. K portugalskému územiu patria aj ostrovy Madeira a Azory. Či už túžite po kľudnej, alebo aktívnej dovolenke, Portugalsko vám splní každé želanie.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky na Madeire?

Madeira je ideálnou destináciou pre celoročnú dovolenku, aktívnu alebo relaxačnú. Záleží naozaj len a len na Vás, ako si svoju dovolenku na Madeire predstavujete. Sami rozhodnite čo všetko tu chcete podniknúť a podľa toho zvoľte najvhodnejší termín pre cestovanie. Ostrov večnej jari má tiež prezývku ako ostrov kvetín, Perla Atlantiku alebo Zelený raj najmä vďaka svojmu príjemnému subtropickému podnebiu.

Zimné mesiace na Madeire (december až máj) sú chladnejšie, ale stále si tu budete pripadať ako v raji, najmä pri porovnaní s inou krajinou kontinentálnej Európy. Práve vďaka tomu na Madeire panuje v zimných mesiacoch čulý turistický ruch (najmä u Angličanov je ostrov veľmi populárny).

Počas letných mesiacov (jún až november) panuje druhá hlavná sezóna dovoleniek na Madeire, kedy typický deň začína azúrovým nebom a zatiahnutou oblohou v popoludňajších hodinách. Celoročne je tak Madeira vhodná k aktívnej dovolenke alebo aj čisto relaxačnej dovolenke.

Klíma na Madeire je priaznivá k tráveniu dovolenky po celý rok. Od júna do novembra sa priemerné teploty vzduchu pohybujú od 22 -24 ° C a spravidla na Vás čaká slnečné a vlhké podnebie. Teplota mora na Madeire býva najvyššia v septembri a októbri (okolo 23 ° C), v ostatných letných mesiacoch sa pohybuje nad 20 ° C a kúpanie v oceáne tak príjemne osvieži. Od decembra do mája sa priemerné teploty pohybujú v rozmedzí 19-20 ° C a podnebie je skôr veterné s väčšou frekvenciou dažďov ako v letnej sezóne.

+ Bezpečnostná situácia v Portugalsku

O Madeire sa dá povedať, že je bezpečným miestom. V mestách aj odľahlejších miestach, na plážach či v horách je relatívne bezpečne. Čo sa týka vecí, treba si dávať na ne pozor. Treba dodržiavať bežné bezpečnostné opatrenia, napr. nenechávať si cenné veci v aute a pod.

+ Cestovateľské tipy

O históriu tu rozhodne núdza nebude, veď Portugalsko je najstaršou krajinou Európy s pevne určenými hranicami už od roku 1139 a hlavné mesto Lisabon je staršie ako Rím. Navštívte niektoré z hlavných pamiatok domova slávnych moreplavcov. Očaria vás uličky a zákutia historického Porta, starobylé mestečko Braga, ktorému právom patrí prívlastok "portugalský Rím", keltská osada Citânia de Briteiros, alebo historické hlavné mesto Coimbra.

Na Madeire sa dá ľahko ubytovať na niekoľko spôsobov. Ak pominieme klasické hotely situované predovšetkým v živšom hlavnom meste, v ponuke sú aj najrôznejšie guesthousy, prípadne možnosť prenájmu celého domu, čo je na tomto ostrove časté.

Pokiaľ radi skúšate nové pokrmy a chute, potom vás Madeira poteší. Mnoho reštaurácií ponúka tamojšie špeciality. Najväčšie množstvo takýchto možností je mimo hlavného mesta v menších dedinkách. V menu nájdete veľa morských plodov, exotické ovocie či kokteil poncha. Ide o miestnu pálenku z cukrové trstiny s medom a šťavou z citrónu. Len dajte pozor na to, že poncha je pomerne silná. Čo sa týka hospodárstva, vo veľkom množstve sa tu pestujú malé, zelené, ale zato sladké banány. V Európe sa s nimi však nestretnete. Nemôžu byť dovážané, pretože nespĺňajú štandardy EÚ. Známe je i pestovanie vínnej révy. Vyskúšať môžete výborné madeirské víno.

