Taliansko

Detail štátu

Taliansko Taliansko - transparent

Ponúkame 379 ubytovacích kapacít za cenu 185 € - 5 728 €.

Základné informácie o Taliansku

Doba letu 1:35 h (Viedeň) 1:40 h (Bratislava)
Časový posun 0 hodín
Mena euro (EUR)
Víza Občania SR potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti. Pri pobyte dlhšom ako 3 mesiace je potrebné požiadať o povolenie k pobytu /carta di soggiorno / na polícii v mieste pobytu. Pri pobyte za účelom zamestnania je potrebné k žiadosti o povolenie k pobytu priložiť okrem iného tiež pracovné povolenie.

Taliansko je štát južnej Európy rozkladajúci sa na Apeninskom polostrove, ktorý je obmývaný Stredozemným morom (Jadranské, Iónske, Tyrhénske a Ligurské more). Súčasťou Talianska je i niekoľko ostrovov a súostroví – najväčší stredomorský ostrov Sicília, Sardína, Elba, Capri, Panteléria, Ischia, Liparské a Egadské ostrovy. Na pevnine hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom, Slovinskom. Uprostred Talianska ležia dva nezávislé štáty – Vatikán a San Marino.

Stred a juh Talianska sa vyznačuje stredomorským podnebím so suchým, teplým letom a daždivou zimou. Veľký rozdiel je i medzi podnebím na pevnine a na ostrovoch, kde panuje subtropická klíma.

Priemerná teplota v lete je 21 - 28 ° C, ale môže dosiahnuť až 45 ° C. Najteplejšie leto je na Sicílii.

Najznámejším a najviac navštevovaným je letovisko Bibione v severnom Jadrane. Veľmi obľúbenou turistickou oblasťou je aj Adriatická- Palmová riviéra, Rimini, Kalábria či Sicília.

Najnavštevovanejšie miesta v Taliansku

Taliansko dalo svetu toľko krásnych a dobrých vecí, že ani všetky nejde vymenovať. Talianske espresso, chrumkavá pizza, Botticelli, Michelangelo, Verdi... Poďte s nami ochutnávať!

Medzi obľúbené mestá turistov patrí Spoleto - mesto umenia a kultúry v zelenej Umbrii. Jeho stredoveký obraz sa podarilo tak dobre zachovať, že máte pocit, akoby sa tu zastavil čas. Pozrite sa na nádherný dóm, vypite si espresso v Tric Trac bare na námestí. Na terase si môžete užívať slnko a popri tom si vychutnávať hru na klavíri, pretože vedľa v Teatro Caio Melisso cvičia mladí pianisti.

Alberobello v Apúlii je známe najmä domčekmi „trulli“. Cítite sa tam ako šmolkovia. Všetko je veľmi maličké a mystické. Dokonca aj kostol je postavený v trulli štýle. Pri potulkách po čistých uličkách, ktoré sú ozdobené kvetmi, budete cítiť túto zvláštnu a krásnu atmosféru. Ľudia sú tu veľmi priateľskí. V niektorých domčekoch sú obchody so suvenírmi a reštaurácie, aby ste sa mohli na tieto mini dielka vynadívať aj znútra.

Medzi najkrajšie miesta severného Talianska a najviac navštevované turistami a dovolenkármi patrí Florencia, Miláno, Verona či mestečko Lago di Garda. Svojou krásou vás očaria aj nádherné romantické Benátky.

Odporúčame navštíviť

Ak si pre svoju dovolenku vyberiete sever Talianska, ten ponúka mnohé mnohým. Severné Taliansko je rôznorodá, atraktívna destinácia. Zo širokej plejády možností, ktoré sa oplatí pri návšteve severného Talianska vidieť, odporúčame navštíviť minimálne najslávnejšie miesta: Benátky, Florenciu, Padovu či Veronu.

Benátky - mesto vody, kanálov, svetiel, umenia a gondolierov, ktoré je aj súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO je najznámejšia turistická destinácia v Taliansku spolu s hlavným mestom Rím. Turisti často siahajú po zážitku z plavby na známych benátskych gondolách po veľkom Canal Grande, nespočetnom množstve historických a kultúrnych pamiatok. Romantická prechádzka nočnými vysvietenými Benátkami a chutný obed pod slnečníkom na jednej z hlavných či bočných uličiek tohto významného mesta zanechá akiste hlboký dojem aj vo Vás.

Hlavné mesto svetového umenia – Florencia sa nachádza v centre Toskánska. Je dejiskom zrodu renesancie a pôsobiskom mnohých svetovo významných tvorcov akými bol napríklad Michelangelo Buonarotti. Popri nádychu histórie je neprehliadnuteľné umenie, ktoré vo Florencii číha na každom rohu. Okrem rôznych múzeí a galérií sa tu nachádza aj mnoho pamiatok architektúry (Basilica di Santa Maria del Carmine, Orsanmichele, Baptistérium, Duomo a i.)

Padova – mesto mnohých kostolov, bazilík, palácov, galérií, múzeí, sôch. Okrem jednej z najstarších svetových univerzít (založenej v roku 1222), na ktorej pôsobil aj napr. Galileo Galilei, sa turisti radi pristavia pri kaplnke Scrovegni (Cappella degli Scrovegni), bazilike svätého Antonína Paduánskeho (Basilica di Sant'Antonio da Padova), pri známej Donatellovej jazdeckej soche, či na jednom z najznámejších námestí Prato della Valle, ktoré sa skladá zo záhrady obohnanej stĺporadím, vyobrazujúcim slávne osobnosti.

