Sri Lanka

Detail štátu

Sri Lanka Sri Lanka - transparent

Ponúkame 146 ubytovacích kapacít za cenu 905,88 € - 6 356,86 €.

Doba letu 10:30 h (Viedeň) 12:00 h (Mníchov)
Časový posun GMT + 5: 30 (voči SR +3: 30 letný čas, +4: 30 zimný čas)
Mena srí lanská rupia (LKR)
Víza Turistické vízum sa slovenským občanom udeľuje zdarma pri prílete na Srí Lanku. Cestujúci musí preukázať zabezpečenie pobytu (rezervácia hotela a dostatočné množstvo peňazí alebo šekov v minimálnej výške 30 USD na osobu a deň pobytu). Vízum je vo všeobecnosti vydávané k jednému vstupu na dobu pobytu 30 dní.

 

Hotel Mermaid Nechajte sa zlákať krásami tohto rajského ostrova, ktorého meno v preklade znamená „požehnaná žiariaca zem“.

 

Srí Lanka je ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii v blízkosti Indie na ostrove Cejlón. Srí Lanka je často nazývaná Perlou Indického oceánu, a to najmä vďaka rozmanitosti prírody, zveri a vtáctvu a tiež vďaka obrovskému kultúrnemu a historickému dedičstvu. Srí Lanka nie je typickým exotickým letoviskom ponúkajúcim len krásne pláže s palmami a belostným pieskom. Na svojej dovolenke máte unikátnu možnosť skombinovať poznanie s odpočinkom, podniknúť výlety do chladnejšieho vnútrozemia na svetoznámej čajovej plantáži, skúsiť si ťažbu drahých kameňov, vidieť impozantné budhistické kláštory vytesané do skaly, ruiny starobylých miest a palácov, byť v blízkosti stáda slonov alebo v rezervácii pozorovať leopardy. A po náročnom dni plnom zážitkov na Vás čaká zázemie luxusných rezortov a pláž s osviežujúcim morom. Dovolenka na Srí Lanke toto všetko umožňuje.

+ Kedy je vhodné dovolenkovať na Srí Lanke?

Srí Lanka je typickou tropickou destináciou s výraznými rozdielmi medzi obdobím sucha a obdobím dažďov. Definovať takéto obdobie je mierne komplikovanejšie vďaka dvom monzúnom. Od mája do augusta prináša monzún Yala dážď na juhozápadnú polovicu ostrova, zatiaľ čo obdobie sucha tu trvá od decembra do marca. Juhozápadná časť ostrova má najvyššie množstvo zrážok - až 4000 mm ročne. Maha monzún vanie od októbra do januára a prináša dážď na severe a východe krajiny, zatiaľ čo obdobie sucha je v tejto časti Srí Lanky od mája do septembra. Sever a východ Srí Lanky sú pomerne suché oblasti s ročným úhrnom zrážok asi 1000 mm. Na Srí Lanke sa tiež vyskytuje tzv. Medzimonzúnové obdobie v októbri a novembri, keď sa dážď môže objaviť v akejkoľvek časti ostrova.

Colombo a nižšie položené pobrežné oblasti majú priemernú teplotu 27 ° C. V meste Kandy (nadmorská výška 500 m) je priemerná teplota 20 ° C, zatiaľ čo na vysočine v okolí Nuwara Eliya (nadmorská výška 1889 m) už priemerná teplota dosahuje len 16 ° C . Teplota mora sa drží okolo 27 ° C po celý rok.

Čisto s pohľadom na klímu trvá najsuchšie (a najlepšie) obdobie na Srí Lanke od decembra do marca na západnom pobreží, južnom pobreží a v oblasti Hill Country, a od apríla do septembra je najlepší čas pre návštevu starobylých miest a celého východného pobrežia.

Mesiace december až marec sú tiež mesiace, kedy na Srí Lanke trávi svoju dovolenku väčšina zahraničných turistov.

Prelom júla a augusta je dobou pre Kandy Esala Perahera, 10-dňový festival uctenie posvätnej relikvie - Budhovho zubu, a tiež čas festivalu Kataragama na juhu krajiny. V oboch mestách je počas trvania festivalov veľmi ťažké nájsť voľné hotelové kapacity, dbajte preto prosím na skorú rezerváciu.

Špecifikum podnebia na Srí Lanke spočíva napríklad aj v tom, že v akýkoľvek okamih je možné nájsť pláž, kde je krásne počasie, záleží len na jej polohe v rámci krajiny. Počasie nedodržiava striktné pravidlá, aj keď sa často zdá, že prší tam, kde by malo byť slnečno a naopak. Na druhú stranu sú prehánky intenzívne, ale za to krátke, po daždi o chvíľu už niet ani pamiatky a čaká Vás len svieži vzduch.

