Spojené štáty americké

Detail štátu

Spojené štáty americké Spojené štáty americké - transparent

Ponúkame 0 ubytovacích kapacít za cenu - .

Doba letu 10:20h (Viedeň)
Časový posun GMT-5 až -10 (voči SR -6 až -12 (11))
Mena americký dolár (USD)
Víza S účinnosťou od 17. novembra 2008 je Slovenská republika zaradená do bezvízového programu Spojených štátov amerických (Visa Waiver Program, skrátene "VWP"). Od tohto dátumu môžu občania SR prísť do USA buď bez víz alebo môžu ako doposiaľ cestovať za doterajších podmienok a použiť platné vízum. Pre cestovanie do USA bez víz musí každý cestujúci, vrátane maloletých detí, vyplniť registračný formulár ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) a mať vlastný platný ePas (cestovný pas so strojovo čitateľnými údajmi a nosičom dát s biometrickými údajmi) . Registráciu v rámci ESTA (Electronic System of Travel Authorization) sa odporúča vykonať minimálne 72 hodín pred cestou a registrácia podlieha poplatku 14 USD.

 

Poznajte Big Apple! New York Jedinečná dovolenka v krajine mrakodrapov, popcornu a veľkých áut! Zažijete na vlastné oči pohľad na majestátnu Sochu slobody v New Yorku, nezabudnuteľné miesta, veľkolepé parky, nádherné prírodné javy.

 

Spojené štáty ležia na severoamerickom kontinente a z východnej strany sú obmývané Atlantickým oceánom a zo Západu Tichým oceánom. Na severe je ich susedom Kanada (najdlhšia nestrážená hranica na svete) a na juhu susedí s Mexikom (tu naopak panuje veľmi prísny systém zabezpečenia). V USA nájdete mrazivú oblasť Aljašky, ale aj karibskú pohodu na Floride. Je to krajina mnohých extrémov, neskutočne bohatá a rozmanitá vzhľadom na bohatstvo prírodné a kultúrne.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky v USA?

Vďaka svojej veľkosti a rôznorodej klíme veľmi záleží, do ktorej časti USA sa chystáte vyraziť na dovolenku a aká má byť jej náplň - objavovanie krás Grand Canyonu, relaxácia na plážach Floridy alebo lyžovanie v Aspene. Každá oblasť má inú špecifikáciu, ktorú je nutné vziať do úvahy pri plánovaní Vašej dovolenky v USA.

Hlavná sezóna dovoleniek je samozrejme v lete a začína na Memorial Day (posledný pondelok v máji) a končí na Labor Day (prvý pondelok v septembri). Američania svoju dovolenku čerpajú rovnako ako u nás hlavne v lete vďaka školským prázdninám.

Ročné obdobia v USA sa tiež nestriedajú úplne rovnomerne. Jar (typicky od marca do mája) a jeseň (zvyčajne od septembra do novembra) sú často najlepšie obdobie na cestovanie, avšak jar v oblasti Skalistých hôr a v Sierra Nevade nemusí nastať až do júna - v tom čase už ale napríklad v Texase panuje horúce vyprahnuté leto a v Seattli naopak často prší. Počas zimy žiaria životom luxusné lyžiarske strediská a tiež oblasti na juhu USA ako je Florida.

Vďaka svojej veľkosti leží USA v niekoľkých významných podnebných pásmach. Počasie v Amerike je značne nestále a teplotné výkyvy môžu nastávať dokonca aj niekoľkokrát denne. Severná časť územia leží v miernom pásme, je ale chladnejšie a vlhkejšie ako v Európe. Centrálne roviny a Veľké planiny majú v závislosti od vzdialenosti od Atlantického oceánu ustupujúce množstvo zrážok. Chladnejšie podnebie panuje v oblasti západného pobrežia, ktoré pod vplyvom prúdov Tichého oceánu udržuje teplotu konštantnú. Najchladnejšie zimy nájdeme v Skalistých horách, Sierra Nevade a na Aljaške.

+ Bezpečnostná situácia v USA

Pri letoch do USA a Kanady sú zvýšené bezpečnostné opatrenia. Tieto kontroly sa týkajú elektronických zariadení (mobilné telefóny, tablety, elektronické knihy, notebooky a pod.), ktoré si so sebou cestujúci berú na palubu lietadla. Pri kontrole musí cestujúci preukázať, že zariadenie je možné zapnúť, je funkčné a môže byť použité. V prípade, že zariadenia nie je možné zapnúť, nemôže byť prijaté k preprave. Odporúčame preto všetkým cestujúcim, aby si všetky elektronické zariadenia, ktoré si budú brať na palubu lietadla, plne nabili ešte pred odchodom na letisko. Pri transferovom lete je potrebné dbať na to, aby sa zariadenie úplne nevybilo, možnosti nabitia elektronických zariadení na letisku sú obmedzené.