No a napokon Verona – mesto mnohých významných osobností akými boli napr. pápež Lucius III. či Urban III., maliar Pablo Veronese, hudobný skladateľ Antonio Salieri a i. Pokiaľ vás láka čaro architektúry, nemali by ste obísť námestie Piazza Bra, Piazza dei Signori, Piazza Erbe, amfiteáter Arena di Verona, stredoveký Palazzo del Comune a mnoho ďalších. Pre priaznivcov Williama Shakespeara stojí za zmienku, že sa tu nachádza Casa dei Giulietta, teda dom, v ktorom podľa Shakespearovej predlohy bývala Júlia. Od balkónu domu, pod ktorým stojí socha Júlie, vedie ulička až k námestiu. Návštevu Verony je možné spojiť aj s výletom k neďalekému jazeru Lago di Garda.

Cestovateľské tipy 

Taliansko je krajinou takmer neobmedzených dovolenkových možností. Ak chcete stráviť príjemnú dovolenku pri mori, máte na výber z množstva letovísk a oblastí. Z tých najznámejších spomeňme Bibione, Rimini, Kampánia, Kalábria, Ligúria či Lignano. Úžasné scenérie na vás zase čakajú v Toskánsku či v Dolomitoch. Taliansko môžete navštíviť v každom ročnom období. Priemerná teplota v lete je 21-28 °C. Maximálna teplota môže byť aj 45 °C. Zima je vhodná pre nadšencov lyžovania. Do južných častí sa môžete vydať aj koncom mája alebo septembra. Jar a jeseň je najvhodnejšia pre turistov, ktorí chcú poznávať krásy Talianska pešo alebo na bicykloch.

Čo sa týka dopravy do krajiny, letecká doprava je najrýchlejší a pohodlný spôsob dopravy do Talianska. Z Bratislavy si môžete vybrať z pravidelných liniek do Ríma alebo Milána. Taliansko má asi 150 letísk, väčšina je medzinárodných. Pravidelné spojenie do Talianska zaisťuje tiež veľa autobusových spoločností, ktorých linky takisto väčšinou mieria do Ríma či Milána. Cesta vlakom môže byť pohodlnejšia, ale je drahšia. Ak si zvolíte cestu vlastným autom, treba poznať dopravné predpisy v Taliansku. V Taliansku sú jedny z najvyšších pokút v Európe. Za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pokuta pohybuje od 150 EUR, za prejazd na červenú od 150 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 500 EUR. V prípade, že vodiči nemajú peniaze na zaplatenie pokuty, môže polícia zadržať vodičský preukaz. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 110 km/h na rýchlostnej komunikácii a 130 km/h na diaľnici.

Možností ubytovania v Taliansku je veľa, od hotelov, penziónov, apartmánov, až po kempy. Najviac využívané bývajú apartmány, ktoré sa väčšinou nachádzajú v blízkosti mora. Zariadené bývajú veľmi dobre a sú vybavené rôznymi spotrebičmi. V penziónoch či kempoch je ubytovanie asi najlacnejšie a aj tu sa dá stráviť krásna dovolenka.

Talianska kuchyňa je vynikajúca, patrí k trom najlepším na svete. Zamiluje si ju každý, kto ju ochutná – jej skvelé pokrmy z rýb a mäsa, rozmanité úpravy rôznych druhov zeleniny, voňajúce omáčky, cestoviny, zmrzliny a ovocné dezerty. V Taliansku sú veľmi obľúbené polievky. Na svetoznámu „minestrone“ - hustú polievku s veľkou dávkou zeleniny, s ryžou alebo cestovinami – nie je jednotný recept. Pripravuje sa zo zeleniny, ktorí je práve na trhu. K mnohým polievkam podávajú čerstvo nastrúhaný parmezán. V južnom Taliansku sú už po stáročia denným pokrmom cestoviny, ktoré sa vyrábajú v mnohých podobách a upravujú sa na veľa spôsobov. Podávajú sa obvykle ako samostatný chod, zriedka ako príloha. Cestoviny aj ryžu varia talianski kuchári zásadne „al dente“.

Ak počas dovolenky v Taliansku ochoriete, máte nárok na zdravotnú starostlivosť podľa talianskeho práva. S európskym preukazom zdravotného poistenia máte zabezpečenú potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Ceny v Taliansku sú o niečo vyššie ako na Slovensku. Vo veľkých obchodných reťazcoch však nakúpite lacnejšie (a kvalitnejšie) ako u nás. Je tu pomerne husto zastúpená sieť lacných supermarketov ako Coop, Lidl a Penny Market. Taliansko je krajinou kávy, ktorú si možno vychutnať za relatívne nízku cenu. V bare „na stojáka“ zaplatíte za espresso asi 90 centov. Ak si sadnete k stolíku, obsluha si od vás vypýta viac. Za pizzu a cestoviny zaplatíte v bežnej reštaurácii okolo 7 eur.

Taliansko je krajinou mnohých tvárí, ktorá vás očarí svojím kúzlom. Navštívte ho tisíckrát a vždy odídete s novými spomienkami, dojmami a zážitkami.

Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia v Taliansku je v zásade rovnaká ako v iných európskych krajinách. Upozorňujeme však turistov, aby boli opatrní a starostlivo si uschovali cestovné doklady a finančné prostriedky najmä v mestskej hromadnej doprave a na hromadných manifestáciách, staniciach a letiskách, kde sa vyskytujú prípady vreckových zlodejov. Ak ku krádeži dôjde, najmä cestovných pasov, treba ihneď vyhľadať políciu a ohlásiť stratu, aby sa tým zamedzilo zneužitiu dokladov inými osobami.