+ Bezpečnostná situácia na Srí Lanke

Stredná a južná časť Srí Lanky je bezpečná – za najmenej rizikové sa označujú prímorské letoviská na juh od Colomba, stred ostrova a historické mestá Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura. Celkovo je ale možné do všetkých turistických oblastí vycestovať bez obáv. Čo si ale musíte uvedomiť je to, že domorodci považujú turistov za zdroj peňazí. Nebudú sa vás snažiť vyslovene fyzicky okradnúť, ale budú vám účtovať vyššie ceny ako domácim a budú vám ponúkať služby, ktoré vlastne ani nepotrebujete.

Čo sa týka dopravy, na Srí Lanke je autobusová doprava čiastočne alebo úplne privatizovaná. Autobusy jazdia na diaľkových aj miestnych trasách a ich kvalita sa líši spoj od spoja. Existujú tu tri rôzne vlakové triedy. Najluxusnejšia je samozrejme prvá trieda s plne klimatizovanými vozňami. Ceny sú rovnako ako pri autobusovej doprave pomerne priaznivé. V poslednom čase stále viac turistov na Srí Lanke využíva možnosť cestovať po ostrove požičaným autom alebo motocyklom, potrebujete ale medzinárodný vodičský preukaz. Aj v tomto prípade sa ceny pohybujú v prijateľných úrovniach. hladinách. Najvyššou povolenou rýchlosťou v obci je 52 km/h, mimo obec potom 72 km/h. Na Srí Lanke sa jazdí vľavo.

+ Cestovateľské tipy

Ak sa rozhodnete navštíviť krajinu, v ktorej existujú schody do neba, je potrebné myslieť aj na základné očkovanie proti žltačke, tetanubrušnému týfusu. Na Srí Lanku budete potrebovať víza, ktoré stoja asi 30 dolárov. Je možné si ich zriadiť aj priamo na letisku po prílete na Srí Lanku.

Typické Srí Lanské jedlo je Srí Lanské rice & curry. Môžete si zvoliť kuracie, rybacie alebo s krevetami. Okrem ryže a mäsa dostanete ešte minimálne ďalšie štyri ingrediencie v miskách bokom. Každá reštaurácia pripravuje niečo iné, ale chuťovo sú ingrediencie v zásade veľmi podobné. Okrem tohto typického pokrmu si môžete na Srí Lanke pochutiť na rôznych iných pokrmoch, ktoré sú ale tiež väčšinou z ryže alebo nudlí a z mäsa.

Na Srí Lanke sa platí Srí Lanskou rupiou. Kurz je približne 150 rupií za 1 euro. Ceny na Srí Lanke sú veľmi nízke. Dovolenka v ázijskej krajine vás vyjde neporovnateľne lacnejšie ako v Európe.

Srí Lanka ma úžasné pláže. Pokiaľ si chcete chvíľu užiť pohodu a oddýchnuť si na pláži, tak vhodnými miestami sú napríklad Mirissa, Weligama alebo Tangalle. Všetky tri miesta sú relatívne blízko pri sebe, dá sa tam opaľovať, plávať, ale aj surfovať, či sa ísť pozrieť na veľryby. Perla Indického oceánu vám už teraz otvára svoju náruč!

+ Najnavštevovanejšie miesta na Srí Lanke

Srí Lanka – miesto, o ktoré sa delia štyri náboženstvá a veriaci lipnú k nemu rovnakou silou. Tisíce turistov aj pútnikov navštevuje Adamov vrch- vrchol, kde si náboženstvá podávajú ruky. Podľa kresťanov práve tu zostúpil Adam na zem po vyhnaní z raja. K tejto verzii sa prikláňa aj Korán. Nech už je to akokoľvek, faktom ostáva, že Adamov vrch je najnavštevovanejším posvätným miestom na Srí Lanke a vo svete vôbec.

+ Obľúbené letoviská na Srí Lanke

AhungalaAhungala

V letovisku Ahungala sa nachádzajú hotely priamo na pláži. Je to malá rybárska dedinka kde žijú chudobnejší obyvatelia Sri Lanky. Nachádza sa 75 km od hlavného mesta Colombo. V tejto oblasti je ideálne miesto pre pokojnú dovolenku.