Spojené štáty sprísnili bezpečnostné opatrenia aj z dôvodu zvýšenej hrozby teroristických útokov. Samozrejme, platí aj v tomto prípade zvýšená osobná bezpečnosť a odporúča sa dávať si pozor na svoje osobné veci: doklady, cennosti, hotovosť, karty, atď.

+ Cestovateľské tipy

Ponúkame vám niekoľko tipov a trikov ako sa najlepšie pripraviť na cestu za oceán tak, aby vaša dovolenka prebehla bez obáv a užili ste si ju čo najlepšie. Ak sa zaregistrujete do programu ESTA /Elektronický systém cestovnej registrácie/, tak môžete vycestovať do USA bez víz za účelom dovolenky, ak vaša cesta neprekročí 90 dní. Potrebujete cestovný pas s biometrickými údajmi, treba si skontrolovať jeho platnosť. Po prílete do USA sa treba pripraviť na rozhovor s imigračným pracovníkom. Zvyčajne trvá cca 5 minút a absolvujete ho na prvom letisku v USA, na ktorom pristanete. Netreba sa stresovať, ale pravdivo odpovedať na otázky napr. o dôvode návštevy USA, dĺžke pobytu, výške finančnej hotovosti, atď. Odporúča sa kontrolovať si akcie na lacné letenky do USA, lebo nie vždy je ich cena výhodná. S ubytovaním nebýva veľký problém, výber najlacnejších kempov až po luxusné hotely je široký. Za noc v hosteli zaplatíte cca 15-30 dolárov, lacný motel alebo hotel zoženiete  od 30-35 dolárov a hotelovú izbu za cca 60 dolárov. Je dobré urobiť si kópie všetkých rezervácií a mať ich vždy po ruke, alebo si ich stiahnuť napr. v PDF do mobilu. Skontrolujte si svoju platobnú kartu vo svojej banke, či má platnosť aj v zahraničí. Pred odletom do USA si nezabudnite aktivovať roaming, bez neho sa vám telefón neprihlási do siete a nikam sa nedovoláte ani nikto vám. Pripravte sa na časový posun, ktorý je o 6-10 hodín menej oproti našej krajine. Pripravte si podrobný plán cesty a spolu s ním pre každý prípad aj záložný program, ak by plán A nevyšiel. Nepodceňte cestovné poistenie, nakoľko náklady za ošetrenie alebo liečbu sú v USA veľmi vysoké. Odporúčame uzavrieť cestovné poistenie doma s vyššími limitmi.

Ak radi navštevujete múzeá, galérie, vybavte si turistický pas, ktorý vám určite ušetrí niekoľko dolárov na vstupoch. Tých rád a tipov je veľké množstvo, preto odporúčame každému záujemcovi o dovolenku či návštevu v USA, aby si čo najlepšie cestu naplánoval ako aj pobyt a vybavil sa potrebnými informáciami.

Pobyt v Spojených štátoch, nech sa rozhodnete už pre ktorúkoľvek časť USA, nie je určite lacná záležitosť. Rozhodne sa však oplatí túto veľmoc vidieť na vlastné oči a tak si zaručiť doživotný zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete.

+ Najnavštevovanejšie miesta v USA

Spojené štáty v nedávnej dobe zaznamenali návštevnosť 32 miliónov zahraničných návštevníkov. Zo všetkých turistov, ktorí navštívili Spojené štáty, bolo 37 % zo západnej Európy.

Najnavštevovanejším mestom v štáte Massachusetts je Boston. Turisti sa zaujímajú hlavne o históriu americkej revolúcie. Taktiež toto veľkomesto ponúka prechádzku po krásnom areáli Harvard, no vynechať by ste určite nemali návštevu reštaurácií, kde vám naservírujú morské plody, ako sú homáre, krevety alebo iné morské príšery.

Chicagu sú najviac vyhľadávanými miestami Millenium Park s rozlohou viac ako 10 hektárov, Centrum mesta – The Loop, Grand park. Toto mesto sa pýši nádhernou architektúrou a luxusnými hotelmi.

Ďalším najviac navštevovaným miestom je samozrejme hlavné mesto USA – Washington. Je obľúbenou destináciou aj pre amerických turistov. Návštevníci tohto veľkolepého mesta by určite nemali vynechať prehliadku National Museum of Women in the Arts.

