Turecko

Detail štátu

Turecko Turecko - transparent

Ponúkame 682 ubytovacích kapacít za cenu 196,30 € - 13 385 €.

Doba letu 2:30h (Viedeň) 3:00h (Mníchov)
Časový posun GMT + 2 (voči ČR +1)
Mena turecká líra (YTL)
Víza Občania SR, ktorí cestujú do Tureckej republiky za iným účelom ako turistickým, si naďalej musia k cestám do Tureckej republiky obstarať vízum!

 

Turecko V Turecku nájdete krásne more, široké pláže, vysoké hory, skalné mestá, pamiatky z obdobia stredoveku a antiky, ruch veľkomiest i pokoj a romantiku tradičných dediniek.

 

Územie Turecka má zhruba obdĺžnikový tvar a zasahuje ako do Európy (Balkánsky polostrov), tak do Ázie (Malá Ázia). Európska časť Turecka hraničí s Bulharskom a Gréckom. Ázijská časť, Anatólie, je značne hornatá. Uprostred sa rozkladá náhorná plošina. Pobrežné roviny sú úzke, medzi nimi a centrálnou plošinou leží pohorie Taurus (pozdĺž pobrežia Stredozemného mora) a Köroğlu (pozdĺž pobrežia Čierneho mora). Východné Turecko je najhornatejšou časťou krajiny. Pramenia tu rieky Eufrat, Tigris a Aras, leží tu jazero Van a najvyššia turecká hora, biblický Ararat.

Medzi najznámejšie letoviská na Tureckej riviére patria napr. Alanya, Antalya, Belek, Side a Kemer. Na Egejskej riviére sú populárne letoviská Bodrum, Marmaris a Fethiye.

+ Kedy je vhodný čas dovolenky v Turecku?

Z hľadiska počasia je najdôležitejšie rozlišovať medzi pobrežím s jeho miernymi teplotami v zime a horúcimi vlhkými letami a vnútrozemskými oblasťami, kde zvyčajne panujú oveľa extrémnejšie zimy aj letá. Toto je potrebné mať na pamäti pri cestovaní do východných oblastí Turecka, kde v zime môžu teploty spadnúť aj na -12 ° C. V júli a auguste tu teplota rýchlo stúpa, a môže presiahnuť aj 45 ° C

Na samotnej Tureckej riviére je klíma oveľa priaznivejšia a turistická sezóna dlhšia. V lete Vás na pobreží osvieži príjemný vánok a jarnú sezónu alebo naopak babie leto tu môžete stráviť aktívnu dovolenku - najmä golfové rezorty zažívajú boom, nájdete tu veľmi kvalitné a dobre ošetrované ihrisko. V toto obdobie mimo hlavnej turistickej sezóny je tiež najvhodnejší čas pre návštevu nepreberných prírodných a kultúrnych pamiatok Turecka.

+ Bezpečnostná situácia v Turecku

S ohľadom na občasný výskyt teroristických útokov, ktoré nie je možné vylúčiť ani v budúcnosti, sa odporúča dbať na zvýšenú opatrnosť pri pobyte v miestach s vyššou koncentráciou osôb, najmä na turisticky frekventovaných miestach, a v prípade nečakanej situácie rešpektovať pokyny miestnych úradov. Bezpečnostná situácia je porovnateľná s Európou. Prepadnutia sú v Turecku menej časté ako v západných krajinách. Drobná kriminalita (krádeže osobných vecí z hotelových izieb, vykrádanie áut, podvody) je v hlavných turistických oblastiach pomerne častá.

Turecko patrí medzi krajiny s najväčším počtom dopravných nehôd a najvyššou úmrtnosťou. Preto odporúčame venovať zvýšenú pozornosť ostatným účastníkom cestnej premávky. Dopravné predpisy sú podobné ako u nás, v praxi sa však nedodržujú. Veľmi ostražití by mali byť chodci, pretože v Turecku je uplatňované „pravidlo absolútnej prednosti motorového vozidla".

