Španielsko

Detail štátu

Španielsko Španielsko - transparent

Ponúkame 705 ubytovacích kapacít za cenu 206 € - 6 734 €.

Doba letu 2:30 h (Viedeň) 2:30 h (Bratislava)
Časový posun na pevnine a na Baleároch platí stredoeurópsky čas, na Kanárskych ostrovoch je o hodinu menej
Mena euro (EUR)
Víza Občania SR pri ceste do Španielska predložia platný cestovný doklad – cestovný pas SR alebo občiansky preukaz.

 

Lopesan Villa del Conde Resort Thalasso Pozývame Vás prežiť romantickú dovolenku na ostrovoch večnej jari. Tenerife je najväčší zo všetkých siedmich ostrovov a najviac vyhľadávanou turistickou destináciou pre tých, ktorí sa radi zabávajú.

 

Španielsko leží na juhozápade Európskeho kontinentu a vďaka svojej rozlohe 505 992 km2 je po Rusku, Ukrajine a Francúzsku, štvrtou najväčšou krajinou Európy. Okrem 85 % Pyrenejského polostrova k nemu patria ešte Baleárske a Kanárske ostrovy, tiež mestá Ceuta a Melilla na severe Afriky.  

Ponuka zájazdov do Španielska je veľmi široká, keďže ho každoročne navštívi až 60 miliónov turistov. Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie patria dovolenkové destinácie ako Andalúzia či Mallorca. Andalúzia sa môže pochváliť najobľúbenejšími španielskými plážami. Asi tá najznámejšia Costa del Sol sa v originále nazýva Slnečné pobrežie. Leží v provincii Malaga, kde na krásne počasie narazíte 99% dní v roku.

Najväčší z Baleárskych ostrovov je Mallorca, ktorá už roky ťaží výhradne z cestovného ruchu. Ostrov ponúka  1800 ubytovacích zariadení všetkých druhov, od honosných hotelov po malé rodinné penzióny. Slnečných dní v roku je 300, samozrejme vrcholom sezóny je leto.

+ Kedy je vhodné dovolenkovať na Kanárskych ostrovoch?

Najteplejšia oblasť je pobrežie Stredozemného mora, konkrétne je to južná a východná časť Španielska. Tu je  stredomorská subtropická klíma , väčšina dní je slnečná. Letné teploty sa pohybujú okolo 25 až 30 ºC, dá sa teda hovoriť o príjemných letných teplotách. Zima je mierna, o pravej zime sa pri teplotách 8 -15 ºC  ani hovoriť nedá.

Najteplejšie je južné Španielsko – Andalúzia. V júli a auguste sa tam priemerná teplota vzduchu pohybuje medzi 27 až 29°C , teplota mora medzi 22 až 23°C. Na Baleárskych ostrovoch je v letných mesiacoch teplota mora okolo 25°C, teplota vzduchu 29°C.

Horúce letné počasie a slnečné dni sú jednoznačnými synonymami pre prímorské letoviská tejto krajiny. Stačí podotknúť, že v zime tu teplota  neklesne pod 8 °C. Medzi najteplejšie patrí južná a východná časť, najmä oblasť Andalúzie, kde sa priemerné letné teploty pohybujú od 28-30 °C. Vnútrozemie je chladnejšie a zimy majú bohatú snehovú nádielku. Teplota morí dosahuje počas letnej sezóny okolo 24 °C.

Kanárske ostrovy sú celoročnou destináciou, klíma sa tu podivuhodne zasekla v období jari až leta. Záleží teda naozaj len a len na Vás, ako si svoju dovolenku na Kanárskych ostrovoch predstavujete, čo všetko tu chcete podnikať a podľa toho zvolíte najvhodnejší termín pre cestovanie.

Zimné mesiace na Kanárskych ostrovoch (december až marec) sú chladnejšie (teploty pozri vyššie), avšak stále si budete pripadať ako v raji, najmä pri porovnaní s inou krajinou kontinentálnej Európy. Práve vďaka tomu na Kanárskych ostrovoch panuje v zimných mesiacoch čulý turistický ruch. Počas letných mesiacov (jún až september) panuje druhá hlavná sezóna na Kanárskych ostrovoch, hlavne vďaka náporu španielskych turistov tráviacich tu svoju letnú dovolenku. V období konania karnevalov (prelom februára až marca) je na Kanárskych ostrovoch tiež veľmi rušno.

