Spojené arabské emiráty

Detail štátu

Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty - transparent

Ponúkame 312 ubytovacích kapacít za cenu 307 € - 23 223,53 €.

Doba letu 5:30 h (Viedeň) 6:00 h (Mníchov)
Časový posun GMT + 4 (voči SR +2 letný čas, +3 zimný čas)
Mena dirham (AED)
Víza V prípade ciest do SAE (teda aj Dubaja) za akýmkoľvek účelom platí vízová povinnosť pre občanov SR. O vstupné vízum je možné požiadať na veľvyslanectve SAE vo Viedni (Peter Jordanstrasse 66, A-1190 Wien, Tel .: + 43-1-3681455, Fax: + 43-1-3684485). Odporúčame na veľvyslanectvo do Viedne najskôr zavolať a informovať sa na detaily. Vybavovanie žiadostí týmto spôsobom je však spravidla zdĺhavé a s neistým výsledkom. Žiadateľ môže byť odkázaný na nutnosť sprostredkovanie žiadosti o víza cestovnou kanceláriou. Turistická aj návštevné víza SAE sú udeľované iba ako jednorázové. Pri opustení územia SAE ich platnosť zaniká bez ohľadu na vo víze vyznačenú dobu platnosti. Toto je potrebné mať na zreteli napr. Pri plánovaných výletoch zo SAE do susedného Ománu (Ománsky víza na rozdiel od emirátských môžu českí občania získať na hraničnom prechode). Pokiaľ nebude mať návštevník pri návrate z Ománu do SAE vybavené nové vízum, nebude mu emirátskými orgánmi umožnený opätovný vstup do SAE. Od r. 2008 je možné získať na území SAE, nie teda v SR ani na Veľvyslanectve SAE inde v zahraničí, taktiež tzv. Business multiple entry visa, ktoré je platné 6 mesiacov od dátumu vydania a oprávňuje jeho držiteľa opakovaným cestám do SAE s dĺžkou jednotlivého pobytu max. 30 dní. UPOZORNENIE: Osobám, ktoré navštívili Izrael a z ich cestovného pasu toto vyplýva, hrozí, že im nebude povolený vstup do SAE!

 

Jumeirah Beach Krajina šejkov, mora a luxusu láka svojimi krásami, pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz v živote.

 

Emirát Dubaj leží na Arabskom polostrove v Perzskom zálive a je svojimi 3885 km2 a 1,32 mil. obyvateľmi po Abú Dhabí druhým najväčším emirátom Spojených arabských emirátov. Hlavným centrom emirátu je mesto Dubaj. Dubaj sa koncom minulého storočia stal synonymom úspechu, bohatstva a luxusu, často je označovaný ako mesto zlata. Hnuteľnosť Dubaja však nevyplýva z ropného a plynového bohatstva (na celkových štátnych výnosoch Dubaja sa podieľa len 6%), ako je v tejto oblasti obvyklé, ale z finančníctva, obchodu s nehnuteľnosťami a turistiky. Najmä v posledných rokoch tento emirát výrazne a stále viac investuje do luxusných rezortov, ktoré lákajú klientov s najnáročnejšími požiadavkami na svoju dovolenku.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky v Dubaji?

Najlepší čas na dovolenku alebo inú návštevu Dubaja (Dubaja) alebo Spojených arabských emirátov všeobecne je od októbra do novembra a potom od februára do marca, kedy sa teploty držia medzi 20-30 ° C a vlhkosť vzduchu je na prijateľnej úrovni. Aj keď sa všeobecne tvrdí, že mesiace december a január sú ideálne na trávenie dovolenky v Dubaji, bolo počasie počas posledných sezón v tomto období nepredvídateľné, s často zatiahnutou oblohou a celkovo pochmúrnou náladou.

December a január je tiež možné považovať za hlavnú sezónu, kedy sa koná väčšina festivalov, športových podujatí a konferencií, čo sa prejaví na cenách hotelov v Dubaji a nutnosti tieto hotely v Dubaji rezervovať s veľkým predstihom.

V Dubaji panuje horúce a občas aj vlhké podnebie (pri extrémnom teple je klíma suchá) s teplotami držiacimi sa dlhodobo nad 40 ° C. Zrážky sú v Dubaji zriedkavé a spravidla prebehnú počas mesiacov január, február a marec. Výnimočne ale môže v Dubaji prísť aj prívalový dážď, keď počas 24 hodín naprší aj 150,2 mm.

Ak máte možnosť voľby termínu svojej dovolenky v Dubaji, vyhnite sa mesiacom, kedy prebieha ramadán: ak prípadne môžete: iftar (prelomenie pôstu po západe slnka) je síce zábava a je to skvelý spôsob, ako spoznať miestnych obyvateľov a ich zvyky, ale zároveň musíte byť pripravení na nevyspytateľné úradné hodiny a nemožnosť sa najesť alebo napiť na verejnosti počas dňa.