Texas prekonal také štáty, ako sú IllinoisMassachusetts, a stal sa šiestym najnavštevovanejším štátom v USA. Mestá ako Houston a Dallas sú najnavštevovanejšími.

Houston je často označované turistami aj ako mesto kontrastov. Centrum mesta je moderné, pôsobivé, ale ak zídete z diaľnice, tak vášmu pohľadu neuniknú schátralé domčeky.

Najväčším lákadlom turistov v štáte New Jersey je mesto New York. Rozprestiera sa v ústí rieky Hudson – je tvorený 5 mestskými štvrťami, Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Ponúka stovky atrakcií a miest, ktoré sa oplatí vidieť.

+ Obľúbené miesta a letoviská v USA

New YorkNew York

New York nazývaný tiež ako Veľké Jablko bol vždy vnímaný ako miesto, kde sa stýka nepreberné množstvo kultúr, kde je sústredené obchodné centrum celej USA, kde ulice žiaria životom v akúkoľvek dennú či nočnú dobu a kde sa čnú mrakodrapy až do neba. Pri teroristických útokoch 11. septembra 2001 New York prišli o svoju dominantu, známe Dvojičky (World Trade Center), na ich základoch (tzv. Ground Zero) už ale vyrastá nová stavba Veže slobody a pamätníka obetiam útokov. V súčasnej dobe v tejto metropole žije vyše 8 miliónov obyvateľov.

 

 

 

 

 

Washington D.C.Washington D.C.

Hlavné mesto USA ponúka veľa turisticky atraktívnych miest. Je zaujímavé, že na jeho území nie sú postavené žiadne mrakodrapy v štýle Manhattanu, pretože platí nariadenie, že žiadna budova postavená v District of Columbia nesmie byť vyššia ako budova Kongresu. V D.C. sa tak nachádzajú prevažne budovy verejných inštitúcií, administratívne budovy a veľké množstvo pamätníkov a múzeí.

 

 

 

 

 


 

FloridaFlorida

Florida je jedným zo štátov Únie a nachádza sa na juhovýchode USA. Je štátom večného tepla, jej meno znamená španielsky "kvetinový" a je to štát obľúbený pre svoje krásne pláže, golfové ihriská a zábavu. Centrá turistického ruchu na Floride sú najmä veľkomestá Miami, Tampa Bay a Orlando.

V samotnom Miami je citeľný vplyv španielsky hovoriaceho etnika, je to mesto plné najlepších klubov na svete, krásnych pláží s bielym pieskom a zároveň je to výborná predvolená destinácia pre okružné plavby po Karibiku so spoločnosťou Carnival.

 

 

 

 

KaliforniaKalifornia

Kalifornia, pre mnohé krajiny pravého Amerického sna, je tretím najväčším, najľudnatejším a zrejme ekonomicky najbohatším štátom Únie. Západ tohto štátu je obmývaný Pacifikom a panuje tu príjemná subtropická klíma , východná časť je ohraničená púšťami, pohorím Sierra Nevada a nachádza sa tu aj asi najviac nehostinné miesto v USA - Údolie smrti, kde priemerné teploty presahujú 50 stupňov Celzia.

 

 

 

 

 

Las VegasLas Vegas

Mesto hazardu, neresti, splnených snov i tragických osudov. Toto svetoznáme mesto sa nachádza v púšti v štáte Nevada. Centrom mesta sa tiahne Las Vegas Boulevard alebo tiež Las Vegas Strip, okolo ktorého sa nachádzajú nablýskané, okázalé a pompézne nazdobené kasína a hotely. Najznámejšie kasína a hotely sú Wynn Las Vegas, Bellagio, MGM Grand Hotel Casino alebo Ceasar 's Palace. Niektoré z týchto hotelov slúžili ako kulisy pre hollywoodske filmy Dannyho parťáci alebo Vo štvorici po opici. V okolí Las Vegas sa nachádza aj veľký počet golfových ihrísk, na svojej dovolenke tak máte možnosť sa riadiť heslom "golf & Gamble" a po relaxácii pri športe džentlmenov to rozbehnúť v úžasných kluboch alebo pokúsiť šťastenu v centre svetového hazardu.

+ Odporúčame navštíviť

Kto sa rozhodne pre návštevu USA, určite by nemal obísť Niagarské vodopády, ktoré svojou veľkoleposťou a nádherou lákajú tisíce turistov. Niagarské vodopády patria k hlavným atrakciám USA i Kanady. Aj preto asi nikoho neprekvapí, že túto lokalitu ročne navštívi približne 10-11 miliónov turistov ročne. Medzi turistami je mnoho novomanželských párov, práve preto sa táto oblasť nazýva „Honeymoon capital of the world“, t.j. hlavné mesto medových týždňov. Je zaujímavé ich vzhliadnuť napríklad aj vo večerných hodinách, kedy sú nádherne vysvietené. Predovšetkým počas festivalu Winter Festival Lights sa okolie rozžiari miliónmi svetiel.