+ Bezpečnostná situácia v Španielsku

Všeobecne sa dá povedať, že Španielsko je relatívne bezpečná krajina. Napriek tomu je tu treba rátať s určitou mierou kriminality (predovšetkým ide o vreckárov a drobné krádeže). Taktiky sú rôzne kombinované a okrem bežných vreckových krádeží sú používané rôzne spôsoby odlákania pozornosti (predaj kvetín, „neúmyselné" pošpinenie odevu, preukázanie dostatočnej hotovosti falošnému policajtovi). Preto sa odporúča dodržiavať hlavné zásady obozretnosti a opatrnosti ako napríklad :

  • nemať dôležité doklady a veci na jednom mieste,
  • pasy, letenky a väčšiu hotovosť, ak je to možné, ponechať v hotelovom trezore,
  • nosiť pri sebe len menšie sumy finančnej hotovosti, ak neplánujete väčší nákup.

+ Cestovateľské tipy

Kto navštívil túto krásnu krajinu, vie, že Španieli sú úplne inej nátury ako my. Treba vedieť, že každý deň majú popoludňajšiu siestu- pozatvárajú obchodíky a čerpajú sily na večer, kedy začínajú žiť. Čo sa týka nákupov, tak zjednávajte cenu hlavne na trhoch a v obchodíkoch na promenádach. V Španielsku sú pre našich turistov pomerne prijateľné ceny. Menou sú eurá. Odporúča sa meniť peniaze v banke alebo v zmenárni bez poplatkov označených „ NO COMISION“. V letoviskách treba samozrejme počítať s vyššími cenami ako vo vnútrozemí. Potraviny sa vyrovnajú cenám u nás, služby sú drahšie.

Doprava je pozdĺž letovísk možná vlakom - je to rýchly, lacný dopravný prostriedok. Samozrejme je možné požičať si auto, ktoré je cenovo na inej úrovni ako vlak, no stále je to výhodné, ak si chcete popozerať širšie okolie vášho letoviska.

Úroveň reštaurácií je v Španielsku označovaná počtom vidličiek od 1 po 5. Kuchyňa je tu veľmi pestrá a nejednotná, podľa oblastí krajiny (katalánska, baskická, galicijská, kastilská, andalúzska atď.). Častými prísadami sú cesnak a olivový olej. Jedlá sa skladajú zo zeleniny, najmä z paradajok a zo zemiakov a vo vnútrozemí aj z mäsa. Na pobreží sú obľúbené šaláty a ryby. Najobľúbenejším nápojom je víno, podávané aj k jedlu, v bielom porceláne. Známym je sherry ale aj biele katalánske vína.

Vášnivé flamenco, býčie zápasy, krásna rýchla reč a nezabudnuteľné spomienky, ktoré si so sebou po návrate prinesie každý návštevník rozprávkových pláží a okolitej scenérie. Z každého kúta dýcha temperament, farebnosť a energia. To je len zlomok z nádherného Španielska. Na jeho návštevu nikdy nezabudnete.

+ Najnavštevovanejšie miesta v Španielsku

Španielsko ponúka jedny z najdlhších a najkrajších pláží Európy. Costa Brava je zrejme najznámejším letoviskom. Vďaka svojej polohe na severe krajiny je obľúbená, okrem iného, aj pre svoju ľahkú dostupnosť. Členité kamienkové pláže, ktoré sa v polovici menia na piesočnaté, obklopuje skalnaté pobrežie. Rovnako je na tom aj Costa dourada (Zlaté pobrežie). Rozprestiera sa južne od Barcelony a okrem svojich pláží láka turistov historickým mestom Tarragona.

Pulzujúcim srdcom Španielska je jednoznačne Barcelona. Okrem architektonických skvostov sa Barcelona pýši celým radom najrôznejších múzeí, úchvatnou gotickou štvrťou a stovkami romantických zákutí či námestiami s oranžovými pomarančovníkmi. Športoví nadšenci budú hľadať najmä olympijský štadión nad mestom. Futbaloví fanúšikovia môžu zavítať na preslávený Camp Nou s múzeom mapujúcim históriu klubu FC Barcelona. Pokiaľ idete za nákupmi, zavítajte do presláveného obchodného centra El Corte Inglés alebo Maremagnum. V Barcelone musíte ochutnať tiež pouličný predaj - trebárs na triede La Rambla alebo niektorom z trhovísk.

+ Obľúbené miesta a letoviská na Kanárskych ostrovoch

LanzaroteLanzarote

Na svojej dovolenke na Lanzarote určite navštívte národný park Timanfaya, kde máte možnosť pozorovať krásy pozostatkov sopečných erupcií. Pod povrchom to tu stále vrie, pripravte sa na ukážky gejzírov, samovznietenia kôpok sena meter pod povrchom a grilovanie kurčiat priamo na "sopečnej studni" o teplote niekoľkých tisíc stupňov Celzia. Krásne divadlo je tiež pláž El Golfo, kde sa na pláži s čiernym sopečným pieskom vytvorila smaragdová lagúna. Krásna je tiež chránená pláž Playa del Papagayo.