 

 

 

 

 

 

BentotaBentota

patrí medzi najznámejšie letoviská na Sri Lanke a leží južne od Colomba. V Bentote je jedna z najkrajších pláží západného pobrežia. Je tu mnoho obchodíkov a reštaurácií. Na rieke Bentota, ktorá oddeluje Bentotu od Beruwely sú rôzne ponuky vodných športov. V blízkosti sú korytnačie liahne.

 

 

 

 

 

 

BeruwelaBeruwela

Letovisko od Bentoty oddeľuje rieka Bentota. Rybárska dedinka sa nachádza 56 km od Colomba a pýši sa nádhernou plážou so zlatistým pieskom. Patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vzhľadom na možnosti vodných športov, šnorchlovanie a potápanie.

 

 

 

 

 

 

HikkaduwaHikkaduwa

Vynikajúce miesto pre surfistov. Pýši sa množstvom vodných športov, je tu koralový útes. Koralové dno môžete vidieť ak si zapožičiate loď s priehľadným dnom. Tiež si môžete zarybárčiť. Od hlavného mesta sa nachádza asi 2 hodiny cesty autom.

 

 

 

 

 

KalutaraKalutara

Južne najbližšou cestou asi 40 km z Colomba sa dostanete do letoviska Kalutara. Kedysi bolo mestečko najviac preslávené obchodovaním s arabmi a vývozom korenia. V súčasnosti nie je ešte Kalutara preplnená turistami a rezortami, pláže sú naturálne a nedotknuté. V Kalutare nájdete množstvo chrámov a mešít, ktoré môžete navštíviť v rámci prechádzky.

 

 

 

 

 

KoggalaKoggala

Je miesto obklopené tropickou zeleňou s najjemnejším pieskom na pláži. Nachádza sa na južnej strane ostrova, kde je ideálny čas na strávenie dovolenky v každom ročnom období vzhľadom na to, že sa tu málo vyskytujú dažde.

 

 

 

 

 

 

MarawilaMarawila

Stredisko sa nachádza 35 km severne od hlavného mesta Colomba. Odporúčame pre zákazníkov, ktorí vyhľadávajú kľudnú dovolenku v blízkosti prírodnej lagúny. Zaujímavosťou je, že Holanďania sem priviezli kresťanstvo z dôb kolonizácie.

 

 

 

 

 

 

NegomboNegombo

Patrí medzi navštevované miesta pre svoju históriu. Je blízko letiska a významné rôznorodými ponukami morských špecialít. Gurmaní si tu prídu na svoje. Príjemné rušnejšie letovisko.

 

 

 

 

 

 

 

UnawatunaUnawatuna

Mestečko plné zvláštnych legiend, ktoré si pamätá holandských moreplavcov. Nachádza sa blízko stredísko Hikkaduwa aj Galle 2 hodiny cesty od Colomba. Tak ako aj mnohé iné letoviská aj Unawatuna je bývalou rybárskou dedinkou, pýši sa najtyrkysovejšou vodou z celej Sri Lanky. Nájdete v blízkosti vraky lodí, môžete navštíviť holandké pamiatky napr. "Bathfield House", mnoho barov, reštaurácií.Príjemné rušnejšie letovisko.

 

 

 

 

+ Odporúčame navštíviť

Je určite viacero dôvodov, prečo navštíviť práve túto krajinu. Jedným z nich je nádherná príroda a v nej voľne žijúce zvieratá – slony, opice, srnky, buvoly, vtáky. O romantiku sa postarajú nádherné pláže – pohoda, hudba, svetlá, drinky a jedlo. Ďalším lákadlom sú sochy budhov v rôznych veľkostiach aj polohách. Nájdete tu veľkých i malých, sediacich i ležiacich budhov a ten pohľad určite stojí za to! A ak radi spoznávate nové kultúry, tak tu si tiež prídete na svoje! Srí Lanka vám ponúkne zážitok svojej kultúry, ktorá sa od tej našej – európskej pomerne odlišuje. Kto miluje hory a vrchy, je preňho Srí Lanka ako stvorená.

SigiriyaSigiriya

Sigiriya čiže Levia skala (podľa pôvodného vstupu do paláca s obrovskou plastikou tlamou leva) je bezpochyby jednou z najúžasnejších pamiatok na Srí Lanke. Jedná sa o impozantný masív, ktorý čnie nad okolitou džungľou do výšky cca 200 m. Na tejto skale bol pôvodne v 5 st.nl vybudovaný kráľovský palác pre obdobie dažďov a v okolí úpätí skaly potom bol vybudovaný palác pre obdobie sucha spoločne s rozsiahlymi parkami, halami a budovami pre služobníctvo. Do dnešných dní sa zachovali časti palácov, ktoré sú postupne odkrývané. Na Sigiriya je fascinujúca jej technická dokonalosť, najmä systém zavlažovania a klimatizácie (!) Vedúcej z rezervoáru na skale, vnútrom skaly, potrubím a kanálmi ďalej do záhrad. Na skale boli tiež reštaurované nádherné fresky žien, ktoré sa vraj za ideálneho počasia zrkadlia na hladine umelých jazier. Z vrcholku skaly je navyše možné dohliadnuť do veľkej diaľky sa tiahnucej neprerušenej džungle. Celkom právom bola Sigiriya pre svoju úchvatnost zapísaná v roku 1982 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