+ Bezpečnostná situácia v Dubaji

Bezpečnostná situácia je v SAE veľmi stabilná. Drobných kriminalít sa netreba obávať ani v neskorších nočných hodinách. Za spáchanie trestného činu sú tu vymeriavané tvrdé a nekompromisné tresty. Za krádež hrozí useknutie ruky, za násilný trestný čin trest smrti, napr. v podobe ukameňovania, vysoké tresty sa vymeriavajú pašerákom drog a šíriteľom pornografie. Za priestupky, ktoré spácha cudzinec, je z krajiny vykázaný.

Pri dodržiavaní základných pravidiel hygieny sa netreba obávať nákazy z potravín. K pitiu je však najlepšie užívať balenú vodu.

+ Cestovateľské tipy

Vhodným obdobím pre návštevu SAE sú jarné mesiace marec, apríl, máj a jesenné mesiace október, november a december, kedy teploty nedosahujú extrémne hodnoty, ale sú stále dostačujúce (okolo 30 stupňov) pre trávenie dní na pláži i pre poznávanie miest. Mimo to sa v túto dobu koná mnoho zaujímavých akcií.

S platnosťou od 22. 3. 2014 bola SR zaradená do zvýhodneného vízového režimu SAE nazývaného „visa on arrival“. Držiteľom cestovného pasu SR je pri vstupe do krajiny udelené bezplatné vízum do cestovného pasu oprávňujúce k pobytu na 30 dní. Podmienkou udelenia „visa on arrival“ je cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od vstupu do Spojených arabských emirátov. Miestna mena je Emirátsky dirham /AED/, kurz 1 EUR = 4.5446 AED.

Miestne kuchyňa je veľmi rôznorodá. Okrem typických arabských jedál tu nájdete všetko - európsku, indickú, ázijskú kuchyňu, rozšírené sú aj „fast food" reštaurácie známych sietí. Reštaurácie sú rôznych úrovní, od najluxusnejších až po občerstvenie na ulici. Ak sa chcete najesť čo najvýhodnejšie, odporúčame navštíviť niektorý z obchodných domov (shopping mall), kde je na výber množstvo podnikov prevažne v americkom štýle. Vo štvrti Dubai Marina je nová promenáda „The Walk" s množstvom nových reštaurácií. V hoteloch je na výber väčšinou niekoľko reštaurácií rôznych úrovní.

Skvelý spôsob, ako prežiť slnečný deň plný zábavy, je navštíviť jeden z vodných parkov. Vodné parky sú na veľmi vysokej úrovni a ponúkajú dokonalý relax pre všetky vekové kategórie. Ideálne pre rodiny s deťmi - vyskúšajte Kidzaniu, Dubaj Akvárium, Dubaj Autodrom, iFLY, lyžovanie v Ski Dubaj, alebo si vychutnajte očarujúci výkon Dubajskej fontány. Všetko to, a ešte oveľa viac pre ideálnu rodinnú dovolenku.

+ Najnavštevovanejšie miesta v Emirátoch

Spojené Arabské Emiráty – krajina, v ktorej nie je nič nemožné. Jednoznačne najväčším lákadlom pre turistov je najväčší a bezpochyby najbohatší emirát Abu Dhabi. Toto  rušné veľkomesto je hlavným mestom SAE. Druhým najväčším a najbohatším je Dubaj, ktorý ponúka kontrast luxusu a výdobytkov modernej doby s pohľadom na historické miesta a budovy. Dubaj je doslova perlou Spojených Arabských emirátov – nájdete tu prekrásne pláže s jemným bielym pieskom, priezračné modrozelené more i nádherný podmorský svet plný neobyčajných druhov rastlín a živočíchov. Dýchne tu na vás však i história starých arabských domov a mešít.

+ Obľúbené miesta a letoviská v Emirátoch

Burj Al ArabBurj Al Arab

Tento div modernej architektúry a superluxusný hotel (prvý hotel na svete so 7 hviezdičkami) vyrástol v Dubaji, druhom najväčšom meste Spojených arabských emirátov, v decembri 1999. Krátko po svojom slávnostnom otvorení 1. decembra 1999 začal byť označovaný ako prvý "sedemhviezdičkový hotel" na svete.

S výškou 321 metrov je aj najvyšším svetovým hotelom. Leží na umelom ostrove asi 260 metrov od pláže Džumeríja (Jumeriah) a s pevninou ho spája súkromná cesta. Tvarom pripomína lodnú plachtu, v 28. poschodí na strane privrátenej k pevnine má vlastný heliport a vo výške 200 metrov je na strane odvrátenej vyhliadková reštaurácia s výhľadom na celý Perzský záliv.