+ Cestovateľské tipy

Aj keď je cestovanie po Turecku nenáročné, v krajine je relatívne bezpečne, je dobré venovať pozornosť aspoň niekoľkým radám a odporúčaniam. Občania SR potrebujú do Turecka cestovný pas, nakoľko táto krajina nie je členom EÚ. Vízum nie je potrebné. Treba počítať s časovým posunom +1h a hodinky si posunúť dopredu. Turecko je moslimskou krajinou a treba ctiť pravidlá islamu aj ako turista. Čo sa týka vody, je lepšie kúpiť si balenú vodu v PET fľašiach, aby ste predišli akýmkoľvek zdravotným problémom a ťažkostiam.

Menou je turecká líra, ale dá sa platiť aj eurami, dokonca vo väčšine obchodov aj platobnou kartou. Môžete skúšať zjednávať cenu, ale nie vždy vám predavači vyjdú v ústrety, niektorí nie sú ochotní jednať a stratia o vás, ako o zákazníka, záujem.

K Turecku neodmysliteľne patria aj turecké kúpele, ktoré sa stali veľkým turistickým lákadlom. Pobyt v tureckých kúpeľoch by mal absolvovať každý cestovateľ a priniesť si domov nezabudnuteľný zážitok.

+ Najnavštevovanejšie miesta v Turecku

Medzi najobľúbenejšie a zároveň najviac navštevované destinácie patria bezpochyby Alanya, Antalya, Istanbul a Side. Alanya- mesto s dávnou históriou bolo založené už v 3. storočí pred našim letopočtom. V rímskych dobách bolo v celom Stredomorí známou pirátskou pevnosťou. Mohutná pevnosť týčiaca sa nad niekdajším sídlom pirátov poskytuje zo svojich bášt pohľad na prekrásnu Kleopatrinu pláž. Pulzujúce letovisko je obklopené banánovými plantážami a pestrými ulicami s radom obchodov, reštaurácií a kaviarní. Transfer z letiska trvá 110 – 170 minút.

Antalya je významná metropola Tureckej riviéry s medzinárodným letiskom a veľkým prístavom je najkrajším letoviskom na tureckom pobreží. Bola založená v polovici 2. storočia p. n. l. a medzi jej najznámejšie pamiatky patrí symbol mesta Yivli Minare alebo flautový minaret, ktorý má tvar píšťal. Vedľa minaretu stojí mešita, pôvodný byzantský kostol zo 14.storočia a zrúcanina školy koránu. V starej časti mesta nájdete známu Hadrianovu bránu. Prežite pravú vôňu orientu, ktorú vám sprostredkuje atmosféra typických bazárov Starého mesta, kde môžete výhodne nakúpiť ručne tkané koberce, zlaté šperky, rybie reštaurácie alebo prechádzka po preslávených plážach.

Hlavný dôvod, pre ktorý sa Istanbul stal hlavným a populárnym mestom je jeho geografická poloha. Mesto delí prieplav Bospor, západ patrí k Európe a východná časť k Ázii. Istanbul je dnes predovšetkým rušná metropola spájajúca kontinenty, kultúry, náboženstvá, jedno z najväčších obchodných a kultúrnych centier, ktoré je domovom asi 11 miliónov obyvateľov.

Side bývalo v časoch antiky jedným z najdôležitejších obchodných stredísk. Zrúcaniny antického mesta, obklopené nádhernými piesočnými plážami, sa rozkladajú na polostrovnom úbočí. Nádhernou pamätihodnosťou je amfiteáter, ktorý bol schopný pojať až 20 tisíc sediacich divákov, v opevnení mesta je zachované množstvo veží. Kúzelná atmosféra malebného mestečka s antickými pamiatkami a prekrásnymi piesočnými plážami je prísľubom dovolenky plnej príjemných zážitkov. V priľahlých uličkách v centre mesta je veľa obchodov, reštaurácií, barov alebo diskoték. Transfer z letiska trvá cca 60 minút.

+ Obľúbené lokality pre dovolenku v Turecku

Antalya

Toto letovisko je nazývané Tureckou riviérou a je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú dovolenku na rušnom mieste, s dlhými plážami a veľkými hotelovými komplexmi. Veľa rezortov myslí na zábavu detí na dovolenke a nájdete v nich kĺzačky, tobogány a iné vodné atrakcie pre deti. Daňou za ruch a živosť tunajších rezortov je však väčšia koncentrácia turistov a tiež je potrebné byť pripravený na relatívne vyššiu vlhkosť vzduchu a veľmi teplé more.