Ak radi ochutnávate miestne pochúťky. Rozhodne musíte ochutnať Portské víno a kurča Piri-piri zo svetoznámou omáčkou Piri-piri, ktorá je tu domácou delikatesou. Rovnako ako všade v stredomorí, máte možnosť ochutnať pochúťky z čerstvých rýb a morských plodov. Národným jedlom je treska. Za chladnejších večerov, ktorých je tu pomenej vás zahreje miestna polievka Caldo Verde.

K ďalším zaujímavostiam Portugalska patrí 17km dlhý most Vasco da Ganea. V Lisabone nájdete kníhkupectvo Bertrand, ktoré je najstaršie na svete a tiež Casino de Estroil, najväčšie v Európe.

Na Madeire sa dá ľahko ubytovať na niekoľko spôsobov. Ak pominieme klasické hotely situované predovšetkým v živšom hlavnom meste, v ponuke sú aj najrôznejšie guesthousy, prípadne možnosť prenájmu celého domu, čo je na tomto ostrove časté.

Pokiaľ radi skúšate nové pokrmy a chute, potom vás Madeira poteší. Mnoho reštaurácií ponúka tamojšie špeciality. Najväčšie množstvo takýchto možností je mimo hlavného mesta v menších dedinkách. V menu nájdete veľa morských plodov, exotické ovocie či kokteil poncha. Ide o miestnu pálenku z cukrové trstiny s medom a šťavou z citrónu. Len dajte pozor na to, že poncha je pomerne silná. Čo sa týka hospodárstva, vo veľkom množstve sa tu pestujú malé, zelené, ale zato sladké banány. V Európe sa s nimi však nestretnete. Nemôžu byť dovážané, pretože nespĺňajú štandardy EÚ. Známe je i pestovanie vínnej révy. Vyskúšať môžete výborné madeirské víno.

Slnko tu v sezóne, ktorá je od júna do septembra, svieti prakticky nepretržite. Poloha pri oceáne vytvára ideálne podmienky pre surfovanie a to až 364 dní v roku. Najväčšia zaznamenaná vlna sa objavila práve na portugalskom pobreží.

+ Najnavštevovanejšie miesta na Madeire

Jeden z najkrajších kútov Európy, na ktorý sa však veľmi často zabúda. A treba povedať, že neoprávnene. Pútavá história v spojení s nádhernou prírodou smelo konkurujú aj známym súperom.

Madeira – ostrov, ktorý patrí k Portugalsku, je opradený mnohými chýrmi. Krásna záhrada Európy plná nádherných kvetín, príjemná atmosféra, ústretoví obyvatelia a pokoj, po ktorom ste tak túžili. No k tomu prirátajte jednu zábavku. A tou je spúšťanie na veľkých drevených saniach, ktoré brzdia dvaja vodiči. Zažijete veľa smiechu a adrenalínu, takže na Madeiru len tak rýchlo nezabudnete. Madeirská príroda uchváti nielen milovníkov flóry, ale aj všetkých, ktorí majú radi prechádzky či dlhšie túry.

+ Obľúbené letoviská v Portugalsku

Ostrov Madeira

Ostrov Madeira

Tento Ostrov kvetín ponúka aj cez svoju relatívne malú rozlohu kombináciu niekoľkých životných prostredí, ako by ste sa zrazu ocitli v Latinskej Amerike, Škótsku alebo Novom Zélande. Nájdete tu hory pokryté zeleňou vo vnútrozemí s najvyšším vrcholom je Pico Ruivo (1862 m), sieť až 2000 km zavlažovacích kanálov (tzv. Levadas), pozdĺž ktorých je možné absolvovať nenáročné prechádzky s fantastickými výhľadmi na azúrový oceán a všadeprítomné kvety. Rastú tu orchideje , strelície, kaly a iné exotické druhy.

Skutočnú raritou je vavrínový prales, ktorý tvorí takmer 30% porastu Madeiry. Pôvodne tento prales pokrýval podstatnú časť stredomorského pobrežia Európy, dnes už je ale dochovaný iba na niekoľkých ostrovoch. Nezabudnuteľná je tiež návšteva botanickej záhrady v hlavnom meste Funchal, kde pravidelne organizujú veľké kvetinové trhy.