Los Angeles – mesto anjelov sa doslova hemží po celý rok množstvom návštevníkov. Mesto vytvárajú pláže a štyri mestské obvody: Downtown, Hollywood, Valleys, Westside. Z mesta Santa Monica s nádhernými plážami a malomestskou atmosférou vedie do L.A. diaľnica, po ktorej sa prepravujú hviezdy šoubiznisu do Hollywoodu. V L.A. sa nachádzajú slávne múzea, akými sú Los Angeles County Museum of Art, v ktorom sa nachádza obsiahla zbierka zo života Divokého západu, ázijské a umenie blízkeho východu, markantný Japonský pavilón; Múzeum súčasného umenia na Kalifornskom námestí; a múzeum Wells Fargo, ktoré uchováva 130 ročnú Západnú históriu. Tance, klasickú hudbu, súčasnú, miestnu, hot a cool, rock, rap, blúz a džez môžete počuť po celom meste.

New YorkNew York

Čo nezabudnúť navštíviť v New Yorku? Napríklad Manhattan s dominantnými mrakodrapmi, legendárny Empire State Building (kedysi najvyššia budova sveta), Sochu slobody (dar Francúzska v roku 1886), Ellis Island (tadiaľ vstúpilo do USA počas 30 rokov asi 80 miliónov prisťahovalcov), burzu na Wall Street, typicky gospelovú bohoslužbu v Apollo Theater v Harleme, neóny a životom bijúce Time Square, zápas NHL NY Rangers v Madison Square Garden, koncert v prestížnej Carnegie Hall, prechádzku v oáze pokoja v Central Parku, raj luxusných nákupov na 5th Avenue, majestátny Brooklyn Bridge a kultúrou bijúcou Broadway.

 

 

 

 

Washington D.C.Washington D.C.

Čo nezabudnúť navštíviť? Biely dom, tradičné sídlo amerických prezidentov; Capitol, sídlo federálneho parlamentu USA Kongresu; National Mall, park dlhý 1 míľu, ktorý spája Kapitol a Washingtonov monument a ktorý obklopujú múzea Smithsonianovho Inštitúcie; Washingtonov monument, 169 metrov vysoký obelisk na konci Malle; Lincolnov pamätník, vystavaný neďaleko Malle v štýle dórskych chrámov sa sochou sediaceho prezidenta Abrahama Lincolna vo vnútri; Pentagon, legendárne sídlo Ministerstva obrany USA; Arlingtonský cintorín, kde sú pochovaní velikáni histórie USA ako napr. JFK atď.

 

 

 

 

FloridaFlorida

Na Floride sa tiež rozkladá národný park Everglades, kde sa na ploche 610 tisíc hektárov rozkladajú močiare plné aligátorov, pelikánov aj šeliem, ktoré sú prístupné na špeciálne upravených vznášadlách. Zážitkom na Vašej dovolenke na Floride môže byť tiež návšteva Kennedyho Space centrá a Cape Canaveral, odkiaľ štartujú raketoplány s neuveriteľnými svetelnými a zvukovými efektmi. Vaše deti budú naopak nadšené z atrakcií, ktoré im ponúknu postavičky známe z Disneyho filmov vo svetoznámom Disney Worldu.

 

 

 

 

 

KaliforniaKalifornia

Turistické centrá v Kalifornii sú sústredené predovšetkým pri pobreží Tichého oceánu, patrí k nim San Francisco, Los Angeles a San Diego. Počas svojej dovolenky v Kalifornii tak máte možnosť na vlastné oči vidieť legendárny most Golden Gate, prejsť sa starobylou električkou kopcovitými ulicami San Francisca, kde sa na filmovom plátne odohralo bezpočet automobilových naháňačiek, navštíviť filmové štúdiá v Hollywoode, prejsť sa po chodníku slávy (Walk of fame) s viac ako 2000 pamätníkmi hviezd strieborného plátna, kochať sa ruchom a pouličnými umelcami pri promenáde na preslávenej Venice Beach atď. Ak budete chcieť svoju dovolenku v Kalifornii spestriť výletom mimo ruchu veľkomiest, máte možnosť navštíviť impozantný národný park v Yosemite.

 

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku v USA

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.