 

 

 

 

 

TenerifeTenerife

Na objavenie čaká cca 350 km pobrežia, ponúkajú sa prechádzky v tropickom lese, až dizajnovo pôsobiaca temná láva a ochutnávka tradičnej kuchyne na Kanárskych ostrovoch. Štíty hôr na Tenerife dosahujú pôsobivých výšok (so svojimi 3718 m je Pico del Teide najvyššou horou Španielska) a sú obklopené mesačnou krajinou, roztodivnými skalnými útvarmi a intenzívnymi sopečnými farbami. V každom prípade je Tenerife rajom pre milovníkov peších túr a horských výšľapov. Tenerife je tiež bijúcou časťou Kanárskych ostrovov - najmä karneval v meste Santa Cruz de Tenerife je nezabudnuteľným zážitkom z dovolenky na Kanárskych ostrovoch. Zaujímavý je aj najväčší akvapark v Eúrope Siam park, ktorý sa nachádza neďaleko od Los Christianos a Playa de las Americas.

 

 

 

Gran CanariaGran Canaria

Pri dovolenke na Gran Canarii sa rozhodne oplatí požičať si auto a objazdiť celý ostrov - budú Vám bohato stačiť 3 dni. Pokiaľ Vás unaví osamelosť a skalné scenérie vo vnútrozemí, ktoré skôr pripomínajú tibetské náhorné plošiny, zíďte do hlavného mesta Las Palmas de Gran Canaria, čo je rušný prístav s mnohými kaviarňami a nočnými klubmi a barmi. Až sa nabažíte mestského ruchu, mierte na sever k mestu Arucas, kde budete mať opäť možnosť relaxovať na svojej dovolenke na Kanárskych ostrovoch na krásnych plážach. V pútnickom meste Teror si môžete pozrieť baziliku Panny Márie z borovice. Ak sa chcete cítiť ako v Benátkach zájdite do Puerto Mogán. Tunajší prístav vyvolávav pocit akoby ste boli v Benátkach.

 

 

 

FuerteventuraFuerteventura

Pri Vašej dovolenke na Fuerteventure si nenechajte ujsť národný park Parque Natural de las Dunas, kde uvidíte krajinu a duny piesku v takom rozsahu, že si budete pripadať ako na Sahare. Netreba zabudnúť na návštevu unikátnej ZOO Oasis park, kde je možné safari na ťavách. Okrem toho sú pripravené šou s roznymi zvieratami ako sú napr. papagáje, tulene, plazi a predstavenie s dravými vtákmi. Návšteva ostrova Lanzarote ponúka prehliadku soľných dolov, Montańas de Fuego – Ohnivé hory a nakoniec prehliadku Haria, údolia tisícich paliem.

 

 

+ Odporúčame navštíviť

Už sme spomínali Barcelonu ako pulzujúce srdce Španielska, ktoré stojí za to, aby ste ho poctili svojou návštevou. Madrid je ďalším mestom, ktoré sa oplatí vidieť. Je to moderné mesto, ktoré ponúka bohaté kultúrne a spoločenské vyžitie. Patrí medzi európske metropoly s vysokým množstvom galérií a múzeí. 

Slnečná Andalúzia patrí medzi najnavštevovanejšie oblasti Španielska. Costa del Sol - alebo Slnečné pobrežie - láka turistov na 300 slnečných dní v roku. Z historických krás sa vyplatí obdivovať Malagu. Vďaka pôsobeniu najrôznejších kultúr zažijete prehliadku skrz kontinenty a storočia. Milovníci umenia vedia, že Malaga je rodiskom významného maliara Pabla Picassa. Nie je preto prekvapením, že v Malage nájdete Picassovo múzeum so stálou výstavou jeho diel. Príjemnou prechádzkou a historickou bodkou je pevnosť Alcazaba s krásnym amfiteátrom.

Veľkým lákadlom pre turistov je aj Mallorca, najväčší ostrov z Baleárskych ostrovov. Hlavné mesto ostrova Palma de Mallorca je historické miesto s úzkymi uličkami, romantickými prístavom a bohatým spoločenským životom. Má svoje vlastné trhy, sviatky a nezameniteľný životný rytmus.

LanzaroteLanzarote

Tento ostrov je podmanivo krásny - v jeho strede sa nachádza sopečná mesačná krajina (na ostrove samotnom sa nachádza približne 300 sopečných kráterov) a ako kontrast pôsobí sviežosť zelene na severe Lanzarote. Na juhu ostrova nájdete jedny z najlepších pláží a po celom Lanzarote budete mať možnosť obdivovať dômyselné architektonické projekty súznejúce s prírodou, ktorých autorom je César Manrique.