Antalya však ponúka vyžitie aj mimo hotelové rezorty, lebo v jej okolí sa nachádza aj čarokrásna príroda. Za zmienku stojí najmä 3 národné parky s kultúrnymi pamiatkami z čias Antiky. V národnom parku Olympos môžete navštíviť ruiny starovekého mesta Olympos. V jeho tesnej blízkosti môžete pozorovať div prírody zvaný Chiméra alebo Hefaistóvej ohně- jedná sa večný oheň horiaci bez zjavnej príčiny medzi kameňmi na pláni, pôsobivá podívaná najmä za šera alebo v noci. Ďalším národným parkom je Termessos, kde sú k videniu ruiny starovekého mesta z čias Alexandra Veľkého. V poslednom národnom parku Köprülü je príležitosť zažiť kúpanie v priezračnej vode v kaňone alebo si skúsiť adrenalínový zážitok v podobe raftingu.

Alanya

Alanya sa nachádza neďaleko od Antalye a je v podstate jej menej rušnú a viac intímnejší variantom. Aj tu sa pri hotelových rezortov rozprestierajú krásne dlhé pláže s čistým morom, ale klíma je tu príjemnejšie bez trochu obťažujúce vlhkosti vzduchu, ktorá Vás čaká pri dovolenke v letoviskách v Antalyi.

Aj Alanya ponúka vo svojom bezprostrednom okolí niekoľko pamiatok k videniu. Za zmienku stojí napríklad staroveký amfiteáter v Aspendu alebo antické pamiatky v Side. Priamo v srdci Alanye sa nachádza zrúcanina pevnosti, ktorá sa impozantne týči na skale.

Kúsok od centra Alanye sa nachádza aj slávna Kleopatrina pláž, ktorá je vyhľadávaná pre svoju krištáľovo čistú vodu a jemný piesok.

Belek

V skratke je možné nazvať toto letovisko ako rajom pre milovníkov luxusné dovolenky, intímnych menších hotelových stredísk a golfu. Väčšina hotelových komplexov (v Beleku sa nachádza viac ako 30 štvor a päťhviezdičkových hotelov) je tu na veľmi vysokej úrovni, za vyššie ceny ale obdržíte ekvivalentná kvalitu. Veľkou výhodou Beleku je jeho blízkosť k medzinárodnému letisku v Antalyi, transfer z letiska do rezortov v Beleku zvyčajne netrvá dlhšie ako 45 min.

Samotná oblasť Belek je chránená pohorím Taurus a v podstate sa jedná o chránenú prírodnú oblasť, kde aj z tohto titulu máte možnosť vidieť početné druhy vtáctva, korytnačiek a iných živočíchov. S ohľadom na antické pamiatky je potrebné spomenúť ruiny mesta Aspendos, v ktorom sa nachádza najväčší, úplne zrekonštruované a funkčné antické divadlo v Malej Ázii.

Belek sa profiluje ako centrum golfu v Turecku. Nová ihrisko neustále pribúdajú a pri ich stavbe sa dôsledne dbá na dizajn a herné požiadavky predovšetkým európskej klientely. Nachádza sa tu napríklad ihriská National Golf Club, ktoré je mnohými považované za najlepšie golfové ihrisko v celom Turecku.

V Beleku sa nachádza aj hotel Spice & Spa, ktorý sa radí k najluxusnejším rezortom v Turecku a ktorý Vám môžeme s ohľadom na excelentné referencie klientov rozhodne odporučiť.

Kemer

Letovisko Kemer sa nachádza v podhorí pohoria Taurus, ktoré tvoria krásnu scenériu pri relaxácii na pláži. Celým letoviskom sa tiahne pešia zóna, ktorá umožňuje príjemné a živé trávenie večerov na Vašej dovolenke. Pláže v tomto stredisku sú prevažne štrkové a scenériu krásnej prírody dotvára početné píniové háje. Transfer z letiska v Antalyi trvá približne 50 minút.