KandyKandy

Kandy je mesto v Centrálnej provincii Srí Lanky v rovnomennom okrese. Jeho počiatky siahajú do 14. storočia. V meste je sústredené veľké množstvo budhistických chrámov a tiež sa tu koná veľkolepý 10-dňový náboženský sviatok Kandy Esala Perahera. V jednom z chrámov je podľa budhistickej tradície uložený Buddhov zub, jedna z najcennejších budhistických relikvií. V Kandy tiež nájdete nádhernú rozsiahlu botanickú záhradu so stromom, ktorý pokrýva najväčšiu plochu na svete. Celé mesto od roku 1988 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Mimo to tu tiež na centrálnej triede nájdete malú spomienku na domov - predajňu obuvi Baťa.

 

 

 

DambullaDambulla

Jaskynný chrám Dambulla, známy tiež ako Zlatý chrám Dambulla, je chrám ležiaci v centrálnej časti Srí Lanky približne 72 km severne od mesta Kandy. Je to jeden z najrozsiahlejších (až 80 zdokumentovaných jaskýň) a najlepšie zachovaných jaskynných chrámov na Srí Lanke. V 5 najčastejšie navštevovaných jaskyniach je celkom 153 sôch Budhu, steny a strop jaskýň sú pomaľované výjavmi z Budhovho života. Sú tu tiež sochy hinduistických bohov Vishnu a Ganesh. Od roku 1991 je celý jaskynný komplex zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

 

 

 

PinnawelaPinnawela

Pinnawela je sloní sirotinec existujúci od roku 1975 a postupne sa stal jednou z najobľúbenejších atrakcií Srí Lanky.

Pred príchodom Britov v roku 1815 žilo na Srí Lanke podľa odhadov až 30.000 slonov indických. V roku 1960 bola slonia populácia blízko zániku. Na tento popud založila vláda Srí Lanky tento sirotinec pre slony, ktorí stratili svoju matku alebo stádo. Dnes sa počet slonov v sirotinci pohybuje okolo 80.

Pinnawela leží asi 80 km severovýchodne od Colomba a je považovaná za miesto s najväčším stádom slonov v zajatí na svete. Medzi slonmi nájdete malé sloníky, slony v plnej sile, staré slepé samce, ale aj dospelých slonov, ktorí napríklad šliapli na mínu a prišli o nohu. Dvakrát denne prechádza stádo slonov z rezervácie k neďalekej rieke na kúpanie a jedenie. Pri tejto príležitosti máte unikátnu príležitosť vidieť slony z blízka a v prirodzenom prostredí rieky lemovanej džungľou. Za malý príplatok máte možnosť si skúsiť dojčenie malých slonov alebo sa na niektorom z nich prejsť.

Okolie Nuwara EliyaOkolie Nuwara Eliya

Máte možnosť tu na svojej dovolenke na Srí Lanke navštíviť najznámejšie čajové plantáže na ostrove, kde sa produkuje svetoznámy cejlónsky čaj. Čaj je tu tak kvalitný vďaka priaznivej klíme, plantáže sa nachádzajú v nadmorskej výške viac ako 1800 mnm a priemerná ročná teplota tu dosahuje len 16 ° C. Mimo plantáže tiež máte možnosť sa pozrieť priamo do továrne na spracovanie čaju.

 

 

 

 

 

Národný park YalaNárodný park Yala

Slony sú najčastejšie pozorovanými obyvateľmi tohto obrovského národného parku v juhovýchodnej časti Srí Lanky východne od mesta Matara. Ďalej tu máte šancu uvidieť 130 rôznych druhov vtákov a iných tvorov, ako sambhury, jelene, leňochody, krokodíly, opice, divoké prasatá a dikobraz. V parku žijú tiež menšie populácie leopardov. Park Yala je posiaty aj mnohými archeologickými náleziskami ako sú ruiny Magula Maha Vihara pochádzajúce z 1. storočia pr. nl.

 

 

 

 

Vyberte si svoju dovolenku na Srí Lanke

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.