Z letovísk na Lanzarote stojí za zmienku určite Costa Teguise (luxusné letovisko, kde občas trávia dovolenku na Kanárskych ostrovoch aj španielska kráľovská rodina), Barcelo Lanzarote (vhodný skôr pre rodiny s deťmi tráviaci dovolenku pri bazéne alebo pre milovníkov golfu), letovisko Puerto del Carmen (turisticky najfrekventovanejšie živé letovisko, 12 km dlhá pláž a všetky dostupné služby).

 

 

TenerifeTenerife

Tenerife je najväčší z Kanárskych ostrovov a na svojej dovolenke tu máte možnosť okrem dlhých pláží vidieť aj pôsobivé hory a pamiatky.

Na Tenerife sa nachádzajú luxusné rezorty ako Grand Hotel Bahía del Duque Resort alebo rezorty vhodné pre rodiny s deťmi vďaka blízkemu akvaparku ako je Aparthotel Villa Tagoro. Zaujímavým rezortom je Hotel Hotetour Bahia Flamingo, ktorý má vďaka svojej polohe pod skalami zvláštnu mikroklímu teplejšiu ako zvyšok ostrova. Pri hoteli je tiež nádherná pláž s čiernym pieskom, ktorá bola vďaka svojej pôsobivosti ocenená aj v rámci EÚ.

 

 

 

Gran CanariaGran Canaria

Gran Canaria je až tretí najväčší ostrov z Kanárskych ostrovov, ale napriek tomu na ňom žije zhruba celá polovica populácie. O Gran Canarii sa hovorí, že je to v podstate zmenšený kontinent - zelený sever, hornatý stred a púšte na juhu ostrova. Na Gran Canarii budete mať na svojej dovolenke pocit, že sú tu stále tajné miesta k objaveniu.

Najväčším letoviskom na Gran Canarii je Maspalomas, kde môžete očakávať typicky africkú scenériu so zlatistým pieskom na plážach a nekonečnými pieskovými dunami. V tomto letovisku sa nachádza cez 500 hotelov a je tu tiež veľký zábavný park Holiday World. Milovníkom golfu možno odporučiť päťhviezdičkový hotel Riu Grand Palace Masalomas Oasis, v ktorého blízkosti sa nachádza 18-jamkové ihrisko. Pri hoteli je tiež krásna promenáda s kaviarňami a obchodmi.

 

 

FuerteventuraFuerteventura

Druhý najväčší kanársky ostrov Fuerteventura je známy pre svoje pláže, a to celkom správne. Kilometre dlhé pláže na Fuerteventure majú krásny jemný zlatý piesok a vďaka svojej geografii a stabilným poveternostným podmienkam je toto miesto rajom pre milovníkov vodných športov, windsurfingu a surfingu obzvlášť. Vnútrozemie ostrova opäť ukazuje svoj sopečný pôvod, mimo skál tu uvidíte i oázy s palmami a veľké stáda kôz.

Z letovísk na Fuerteventure stojí za zmienku Costa Calma, kde okrem luxusných hotelov nájdete aj pravdepodobne najkrajšiu pláž - Playa del Sotavento. Pre rodiny s deťmi je vhodný trojhviezdičkový hotel Sunrise Mónica Beach, ktorý leží priamo na pláži s pozvoľným vstupom do vody, ponúka vyžitie pre deti i večerný program a to všetko za príjemnú kombináciu kvality a priaznivej ceny. Pre golfistov je vhodný štvorhviezdičkový hotel Elba Sara, v ktorého blízkosti leží ihrisko a ktorý je preslávený pre svoju výbornú kuchyňu.

La PalmaLa Palma

Prezývaný "Krásny ostrov", svieža La Palma je najzelenejším ostrovom z Kanárskych ostrovov. Vďaka svojej zeleni je skvelým miestom pre aktívnu dovolenku, či už pešiu alebo cyklistickú. Na severe ostrova opäť nájdete skôr zeleň a lesy, kdež to na juhu Vás bude čakať mesačná sopečná krajina.

Dominantou ostrova La Palma je kráter sopky La Caldera de Taburiente, v ktorej okolí sa nachádza národný park. Táto oblasť je vhodná pre pešiu turistiku, na svojej dovolenke tu máte možnosť voľby rôznych chodníkov podľa obtiažnosti. Ostrov La Palma je rajom pre astronómov alebo amatérských pozorovateľov nočnej oblohy, vďaka svojej väčšinou bezoblačnej atmosfére ponúka na pozorovanie ideálne podmienky. Vďaka úsiliu niekoľkých krajín tu pracuje najväčší teleskop na svete.

 

 

Vyberte si svoju dovolenku v Španielsku

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.