Konakli

Toto stredisko je skôr menší a je vhodné pre milovníkov kľudnej a relaxačnej dovolenky. Pláže sú tu piesčité. Nachádza sa približne 110 km od Antalye a vzhľad, k blízkosti Alanye s bohatou ponukou antických pamiatok je Konakli vhodným miestom aj pre výlety za poznaním.

 

Lara - Kundu

Toto letovisko je pomerne mladé, však so svojimi prevažne päťhviezdičkovými hotely a kvalitné nadštandardné službou all-inclusive sa sústredí na náročnejšiu klientelu s vyššími nárokmi. Veľkým pozitívom je blízkosť strediska Lara-Kundu k medzinárodnému letisku v Antalyi (iba 20 km), čo zaručuje príjemne krátky transfer do hotela.

Veľmi obľúbený je napríklad hotel Venezia Palace Deluxe s nádhernou architektúrou pripomínajúce talianske Benátky, pozvoľnú piesočnatou plážou a úžasným bazénovým komplexom, kde nájdu relaxáciu dospelí a zábavu deti.

V Lare bol v máji 2009 za doprovodu svetových celebrít slávnostne otvorený aj pravdepodobne najluxusnejší päťhviezdičkový hotel v oblasti Stredozemného mora - Mardan Palace. Hotel je určený pre najnáročnejšiu klientelu a ponúka neuveriteľný luxus a komfort. Z mnohých jeho kvalít spomeňme napr. Najväčší bazén v Stredomorí, vlastná pláž s 9.000 tonami piesku dovezeného z Egypta, zlato, drahé kamene a taliansky mramor použitý pri výstavbe a ďalšie. Veľkou výhodou je tiež krátky transfer z medzinárodného letiska v Antalyi, ktorý trvá cca 15 min.

Side

Toto letovisko sa nachádza približne 75 km od Antalye. Svoju dovolenku tu máte možnosť stráviť aktívne poznávaním významných antických pamiatok, napr. Úchvatným amfiteátrom, ktorý je najväčší na území Anatólie. Pre relaxačné dovolenku je ale Side tiež vhodným miestom, nájdete tu veľmi dobré hotelové komplexy, zlatisté pláže s pozvoľným vstupom do vody, čo ocenia hlavne rodiny s deťmi.

Bodrum

Jedná sa o pokojné prístavné mestečko, ktoré má atmosféru súkromia a výnimočnosti. aj z týchto dôvodov je vyhľadávané náročnú klientelou zameranú na menšie, luxusné letoviská. Nočný život v mestečku samotnom nie je príliš živý, zábava prebieha skôr v jednotlivých hoteloch. Neďaleko Bodrumu sa nachádza aj jeden z najväčších aquaparkov v Turecku, je to veľmi obľúbená destinácia pre spestrenie rodinnej dovolenky.

Bodrum samotný bol v staroveku nazývaný Halikarnassos a nachádzal sa v ňom ďalší zo siedmich divov sveta- Mausólova hrobka čiže mauzóleum. Bohužiaľ do dnešných dní sa z tejto monumentálnej stavby nezachovali žiadne pozostatky.

V okolí Bodrumu sa však nachádza iný prírodný div sveta - Pamukkale (slovensky názov znamená Bavlnený hrad). Pamukkale sú v terasy a kaskády, kde vyteká minerálny prameň bohatý na vápnik. Tento sa postupne usadzuje a vytvára systémy vzájomne prepojených jazierok širokej bezmála 3 km a vysoké 160 m. Na Pamukkale je možný vstup za menší poplatok, boso máte možnosť si všetko prejsť. Bohužiaľ od roku 1997 je z dôvodu ochrany zakázané kúpanie priamo v prírodných jazierkach, je však možnosť využiť blahodárne účinky na pokožku vo zriadených vonkajších kúpeľoch.

Fethiye

Letovisko Fethiye je v rámci Turecka vyhľadávané všetkými, ktorí túžia po pokojnej dovolenke na romantických plážach, za zmienku stojí predovšetkým celý záliv Oludeniz a najmä pláž Calis. Mimo plážové radovánky je možné v okolí Fethiye nájsť veľké množstvo antických pamiatok. Atraktívnym lákadlom je najmä tzv. Fethyjská tvrz, čo sú impozantné hrobky vytesané priamo do skaly. Navštíviť môžete tiež helénsky amfiteáter a hrobky kráľa Amyntha.