 

 

 

Atlantis, the PalmAtlantis, the Palm

Hotel sa nachádza na najväčšom umelo vybudovanom ostrove na svete, Palm Island Jumeriah. Tento unikátny hotel bol vybudovaný po vzore rezorte Atlantis v Nassau na Bahamách. Jeho dominantou je jedno z najväčších morských akvárií, v ktorom žije vyše 70 000 morských živočíchov a rastlín, súčasťou akvária je stratené mesto Atlantída, kde nájdete nespočetné množstvo antických kópiám pamiatok, kópie Mayskej Pyramídy. Ďalšou veľkou atrakciou je Delfínia zátoka, kde si môžete zaplávať s delfínmi alebo šmýkačka vedená skrz presklený bazén. Je to ideálne miesto pre luxusnú dovolenku v Dubaji s požitkami, ktoré boli až donedávna z ríše snov.

Umelý ostrov Palm Jumeirah v Dubaji, na ktorom Atlantis stojí, je v tvare palmy. Skladá sa z kmeňa, koruny so 17 vetvami a obopínajúcim ostrovom v tvare polmesiaca, ktorý tvorí 11 kilometrov dlhý vlnolam. Ostrov má rozlohu 5x5 kilometrov a jeho celková plocha je väčšia ako 800 futbalových ihrísk. Vybudovaním tohto ostrova sa fakticky zdvojnásobila dĺžka pobrežia Dubaja.

+ Odporúčame navštíviť

Dokonalým lákadlom pre turistov je určite Dubaj. Zábava, nočný život, bohaté športové vyžitie, slnenie sa na piesočnatej pláži, ležérne oblečenie, ale i najnovšia západná kultúra a najpokrokovejšie vymoženosti techniky, to všetko je v Dubaji na dennom poriadku. Jednou z mnohých turistických vychytávok je aj najvyšší hotel na svete, ktorý má okrem unikátnych 321 metrov aj jedinečný dizajn v podobe plachetnice, ktorá sa pre Dubaj stala rovnakým symbolom ako Eiffelova veža pre Paríž alebo Socha slobody pre New York.

Mesto Dubaj sa skladá z dvoch častí. Z Deiry a Bur Dubaja. Deira sa preslávila hlavne najväčším trhom so zlatom na svete, kde sa údajne predá za jeden deň až tona tohto vzácneho kovu. Bur Dubaj je zasa moderným obchodným a ekonomickým centrom krajiny, kde sa ale aj napriek mohutnej výstavbe zachovali prekrásne pôvodné stavby ako napríklad najstaršia zachovaná budova, pevnosť Al Fahidi Fort. Okrem mostov sa z jednej časti do druhej môžete prepraviť drvenými loìkami abrami. Ak prahnete po histórii, určite navštívte dubajské múzeum, kde sa dozviete o histórii, tradíciách, kultúre a prírode celého emirátu.

Pláže sú dlhé piesočnaté so svetlým pieskom. Sú súkromné i verejné. Privátne patria jednotlivým hotelom (sú pravidelne udržiavané a čistené, za ležadlá so slnečníkmi hoteloví hostia neplatia), ostatné sú prístupné každému (platí sa poplatok za ležadlo so slnečníkom). Mestské hotely väčšinou zdarma zabezpečujú kyvadlovú dopravu na upravené pláže s vybudovanou infraštruktúrou občerstvenia, reštaurácií a vodných športov (platí sa vstupné).

DeiraDeira

Deira je starobylou časťou Dubaja, ktorá zostala v priamom kontraste s modernou časťou mesta zažívajúcou tak prevratný rozvoj. Štvrť samotná je plná arabských kaviarní, indických alebo arabských reštaurácií a malých obchodíkov. Je to raj pre milovníkov nákupov a zjednávania, je tak ľahké sa na tomto čarovnom mieste nechať pohltiť počas Vašej dovolenky v Dubaji. Súčasťou Deire je aj zlatý trh podrobnejšie popísaný nižšie.

 

 

 

 

 

Zlatý trhZlatý trh

Vedľa architektonicky skvostných luxusných hotelov je pre Dubaj vôbec najtypickejší tzv. Zlatý trh. V jednej uličke krytou drevenou strechou sa tesná nespočet obchodov a obchodíkov tiahnucich sa, kam až oko dovidí.

Za sklenenými výkladmi je vystavený nespočet zlatých šperkov, ktoré si môžete odviezť zo svojej dovolenky v Dubaji ako suvenír za tak dobrú cenu, ako dobré sú Vaše vyjednávacie schopnosti. Je možné tu zakúpiť najrozmanitejšie druhy šperkov rôznej kvality vyrobené nielen z tradičného zlata, ale aj z bieleho či trojfarebného zlata. V prípade, že netúžite po už spracovaných šperkoch, máte možnosť si z Dubaja odviezť aj zlaté tehličky alebo prúty.

 

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku v Emirátoch

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.