Madeira je tiež vyhláseným golfovým letoviskom, vďaka klíme máte možnosť hrať celoročne. Najmä ihrisko Santo da Serra Golf s 27 jamkami (3x9) je mnohými hráčmi považované za najkrajšie golfové ihrisko v Európe. Okrem golfu sú na Madeire tiež veľmi populárne jazdenie na koňoch.

Kúpanie na Madeire je špecifické vďaka faktu, že morské dno sa tu veľmi rýchlo zvažuje do hĺbky a že vďaka polohe na otvorenom oceáne a vetrom sú tu väčšie vlny. Na Madeire je len jedna odľahlá piesková pláž v dedine Prainha, inde sú útesy, výnimočne štrk. Na severozápade v Porto Moniz je prírodné kúpalisko v lávových jazierkach. Vo väčšine hotelov Na Madeire je však k dispozícii vonkajší aj vnútorný bazén.

Zaujímavým miestom je bývalá veľrybárska dediny Caniçal na východe Madeiry. V minulosti to býval veľmi vyťažený prístav s úlovkami v rádoch stoviek kusov ročne. Po zákaze komerčného lovu veľrýb môžete navštíviť veľrybárske múzeum, kde je k videniu mimo iné aj 14m maketa vráskavca obrovského.

Na severozápadnom pobreží Madeiry sa nachádza mestečko Sao Vincente, kde sú od roku 1997 prístupné unikátne lávové jaskyne.

Porto Santo

Porto Santo

Tento ostrovček (rozmery 11x6 km) patrí do súostrovia Madeira a je vzdialený približne 40 km severovýchodne od hlavného ostrova. Jednoznačným lákadlom číslo jedna je kúpanie - na južnom okraji Porto Santa máte na rozdiel od Madeiry k dispozícii krásnu pieskovú pláž dlhú približne 9 km.

Na Porto Santo sa dostanete trajektom z Funchalu. Trajekt vypláva každý deň v 8h ráno a z Porto Santa sa vracia v 18h. Cesta trvá približne 2h.

 

 

+ Odporúčame navštíviť

Svojím exotickým názvom sa Madeira v poslednom období stáva čoraz vyhľadávanejšou destináciou. Vplyvom Golfského prúdu má vynikajúce klimatické podmienky, stále počasie a subtropickú vegetáciu. Keďže priemerná teplota vzduchu je okolo 20 °C, má prezývku aj ostrov večnej jari.

Nádherná príroda Madeiry bola tiež inšpiráciou pre umelcov, spisovateľov i politikov. A tak ju navštevovali významné svetové osobnosti ako napríklad Winston Churchill a časť života tu strávila aj princezná Sissi.

Hlavným mestom Madeiry je Funchal. Leží v zálive s pôsobivým výhľadom na prístav a okolité kopce. V podstate je jediným veľkým mestom na ostrove. Je živé, farebné, plné portugalských víl, kostolov, múzeí a upravených parkov. Zaujímavý je veľký prístav, blízko ktorého sa nachádza historické jadro Funchalu s katedrálou, so starou radnicou, s pevnosťou, kláštorom a ďalšími historickými pamiatkami. K turistickým cieľom patrí vyhlásená tržnica s ovocím a so zeleninou, semenami, s kvetmi a prúteným tovarom.

Na Madeire je niekoľko piesočnatých pláží – Prainha a Praia Formosa – a sú tu tiež dve umelo vybudované pláže Calheta so zlatým pieskom a Paul do Mar. Kúpanie na ostrove je však väčšinou riešené vybudovaním vodných komplexov a mól so vstupom do oceánu. Avšak Madeira nie je úplne typickou „kúpacou destináciou“. Na väčšine miest je oceán pomerne búrlivý, takže je to ideálne miesto pre milovníkov surfovania na vysokých vlnách. Asi 50 km od Madeiry sa nachádza malý ostrov Porto Santo s vyhlásenou približne 9 km dlhou plážou s prírodným zlatistým pieskom, kam sa dá ľahko dostať výletnou loďou. Hovorí sa mu tiež Golden Island.

 

Vyberte si svoju dovolenku na Madeire

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.