Kusadasi

Je to najsevernejšie letovisko v Turecko s menšími piesočnatými plážami a pozvoľným vstupom do vody, ktorý je vhodný najmä pre deti. Večer sa samotné mesto Kusadasi mení v rušné miesto s bohatým nočným životom, kam je možné podniknúť výlet. Jednoznačne najväčším lákadlom tohto miesta je jeho výhodná poloha na mnohé antickým pamiatkam v okolí.

Za zmienku stojí najmä Efes, ktorý patril v antike k jednému z najvýznamnejších miest. Do dnešných čias sa zachovali početné pamiatky tej doby, napríklad slávna Celsova knižnica, stĺpy s gréckymi nápismi, verejné toalety ale aj nevestinec. S Efes je neoddeliteľne spojený aj jeden zo starovekých siedmych divov sveta - Artemidin chrám. Podľa početných prameňov sa jednalo o impozantný stavbu, do dnešných čias sa bohužiaľ dochoval jeden jediný stĺp z chrámu, zvyšok materiálu bol rozobraný a použitý na iné civilné stavby.

Neďaleko Kusadasi sa nachádza aj významné kresťanské pútnické miesto Mareymana, kde údajne zomrela panna Mária, matka Ježiša Krista. Malý kamenný domček je veľmi často navštevovaný a má veľmi osobitú atmosféru.

Ölüdeniz

Pôvodne malá rybárska dedina sa premenila v menšej, ale veľmi populárne stredisko. Vďačí za to najmä svojim nádherným plážam a priezračnej vode. Najmä tzv. Modrá lagúna je pre svoju rozprávkovú malebnosť veľmi často prezentovaná v katalógoch ako jedna z najkrajších pláží v Turecku. V časti lagúny je dokonca zriadený národný park so zákazom výstavby, ktorý má zámer ochrániť tunajšie Biosystem. Lákavou je však aj návšteva tzv. Motýlí pláže, ktorá je síce prístupná len z mora, ale poskytuje romantický zážitok v sprievode krásnych motýľov.

Pre milovníkov histórie alebo prírodných krás sa v blízkosti Ölüdeniz nachádza antické pamiatky v Efeze a Olymposu a unikátny prírodný úkaz Pamukkale.

+ Odporúčame navštíviť

Turecko je nádherná krajina, služby miestnych hotelov prekonávajú naše a očariť dokáže aj toho najnáročnejšieho turistu. Celá rozloha Turecka je pokrytá veľkým historickým, či prírodným bohatstvom v podobe hôr, pamiatok, či prírodných zaujímavostí.

Palác Dolmabahce v Istanbule ponúka nádherný architektonický zážitok. Rozprestiera sa na ploche 110 tisíc metrov štvorcových metrov, ponúka celkovo 285 miestností a 43 siení. Prehliadka trvá necelú hodinku.

Hagia Sophia je výnimočnou istanbulskou stavbou, nádhernou veľkou mešitou, ktorá od roku 1935 slúži pre cennú výzdobu a vnútorné architektonické poklady ako múzeum. Nájdete ju na Sultanahmetovom námestí.

Na západnom pobreží krajiny sa nachádzajú ruiny starovekého mesta Efes, ktorého história má presahovať až 4000 rokov. Hoci dnes môžete objavovať len trosky kedysi slávneho rozľahlého mesta, dodnes stoja zvyšky miestnej Celziovej knižnice, niekoľkých múrov, obdivovať možno starý vodovod, výhrevný systém kúpeľov a vďaka nápisom je známe, že tu pôsobil aj sv. Ján, Ježišov apoštol.

Odporúčame turistom absolvovať výlet do Antalye. Okrem veľkého delfinária, akvária a zoologickej záhrady, či zábavného parku je tu predsa staré centrum a niekoľko zaujímavých budov.

 

Vyberte si svoju dovolenku v Turecku

ďalšie ponuky >>>

Pokiaľ ste nenašli ponuku spĺňajúcu Vaše očakávania, pomôžeme s výberom a vypracujeme ponuku na mieru. Prosím kontaktujte nás emailom, alebo telefonicky. Vypracovanie individuálnej ponuky je bezplatné.